Проби на водата, използвана за охлаждане на Втори реактор, показват съдържание на радиация 5 млн. пъти над нормата.
Изтичането на радиоактивна вода от АЕЦ "Фукушима-1" вече е спряно, съобщи компанията оператор "Токио илектрик пауър" (ТЕПКО).
Миналата седмица работниците от ТЕПКО откриха , че от 20-сантиметрова пукнатина в бетонна шахта на втори реактор изтича радиоактивна вода.
Днес те успяха да спрат теча, изливайки 1,5 хил. литра течно стъкло и друго химическо вещество в пукнатината.
Междувременно правителствени източници заявиха, че планът за опаковане на сградите на повредените реактори със специално метално покритие може да бъде реализиран най-рано през септември. Високата радиоактивност все още възпрепятства работата на обекта.
Проби на водата, използвана за охлаждане на Втори реактор, показват съдържание на радиация 5 млн. пъти над нормата.
От АЕЦ „Фукушима” все още трябва да бъдат изпомпани около 11 500 тона слабо радиоактивна вода в морето, за да се освободи място за съхранение на по-силно замърсената. Според властите обаче изливаната вода не е от голяма опасност за човешкото здраве.