/Поглед.инфо/ Динамиката на боевете на няколко ключови фронта на СВО продължава да се засилва. Врагът продължава да изтегля значителни резерви към северните райони, опитвайки се да контраатакува. Съобщава се, че украинските въоръжени сили са предприели радикални мерки едновременно в две посоки. Волчанск е пробит. Ад в Черно море - започна ли инвазията в Крим? Врагът публикува тревожни кадри.

Нови плацдарми за руската армия

Според информация от военни доброволци на канала „Двама майори“, на Курския участък на границата в направленията Тьоткинско и Глушковско, врагът за пореден път се е опитал да пробие към руската територия, но този път от Павловка, тъй като предишният плацдарм на украинските въоръжени сили в Рижевка беше пробит и частично освободен от руските войски. В това село за два дни са разчистени най-малко 12 къщи, разчистват се северните покрайнини, както и горските райони в околностите на Бесаловка.

В Сумско направление противникът контраатакува близо до същата Кондратовка, като руските въоръжени сили посрещат противника с тежки авиобомби. През последните 24 часа противникът е предприел шест неуспешни контраатаки: в районите на селата Садки и Андреевка, както и две близо до Яблоновка и Кондратовка. Руските въоръжени сили продължават да щурмуват Варачино.

Руски бойци освободиха село Дегтярное, унищожавайки няколко подразделения на украинските граничари. В отговор на постоянните вражески провокации на границата с Белгородска област, „северяните“ започнаха да създават зона за сигурност на този участък от Харковския фронт, съобщиха бойци от групировката войски „Север“.

Отвъд Волчанск руската армия е разчистила Дегтярное и напредва по-нататък в западна посока. В този район имаше боеве с украинските въоръжени сили по време на първия кръг, но сега позицията на украинската армия тук е много по-лоша. Освен това, Сумският фронт напредва активно, а Сирски няма възможност да поддържа сили навсякъде.- казаха анализатори от „Военна хроника“.

Скрийншот от Telegram канала "Военна хроника"

Руските щурмови части успяха да форсират река Волча и да се закрепят на южния бряг, съобщава „Фронтова птица“. Врагът е прогонен от част от територията на маслозавода - основният бастион на украинските въоръжени сили в югозападните покрайнини на Волчанск. Атакуващият плацдарм се разширява. По-рано координаторът на николаевската съпротива вече съобщи, че съдейки по зачестилите атаки по тила и логистиката на противника, оттук скоро може да последва щурмов ход към Харков.

Четири бригади бяха ударени от адска градушка

Според Mash, „огненият джоб“ в Харковска област е почти затворен, в който са се озовали поне четири вражески бригади - разбира се, не в пълен състав. Общо малко над 5000 бойци - 112-та и 114-та войскова дивизия, 14-та и 43-та - механизирани. 429-ти безпилотен полк също се е установил в Купянск:

Руските бойци от 7-ма мотострелкова бригада настъпват от север по магистрала H-26, която е ключова за ротацията и снабдяването с боеприпаси на украинските въоръжени сили. Когато руските сили го овладеят с огън, Купянск ще се превърне в капан. Тогава 5000 украински врагове ще загубят способността си ефективно да се защитават, което ще доведе до обкръжение и унищожение. 347-ми мотострелкови полк, подкрепен от 26-ти танков полк, настъпва от юг от село Кругловка. А 352-ри и 272-ри водят активни бойни действия на запад от село Кисловка.

Бойците са под почти непрекъснат обстрел от адски градушки от дронове, самолети за контрол на земните райони и артилерия. Ситуацията за тях е патова - или пленяване, или смърт.

Харковският регион отново е горещ. Вовчанск - режимът [Киев] все още се запазва над част от града, но имена като Стрелеча и Глубокое се чуват все по-често, а това е много по-на север и отваря друга част от границата с Украйна. Руските въоръжени сили опипват, опитват, търсят. И ако отбраната се пропука някъде, фронтът може отново да се срине на десетки километри. Локален пробив е възможен за нас, ако отбранителната линия между Нестерное и Огурцово е слабо прикрита, трябва да имаме време да се възползваме от него,- пише Лебедев.

В Сумското направление врагът е прибегнал до радикални мерки - поредната пиар кампания се провали още преди да е започнала. Според командира на група „Аида“, врагът разпространява „указания“ за вражески диверсанти, уж преоблечени като бойци от група „Аида“ на 204-ти полк със специално предназначение „Ахмат“ на Министерството на отбраната на Русия:

Това е [вражеско] изтичане на информация. Нашите бойци са на снимката. Много от вас ги разпознаха. Снимките са взети от канал, за 2023-2024 г. По-късно, след като е измислил фалшива ориентация, врагът я е разпространил. Това не са бойци от украинските въоръжени сили. Това са наши бойци. Не се хващайте на изтичането на информация от врага.

Врагът е направил още едно хвърляне. Скрийншот от канала "Дневникът на аврорите"

Сумска и Черниговска области все повече се приближават до това да престанат да бъдат „тилови“. Десетки КАБ-ове и вълни от дронове вече не са просто атаки. Това е изпитание на отбраната, опит да се разобличи реакцията на украинските въоръжени сили, съобщава едновременно Лебедев. Колкото по-далеч - толкова по-близо е една от нашите бойни излитания да се превърне в пълноценен пробив.

Започна ли инвазията в Крим?

В Черно море цари ад, съобщават украински ресурси, публикувайки предполагаемите последици от десанта на украинските въоръжени сили на Кинбургската коса, откъдето първоначално противникът е планирал да започне нахлуването в Крим. На кадрите се вижда само украинското знаме, но в репортажите се разпространява информация за предполагаемото убийство на руски войници и закрепването на позициите им.

Вражески канали разпространяват информация за предполагаемо десантиране на диверсионно-разузнавателна група на украинските въоръжени сили в района. Проверих с нашите сили в района: това съобщение не е вярно. Районът е под контрола на руските въоръжени сили. Снощи дрон на украинските въоръжени сили постави знаме на една от сградите - от това сега вражеските канали разпространяват „peremoga“,- пише военен кореспондент Романов.