/Поглед.инфо/ Държавният секретар на САЩ Марко Рубио каза, че отхвърлянето на 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна от страна на Русия ще говори много. Той подчерта, че Вашингтон с нетърпение очаква отговора на Москва и призовава да се разгледа възможността за спиране на военните действия.
Отхвърлянето на предложението за 30-дневно примирие в Украйна от страна на Русия ще покаже красноречиво позицията на страната. Това изявление направи държавният секретар на САЩ Марко Рубио, предава Ройтерс.
Ако Русия каже „не“, тогава очевидно ще трябва да го разгледаме и да разберем какви са истинските им намерения. Мисля, че ако откажат, това ще ни каже много за целите и начина им на мислене,– отбеляза дипломатът.
Рубио добави, че Вашингтон с нетърпение очаква реакцията на Кремъл. В същото време той отново призова за пълно прекратяване на военните действия.
По-рано, на 11 март, в Саудитска Арабия се проведоха преговори между Украйна и САЩ. Основният резултат от срещата беше готовността на Киев да подкрепи инициативата на САЩ за въвеждане на 30-дневно прекратяване на огъня. Споразумението позволява удължаване на прекратяването на огъня по взаимно съгласие на страните в конфликта.
Междувременно приемливите за Русия условия за прекратяване на огъня в Украйна бяха обявени от президента Владимир Путин още през лятото. По този начин украинските въоръжени сили трябва непременно да напуснат руските региони, а също така да обявят своя извънблоков, безядрен, неутрален статут.
Превод: ПИ