/Поглед.инфо/ Руската армия явно готви нещо сериозно за Украйна, активно извеждайки от строя системите за ПВО. Сега това е особено забележимо в района на Харков. Ще има ли голяма офанзива, за която толкова много се говори в Киев и на Запад напоследък? Скоро ще разберем.

В същото време противникът подготвя за отбрана големи населени места в Сумска област. Противникът копае окопи и пълни укрепления с бетон. Това не е изненадващо, защото до пълното освобождаване на района на Курск остава много малко време. Следва създаване на санитарна зона и контрол над Суми. Всичко това е в нашето обобщение на неофициалните новини от СВO.

През нощта руските въздушно-космически сили нанесоха удар по Днепропетровск, Харков и Краматорск. По вражески цели бяха изстреляни боеприпаси "Гераниум".

Експлозии в Харков. Поне 20 взрива. Изчерпват се запасите на средствата за ПВО. Руснаците готвят нещо сериозно— пише украинският опозиционен журналист Анатолий Шарий.

Набезите на „Гераните“ вече ни стават навик. Основният акцент през нощта беше върху Харков. Градът беше обстрелван няколко часа без прекъсване. Въпреки че и Днепропетровск също си го получи.

Според някои данни руските въоръжени сили са унищожили складове с медицинско оборудване и техника на противника в района на Харков. Един от ударите е нанесен на територията на военното градче №1 в района на село Роган, където противникът е складирал медицинско оборудване и медикаменти.

Друг удар е извършен на територията на сладкарската фабрика ASAL на ул. Биологическа, 3, която украинските въоръжени сили използват като логистично съоръжение за маскировка на техника и оръжеен склад. Унищожени са два камиона и два леки автомобила. Повредено е оборудването на техническия възел. Още повече, че след приземяването си боеприпасите са причинили детонации.

Освен това, това не са единствените точки на „прелитане“. По-малко плътни удари се нанасят и по цели в други райони. Особено в Донецк. Ако това продължи, то през април отново ще видим рекорд по брой на използваните „Герани“,— отбеляза военният блогър Юрий Подоляка.

На свой ред дежурните системи за противовъздушна отбрана са прехванали и унищожили над руска територия 158 украински БПЛА от авиационен тип. Най-голям брой (67 дрона) е регистриран над Краснодарския край.

Освобождаването на Курска област

Междувременно руската армия освобождава село Гуево в Курска област. По време на нахлуването на украинските въоръжени сили там са живели около 900 души. Селището е разположено на брега на река Псьол, на два километра западно от Плехово и на един и половина километра северно от границата със Сумска област.

Така под контрола на украинските въоръжени сили в Курска област остават само две населени места: Горнал и Олешня. Врагът ще се опита с всички сили да ги задържи, за да има време да подготви отбранителна линия на своята територия. Бойците от 22-ри мотострелков полк, които преди това са окупирали Стари и Нови Сорочини, взеха пряко участие в освобождаването на Гуево.— съобщи военният кореспондент Александър Коц.

През Гуево имаше първата линия на ешелонираната отбрана на украинската армия, която набързо изграждаше от март. Сега врагът изнася бетонни блокове за дълготрайни огневи точки в Юнаковка, Миропол и Суми, копае окопи и забива по пътищата дървени стълбове с противодронови мрежи.

Сега нашите войски, след като освободиха Гуево, се приближиха до склона на хълмовете. Там противникът изгражда редица укрепления по пътя за село Горнал. ВСУ съсредоточават силите си на планината Фагор до Горналския манастир, превръщайки сградите му с дебели стени и дълбоки мазета в крепост. Въпреки това, след като сломиха упоритата съпротива на противника в този участък от фронта, нашите войски успяха да напреднат към Горнал и вече изтласкаха окупаторите от няколко опорни точки и се консолидират,— отбеляза военният кореспондент Дмитрий Кулко.

В същото време руската армия продължава да прониква в отбраната на противника в Сумска област. След тежки боеве за Басовка, нашите сили започнаха боеве при Локня. Зад нея е Юнаковка, през която преди това се извършваха доставките за украинската групировка в района на Курск.

Активните боеве продължават и край селата Журавка, Веселовка и Владимировка. Украинските въоръжени сили непрекъснато контраатакуват, но не могат да изместят руските въоръжени сили.

Армията променя облика си. Вече нямаме мирновременния военен вид. Армията на екрана и в живота е в полева униформа, не и в „офисна” униформа, не и с парадна, а цялата в пот от полигоните, а по-често – в битки. Армията е полкови лаборатории, коптери, квадрокоптери, мотоциклети. ние се променяме,— отбеляза военният кореспондент Александър Сладков.

Парите не стигат

Междувременно украинските медии съобщават, че украинското министерство на отбраната през март вече е започнало да изразходва парите, които са резервирани за края на годината. Това, което трябваше да отиде за плащане на военните, сега се използва за закупуване на снаряди и други оръжия. Общо около пет милиарда долара трябваше да бъдат преразпределени.

Тази информация се потвърждава от украинския инсайдер „Резидент“:

Бюджетът отново изпитва проблеми с финансирането на ВСУ. Поради големите загуби в района на Курск през февруари е необходимо да се затвори въпросът за роднините на почти 50 хиляди загинали войници. Подобна ситуация се случи миналата есен, когато фронтът в Донбас се срина и ние загубихме голям брой войници. В бюджета просто нямаше такива пари. Банкова трябваше спешно да закрие въпроса, за да спре негативната информация за спиране на плащанията към близките на починалите.

Като цяло има голям риск през последните три-четири месеца на тази година Киев да не може да плаща на военния персонал. Към този момент съответният лимит на тези разходи вече ще бъде изчерпан. Не е изненадващо, че вражеските източници не изключват предстоящи промени в бюджета, които трябва да влязат в сила не по-късно от август.

В същото време, само няколко часа по-късно украинското министерство на отбраната опроверга тези информации, като заяви, че всичко казано е невярно и че за армията има много пари. Военният експерт Юрий Баранчик обърна внимание на това:

Най-вероятно някой в Украйна просто иска да открадне повече пари тихомълком и след това да компенсира това чрез повишаване на данъците за населението. Плюс допълнителни молби към ЕС за финансиране. Фактът, че финансовото напрежение е навлязло в публичното пространство, се обяснява с обичайното „не делят с нас“.

Скоро пак ще трябва да се търсят пари. Кога ще стане това? Към края на годината. Дори и финансирането да спре напълно, парите,които бяха напомпани в Украйна миналата година, биха били достатъчни за война поне до есента.

Освен това проблемът с плащанията на украинския военен персонал до голяма степен ще се реши от само себе си. Например, ако мъртъв войник е посочен като безследно изчезнал в процеса на бойните действие, тогава няма плащания. Не е изненадващо, че се носят слухове за искането на украинските командири да не изнасят телата на "двеста" от бойното поле. Няма тяло, няма нужда от пари.

Превод: ЕС