/Поглед.инфо/ След 16 дни на най-различни битки по зимните съоръжения в Сочи, домакините от Русия спечелиха класирането по медали, за да оправдаят огромните очаквания към тях от страна на феновете. Руснаците обаче минаха през доста тежки моменти, преди да стигнат до крайния си успех.

Най-голямото разочарование за домакините бе представянето на мъжкия хокеен отбор. Към възпитаниците на Зинетула Билялетдинов имаше очаквания за златен медал, но те останаха много далеч от тази цел. Александър Овечкин и компания се представиха много слабо още в груповата фаза и въпреки че се добраха до четвъртфиналите, там бяха спрени от бойкия тим на Финландия. Незадоволително бе и представянето на руските биатлонисти до последните три дни от Олимпиадата, когато женската щафета спечели сребърен медал, а мъжката се възползва от тоталния срив в края на Емил Хегле Свендсен, за да грабне титлата. С този успех руснаците поведоха в класирането по медали, а с днешния си троен триумф в масовия старт на 50 километра в ски-бягането си осигуриха първата позиция с общо 13 златни, 11 сребърни и 9 бронзови медала. Любопитно е да се отбележи, че за победата на Русия помогна и един американец – роденият в Уайт Салмън, Вашингтон Вик Уайлд взе две титли от сноуборда, защитавайки цветовете на домакините.

В отборния успех на Русия може би не блеснаха отделни индивидуалности, но Олимпийските игри определено имаха своите герои. Преди всички други – Оле Ейнар Бьорндален. Легендарният биатлонист се превърна в най-успешния зимен олимпиец в историята, след като спечели 2 титли в Сочи и вече има 13 медала от Олимпиади – 8 златни, 4 сребърни и 1 бронзов. В биатлона се отличиха и други атлети със страхотни постижения – Даря Домрачова разби конкуренцията си в преследването, индивидуалния и масовия старт, за да спечели три златни медала. До това постижение бе близо и Мартен Фуркад, но след победите си в преследването и индивидуалния старт, той бе победен с фотофиниш от Емил Хегле Свендсен в може би най-драматичното състезание на Олимпиадата - масовия старт. Норвежецът от своя страна помрачи своето представяне с трагичното си изпълнение в края на мъжката щафета, когато провали своите съотборници и с четири пропуска в последната стрелба изпрати тимът си четвърти.

Още една състезателка се отличи с три златни медала в Сочи – опитната норвежка Марит Бьорген взе три отличия от ски-бягането и вече притежава общо 10 олимпийски медала в богатата си кариера. Други, които ще бъдат повече от щастливи с представянето си на Олимпиадата, са Дарио Колоня (2 златни медала от ски-бягането), Камил Щох (2 златни медала, ски-бягане) и невероятната словенка Тина Мазе, спечели две титли от алпийските ски. С най-много отличия от Сочи ще си тръгне холандката Ирен Вюст, която взе 2 златни и 3 сребърни медала от бързото пързаляне с кънки.

Много любопитно бе представянето на Холандия на тези Олимпийски игри – "лалетата" стигнаха до изключително престижното пето място в крайното класиране по медали с цели 24 отличия, след като спечелиха само осем преди четири години във Ванкувър. Холандия отново разчиташе на бързото пързаляне с кънки, като 23 от медалите им бяха спечелени именно на ледения овал, включително и невероятните четири тройни победи. Традиционната сила Норвегия се представи отлично, като единствено грешките на Свендсен в мъжката щафета лишиха скандинавците от победа в класирането по медали. Разочаровани от представянето си ще бъдат германците, които останаха на шесто място в класирането по медали със само 19 отличия. Победителите от последните Олимпийски игри във Ванкувър – Канада, останаха на трето място в Сочи, а на една позиция зад тях се нареди друга сила – САЩ.

Представянето на България не бе впечатляващо, но това бе напълно очаквано. Нашата героиня в Сочи бе Александра Жекова. Чаровната сноубордистка бе много близо до бронзовия медал в бордъркроса, но малко преди финала бе блъсната в гръб от италианката Мойоли и в крайна сметка завърши на пета позиция. Никола Чонгаров записа престижното 23-то място в супер комбинацията на алпийските ски, а Красимир Анев остана на 36-то място в индивидуалния старт на биатлона, като единствено двете грешки в третата стрелба го лишиха от класиране сред първите 15. Другите ни представители не постигнаха нещо впечатляващо, но трябва да се отбележи и неравностойната им позиция с големите сили по отношение на условия за подготовка, екипировка, както и екипите, които работят зад тях.