Всичките кандидат-комисари получиха положителна оценка след изслушванията и големите парламентарни групи на десницата, левицата и либералите ще гласуват в тяхна полза.

Европейският парламент ще гласува днес състава на втората Европейска комисия, водена от португалеца Жозе Мануел Барозу. Очаква се на гласуването този следобед в Страсбург ЕП да подкрепи с голямо мнозинство 27-членната комисия. Всичките кандидат-комисари получиха положителна оценка след изслушванията и големите парламентарни групи на десницата, левицата и либералите ще гласуват в тяхна полза.

Новата ЕК включва 9 жени и 18 мъже и общо 13 членове на предишната комисия. Българският представител в нея – Кристалина Георгиева, ще отговаря за ресора „Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи”.

След гласуването тя ще се срещне с предшественичката си в първата комисия на Барозу - Меглена Кунева, която отговаряше за защитата на потребителите. Очаква се на събитието да присъстват и други български евродепутати.