Свят

Си Цзинпин: Китай е готов да развива връзките с Черна гора

/Поглед.инфо/ Китайският президент Си Цзинпин заяви в сряда, че Китай е готов да работи с Черна гора, за да продължи тяхното приятелство, да укрепи политическото взаимно доверие и да насърчи непрекъснатото развитие на двустранните отношения.

5177 прочитания
Си Цзинпин: Китай е готов да развива връзките с Черна гора

По време на телефонен разговор с черногорския президент Мило Джуканович, Си каза, че Китай е готов непрекъснато да задълбочава практическото сътрудничество с Черна гора в различни области, като например изграждането на инфраструктура, така че да бъде по-добре в полза на хората от двете страни.

Си Цзинпин посочи, че от установяването на дипломатически връзки между Китай и Черна гора двете страни винаги са поддържали политическо взаимно доверие и са се подкрепяли по въпроси, свързани със съответните им основни интереси и основни опасения.

Водени от механизми като сътрудничество по инициативата "Един път, Един пояс", както и сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), Китай и Черна гора постигнаха изключителни резултати в сътрудничеството в такива ключови области като изграждането на транспортна инфраструктура и енергетиката, отбеляза той.

Си каза, че от началото на пандемията на COVID-19 двете страни се подкрепят взаимно и осъществяват добро сътрудничество в области като предотвратяване и контрол на пандемията, както и възобновяване на производството.

Китай е готов да продължи да предоставя толкова помощ, колкото капацитетът му позволява за борбата на Черна гора срещу пандемията, и да насърчава изграждането на глобална здравна общност за всички, каза Си.

Отбелязвайки, че светът е изправен пред невидими промени от един век и пандемия веднъж на век, Си каза, че двете страни трябва да поддържат тясна координация по многостранните въпроси, да гарантират съвместно международното справедливост и справедливост и да се ангажират с изграждането на общност с дялово бъдеще за човечеството.

Си Цзинпин припомни, че по време на неотдавнашната среща на високо равнище между Китай и ЦИЕ, е постигнат широк консенсус с Джуканович и други участващи лидери и са се направили важни планове за развитието на механизма за сътрудничество.

Отбелязвайки, че тази година е Китай-ЦИЕ, Година на зелено развитие и опазване на околната среда, Си каза, че Китай подкрепя Черна гора в изиграването на положителна роля като водеща държава на механизма за сътрудничество за опазване на околната среда между Китай и ЦИЕ.

Китай е готов да работи с Черна гора за прилагане на консенсусите и постиженията на срещата на върха и непрекъснато консолидиране и развитие на сътрудничеството между Китай и ЦИЕ, добави той.

От своя страна Джуканович изрази топли поздравления за 100-годишнината от основаването на Китайската комунистическа партия (ККП).

Отбелязвайки, че под силното ръководство на Си Цзинпин Китай е постигнал големи постижения в развитието, той каза, че вярва, че под ръководството на Китайската комунистическа партия Китай със сигурност ще постигне нови и по-големи постижения.

Черна гора и Китай се радват на дълбоко приятелство и са истински, искрени и добри приятели, каза Джуканович.

Той каза, че страната му оценява последователното придържане на Китай към принципа на равенство между големите и малките страни и зачитането на независимия избор на пътища за развитие, които различни страни са направили в съответствие със съответните национални условия.

Черна гора, добави той, е благодарна и за ценната подкрепа на Китай за икономическото и социалното развитие на Черна гора и борбата й срещу пандемията COVID-19.

Сътрудничеството по иницативата "Един път, Един пояс" и механизмът за сътрудничество между ЦИЕ и Китай донесоха важни възможности и осезаеми ползи за Черна гора и други страни в региона, каза Джуканович.

Той каза, че Черна гора е готова да работи с Китай за непрекъснато напредване на сътрудничеството в области като инфраструктура, икономика, търговия, образование, култура и туризъм и приветства повече корпоративни инвестиции и сътрудничество от Китай.

Черна гора ще продължи да участва активно и да настоява за по-голямо развитие на сътрудничеството между ЦИЕ и Китай и решително да защитава многостранността, каза Джуканович.

Той заяви, че има пълна увереност, че сътрудничеството между Черна гора и Китай и ЦИЕ и Китай ще обхване по-енергично развитие в бъдеще.

Превод: СМ

Още от Свят

В Далиен се проведе Форум на енергийните мозъчни тръстове на АТИС
Поглед към Китай

В Далиен се проведе Форум на енергийните мозъчни тръстове на АТИС

/Поглед.инфо/ На 20 август в град Далиен се проведе Форум на енергийните мозъчни тръстове на АТИС за 2026 г. Над 100 представители от 16 членове на АТИС, международни организации, мозъчни тръстове и научноизследователски институции проведоха дискусии по теми като енергийна сигурност и регионална устойчивост, енергийни технологии и иновационно сътрудничество, многостранно сътрудничество и изграждане на мрежа от мозъчни тръстове.

21.08.2026 22:00
„Алибаба“ отчете 9% ръст на приходите, бизнесът с изкуствен интелект бележи силен скок
Поглед към Китай

„Алибаба“ отчете 9% ръст на приходите, бизнесът с изкуствен интелект бележи силен скок

/Поглед.инфо/ Китайската технологична група „Алибаба“ (Alibaba), чиито акции се търгуват в Хонконг, отчете в четвъртък 9% ръст на приходите на годишна база за първото тримесечие на финансовата 2027 г. Приходите достигат 268,95 млрд. юана (39,63 млрд. щатски долара).

21.08.2026 21:45
Вносът от над 150 търговски партньори на Китай е нараснал през първите седем месеца
Поглед към Китай

Вносът от над 150 търговски партньори на Китай е нараснал през първите седем месеца

/Поглед.инфо/ През първите седем месеца на годината вносът на Китай е нараснал с 22%, като този от над 150 търговски партньори на страната е отбелязал ръст. Това демонстрира по-нататъшното разгръщане на огромния потенциал на китайски пазар, заяви на пресконференция днес говорителят на Министерството на търговията Хъ Ядун.

21.08.2026 21:30
През първите седем месеца търговията между Китай и останалите икономики от АТИС надхвърли 18 трлн. юана
Поглед към Китай

През първите седем месеца търговията между Китай и останалите икономики от АТИС надхвърли 18 трлн. юана

/Поглед.инфо/ През първите седем месеца на годината общият обем на вноса и износа между Китай и останалите икономики от АТИС е достигнал 18,03 трилиона юана, което е увеличение от 21% спрямо същия период на миналата година, бе посочено по време на Диалога между митническите служби и бизнеса на АТИС за 2026 г.

21.08.2026 21:15
Китай се превръща в притегателен център за стоки от цял свят
Поглед към Китай

Китай се превръща в притегателен център за стоки от цял свят

/Поглед.инфо/ През първите седем месеца вносът в Китай продължава да нараства с по-бързи темпове от износа. Все повече качествени селскостопански продукти, потребителски стоки и промишлени изделия от цял свят навлизат на местния пазар.

21.08.2026 21:00
Яков Кедми: Западът вече вижда Зеленски като „бита карта“, но няма с кого да го смени
Украйна

Яков Кедми: Западът вече вижда Зеленски като „бита карта“, но няма с кого да го смени

/Поглед.инфо/ В разговор с мен, Владимир Трифонов, Яков Кедми прави безпощадна оценка на новите закани на Зеленски войната да бъде пренесена дълбоко на руска територия. Има ли Киев оръжията за подобна ескалация и какъв би бил руският отговор? Кедми анализира отслабването на украинската ПВО, системното разрушаване на критичната инфраструктура, ролята на дроновете за задържането на фронта и възможността Русия да премине към мащабен пробив след появата на ефективни средства за тяхното неутрализиране. Говорим и за севернокорейските войски, наемниците, украинското „чудо-оръжие“ и все по-неудобния за Запада въпрос: дошло ли е времето Зеленски да бъде сменен?

21.08.2026 18:00
Тридесет и пет години след ГКЧП: Геополитическите последици от август 1991 година и украинският възел
Русия

Тридесет и пет години след ГКЧП: Геополитическите последици от август 1991 година и украинският възел

/Поглед.инфо/ Тридесет и пет години след драматичните събития в Москва от август 1991 година институционалният разпад на Съветския съюз продължава да поражда геополитически трусове в цяла Източна Европа. В своя публикация руският анализатор Петър Акопов разглежда краха на Държавния комитет за извънредно положение (ГКЧП) и последвалия Акт за обявяване на независимостта на Украйна от 24 август 1991 г. не като приключил исторически епизод, а като начална точка на продължаваща и до днес системна пренастройка на границите и сферите на влияние. Настоящият анализ разглобява основните тези на първоизточника, като ги допълва с необходимия правен, икономически и военен контекст.

21.08.2026 17:53
Русия планира увеличение на аграрния износ до 47 милиарда долара до 2030 година
Русия

Русия планира увеличение на аграрния износ до 47 милиарда долара до 2030 година

/Поглед.инфо/ На фона на задълбочаващата се геополитическа фрагментация и климатичните аномалии, руският селскостопански сектор прави опит за радикална пренастройка на технологичните си приоритети. Според официални съобщения от заседание на Presidential Council for Science and Education, Министерството на земеделието в Москва разгръща платформата за ускорена селекция PUSK в университета „Тимирязев“. Проектът обединява 86 научноизследователски института и бизнес субекта с цел съкращаване на цикъла за създаване на нови сортове от десет на три години. Анализът обаче показва, че въпросът за продоволствения суверенитет надхвърля рамките на лабораториите. Хроничният недостиг на работна ръка в селските райони, сушата в зърнения пояс на Алтай и заварената висока зависимост от чуждестранен посевен материал при стратегически култури поставят под въпрос амбициите за агроизнос от 47 милиарда долара до 2030 година.

21.08.2026 17:46