/Поглед.инфо/ Русия успешно приключва изпитанията на хиперзвуковата ракета "Циркон", съобщи министерство на отбраната на страната.
Отбелязва се, че се приключва работата по създаването на подводния комплекс, оборудван с дистанционно-управляеми подводни апарати „Посейдон“ и хиперзвукова ракетна система „Циркон“.
“Изпитанията на хиперзвуковата ракета "Циркон" завършват успешно. Изпитателните изстрелвания, извършени от фрегата „Адмирал Горшков”, потвърдиха уникалните тактически и технически характеристики на тази ракета по отношение на обхват и точност на огъня, както и хиперзвукова скорост на нейния полет”, се казва в съобщение от пресслужбата на Министерството на отбраната.
По време на парада на Деня на флота в Санкт Петербург руският президент Владимир Путин обяви, че руският флот ще получи хиперзвуково оръжие, както и дистанционно-управляеми подводни апарати.
През декември 2019 г., на заключителния за годината съвет на Министерството на отбраната на Русия, президентът обяви работата по създаването на нови оръжия.
Тези проекти включват междуконтиненталната балистична ракета "Сармат", хиперзвуковата ракета с наземно и морско базиране "Циркон", безпилотната подводница "Посейдон" и крилатата ракета "Буревестник".
Разработването на наземна версия на “Циркон”, както и на крилатата ракета “Калибър”, би могло да бъде отговор на излизането на САЩ от Договора за ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО).
Ударен ракетен комплекс c хиперзвукова ракета 3М22 “Циркон-С”
Разработчик: ОАО “ВПК "НПО машиностроения”
Производител: ОАО "ПО "Стрела" (град Оренбург)
Основа: ПКР “Оникс”/”Яхонт”
Срок на разработката: 2020 г.
Хиперзвуковата крилата ракета 3М22 “Циркон” ще се пуска от ракетния крайцер 11442 “Петър Велики” и 11442М, а също от подводници “Хъски”. Крайцерите ще бъдат снабдени с универсални пускови установки 3С-14-11442М, които също се използват за ракетите “Калибър” и “Оникс”.
По-нататъшната работа трябва да осигури унификацията комплекса в подводен, надводен и наземен варианти
Предполагаеми технически характеристики:
скорост - 6 М
Обсег 300–400 км (800 километров - предположение)
Показатели на маса и размери не по-малки от на “Оникс”
Участие:
ОАО "НПО Електромеханика” - системата за управление
НПО “Гранит-Електрон” - системата за автопилот и инерциална навигация
ГосНИИмаш - бойна част от ракетата.
Превод: В. Сергеев