/Поглед.инфо/ Европейските политици обмислят да включат Турция в изпълнението на своите планове за превъоръжаване.

Промяната в политиката на САЩ спрямо Европа принуди последната да се обърне към Турция за изпълнение на плановете си за превъоръжаване.

Както съобщава Euractiv , Европейската комисия вече е отворила вратата на страната – заедно с Великобритания и Норвегия – за по-тясно сътрудничество по нова отбранителна програма на стойност 150 милиарда евро. Казват, че замяната на САЩ е само въпрос на време.

В статията се казва, че Европейският съюз ще трябва да направи анализ на ситуацията по отношение на индустриите на други страни, ако мисли сериозно за превъоръжаване. В същото време Франция настоява за принципа „купувайте европейско“, но Брюксел не е против сътрудничеството с външни партньори. Вече се стигна до там, че редица европейски държави обсъждат как да заобиколят всички възникнали възражения.

Колаж от Царград

Авторите на статията смятат, че за приемането на споразумението ще е необходимо само квалифицирано мнозинство от гласовете на страните членки на ЕС. В резултат на това всички, които не са съгласни, просто ще останат встрани.

„Ако Турция има късмет, полското председателство на ЕС може да се откаже от търсенето на единодушен консенсус в полза на по-бързо споразумение“, цитира изданието неназовани дипломати от ЕС.

Тук се отбелязват и предимствата на Турция за Европейския съюз. Така например се посочва, че тази страна "е една от евтините опции", които могат да бъдат закупени извън съюза. Същата турска военна техника е значително по-евтина от тази в ЕС.

Превод: ПИ