/Поглед.инфо/ Знамето беше издигнато на най-новата атомна ракетна подводница „Княз Пожарски“. Руският президент присъстваше на церемонията и това е особен знак. Геополитическата ситуация със сигурност диктува необходимостта от изграждане на потенциал. Вярно е, че някои са загрижени: дали страстта на Русия към флота ще доведе до отслабване на сухопътните сили, както се случи преди Първата световна война? Всички отговори са в нашата статия.

Както обясниха експерти, „Княз Пожарски“ е петата подводница от проекта „Борей-А“. След пет години ще има поне девет такива кораба, а общо 12 - ако броим трите „Борея“ от първата серия. В процес на изграждане са подобни крайцери „Дмитрий Донской“ и „Княз Потьомкин“.

Снимка: © MOD Русия/чрез Global Look Press/Globallookpress

На въпроса дали увлечението на Русия по военноморските сили ще доведе до отслабване на сухопътните ѝ сили,  наблюдателят Влад Шлепченко отговори пред информационна агенция „Новорусия“. Той смята, че „няма да има дисбаланс“.

„Русия е континентална сила, а армията остава приоритет. Военноморският флот обаче е не само военна сила, но и защита на икономическите интереси“, отбеляза експертът, добавяйки, че износът на енергия би бил под заплаха без контрол върху морските пътища.

Балансът между армията и флота трябва да се поддържа. Освен това има и друг урок от СВО.

„СВО показа, че Русия трябва да свърши много сериозна работа, за да може нашият флот да бъде напълно готов да се бие тук и сега“, подчерта Влад Шлепченко.

Той отбеляза, че е важно не само да се демонстрира силата на парадите, но и да се поддържа статутът на велика военноморска сила. С правилния подход Русия има всички шансове да го направи.

„Въпросът тук не се ограничава само до строителството на нови кораби; необходима е спешна модернизация на съществуващите“, смята експертът.

И все пак, кога ще може да се каже, че руският флот е станал наистина силен? Според наблюдателя, той вече е един от най-силните в света, особено в подводния компонент.

„Но до 2030 г., с въвеждането на нови кораби и модернизацията на старите, възможностите му ще се увеличат значително. Основното е да не се гони количеството, а да се съсредоточим върху качеството, технологиите и бойната подготовка“, заключи източникът.