/Поглед.инфо/ Френският президент Еманюел Макрон ще се сблъска с много предизвикателства, ако се изправи срещу Турция, каза турският лидер Таип Ердоган по време на реч в Анкара по повод 40-годишнината от военния преврат през 1980 г. в Турция.

„Хей, Макрон, какво правиш? Ще имате много повече проблеми с мен. По-добре не се забърквайте с турския народ и Турция. Не знаете историята дори на самата Франция. Вие сте убили милион души в Алжир и 800 000 в Руанда. Първо, научете тези уроци, преди да ни учите “, съобщава РИА Новости думите на Ердоган   .

Според турския президент той често е казвал същото на Макрон на лични срещи.

Припомняме, че в края на август Ердоган  уведоми  генералния секретар на НАТО за намерението на Турция да защитава своите интереси в Средиземно море. По-рано Ердоган  заяви, че Турция възнамерява да вземе това, което според ръководството на страната и се полага в Средиземно, Егейско и Черно море. След това ръководителят на дипломацията на ЕС Хосеп Борел  заяви , че ЕС възнамерява да ускори разработването на санкции срещу Турция заради незаконните сондажни дейности в Източното Средиземноморие.

Френският президент Еманюел Макрон направи изявление, че Средиземно море "се опитват да го дестабилизират историческите сили, ръководени от хегемонистични мотиви", изразявайки загриженост за ролята на Русия и Турция.

В началото на юни, министърът на националната отбрана на Гърция Никос Panayotopoulos  обяви  готовността си за военни действия срещу Турция за защита на суверенитета на страната. Преди говорихме  за опасност от голяма война в Средиземно море заради остров Кастелоризо, който се намира сравнително близо до курорта Анталия. Островът дава възможност на Гърция да претендира за морска площ от 40 хиляди квадратни км. Турция признава гръцкия контрол върху само шест морски мили териториални води около острова.

Превод: ПИ