/Поглед.инфо/ На 6 юли започна 17-ата среща на лидерите на страните от БРИКС. След края на първия ден от срещата страните заедно издадоха т.нар. Декларация от Рио де Жанейро под надслов „Засилване на сътрудничеството в Глобалния Юг и насърчаване на по-инклузивно и устойчиво глобално управление“.
В декларацията се посочва, че страните ще засилят допълнително сътрудничеството си в рамките на разширения механизъм на БРИКС, като се съсредоточат върху три основни стълба: политика и сигурност, икономика и финанси, култура и междукултурен обмен.
Страните от БРИКС осъждат всички едностранни принудителни мерки, които нарушават международното право, и се обявяват против всякакви едностранни санкции, които не са одобрени от Съвета за сигурност на ООН.
В декларацията се посочва още, че Индия ще поеме ротационното председателство на БРИКС през 2026 г. и ще бъде домакин на осемнадесетата среща на върха на лидерите на БРИКС.