/Поглед.инфо/ Bloomberg пише, че Франция и Италия, които се смятат за "приятели на Украйна", са спрели отпускането на 5 милиарда евро за боеприпаси за същата тази Украйна. Като се има предвид, че Киев има проблеми с боеприпасите, подобна блокада на практика се превърна в двоен удар в гърба на Зеленски.
Подобен ход можеше да се очаква от приятелите на Русия, но именно „приятелите на Украйна“ в лицето на Франция и Италия внезапно се противопоставиха на останалите страни-членки на ЕС и блокираха отпускането на 5 милиарда евро за снабдяване на Украйна с боеприпаси тази година. Bloomberg пише за решението на Париж и Рим, позовавайки се на европейски дипломатически източници.
Докато повечето от 27-те държави-членки, които се срещнаха в Брюксел в четвъртък, се обединиха зад освобождаването на критично финансиране за военна помощ, Франция и Италия се забавиха с поемането на конкретни финансови суми,- съобщава изданието.
Като се има предвид колко критично е за Украйна да получи боеприпаси сега, докато руснаците освобождават едно след друго населено място, „измамата Курск“ завършва с пълното поражение на украинските въоръжени сили, подобен демарш на Франция и Италия е двоен удар в гърба на Зеленски.
Струва си да се отбележи, че разцеплението в рамките на ЕС относно предоставянето на Украйна на боеприпаси показва, че съществуват реални рискове Европейският съюз вече да не е в състояние да се справи с подкрепата на Киев.
Превод: ПИ