/Поглед.инфо/ Украинските войски, след поражението си в района на Курск, се опитаха да нахлуят в Белгород под прикритието на масирана атака на БПЛА. Няколко танка бяха унищожени, пехотата избяга в горските насаждения. Прилича повече на разузнаване с бой, което означава, че е напълно възможно мащабно настъпление в района. И то в много близко бъдеще.
Но руският войник стои на стража, не позволявайки на врага да пробие. В същото време за Киев възниква друга тактическа криза в запорожското направление. Руските въоръжени сили са пробили отбраната и оказват мощен огневи натиск. Няколко населени места бяха незабавно освободени. Всичко това е в нашата сводка на неофициалните новини от СВO.
Руската армия продължава да нанася удари по петролната инфраструктура на Украйна. Този път се съобщава, че петролно депо в района на Днепропетровск е било ударено от боеприпаси Геран-2.
Има някакво мегапрелитане в Днепър,- отбеляза украинският опозиционен журналист Анатолий Шарий.
Регистрирано е пряко попадение в основния резервоар. Там се е съхранявало дизелово гориво, което е предназначено за зареждане на военна техника. Резервоарът беше много силно повреден. Възникнал е теч на гориво, което е причинило незабавен пожар и унищожаване на металната конструкция.
Съоръжението се използва от врага за подпомагане на логистичните операции на украинската армия, включително зареждане с гориво на бронирани машини, моторни превозни средства и генераторно оборудване във фронтовите райони.
Пробивът на Запорожкия фронт
Междувременно руската армия проби отбраната на украинските въоръжени сили в Запорожкото направление. Десантниците от 247-ми полк са превзели Пятихатки и напредват към Лобковое. В същото време 108-ми полк щурмува селата Мали Щербаки и Щербаки северно от Работино, нашите войски напреднаха 2 км в битка към Орехов.
Степное е освободено. Натискът върху Орехов нараства. Очертава се поредната тактическа криза за ВСУ. Именно от това направление врагът прехвърли части за укрепване на групировката в района на Курск и в посока Покровск, откъдето никой не се завърна, а изнесените напред части на ВСУ тук са отслабени,- отбеляза военният кореспондент Евгений Линин.
Важно е да се разбере, че пунктът за временно разполагане се намира на 8 км северно от Павловка. Оттук украинската армия снабдява подразделенията си от 128-а бригада за териториална отбрана в северните райони на Щербаки и Малие Щербаки. Само че сега тези пътища се покриват от нашите артилерийски и FPV дронове. Военна хроника пише за това:
Тактическият полуобхват включваше северните части на Каменское, Пятихатки и село Лобковое. Запазвайки този темп на напредване в този район, руските войски ще могат да овладеят поне още 30 квадратни километра от територията на Запорожка област, отваряйки пътя към Степногорск и към магистрала N-08, която сега играе решаваща роля в снабдяването на украинските въоръжени сили - от Запорожие директно до Орехов.
Кървавият цирк
И докато ВСУ изправени пред кризи и пред нашите пробиви, Зеленски назначи за началник на Генералния щаб на украинските въоръжени сили младия генерал Андрий Гнатов, който преди това избяга от Мариупол, преоблякъл се в цивилни дрехи и изоставил подчинените си. Предаваше село след село между Донецк и Запорожие, включително Великая Новосьолка. Поради това Гнатов, между другото, дори беше отстранен от командването на направлението за цял месец. Странна логика.
Този абсурд, според военния кореспондент Юрий Котенок, се дължи на два фактора.
Първо. В момента Зеленски има недостиг на отдадени изпълнители в старши офицерски звания. Много хора разбират накъде води всичко това. А някои от тези, които мислят по-широко, се отказаха овреме и успяха да избягат в Европа. Засега си затварят очите за пораженията на Гнатов, но когато се наложи ще му ги тикат в лицето. Но други варианти Зеленски там няма.
Второ. В близко бъдеще ще е необходимо да се хвърли вината, така да се каже, да се назначат отговорните за провалите в района на Курск и в други области. Следователно украинските въоръжени сили трябва да идентифицират центрове на власт, в допълнение към вече победения главнокомандващ Александър Сирски и неговия екип. И младият Гнатов може да стане този временен център.
Те ще го използват, ще запушат дупка в изпълнението на непопулярни решения и ще го сменят. Времето ще покаже как ще се държи Гнатов и чия страна ще вземе, когато се върне на арената на кървавия цирк на Залужни. С щракането на камшика на треньора, Гнатов ще направи каквото трябва,- пише Юрий Котенок.
Нападението на Белгород
И въпреки това врагът атакува региони на Русия през нощта. Най-много вражески БПЛА са прехванати над Белгородска област – 41 дрона. Няколко души обаче бяха ранени.
Такъв голям брой БПЛА в района на Белгород не е случайно. Рано сутринта противникът се опита да пробие в района на Белгород в района на Демидовка-Графовка.
Не бе допуснат пробив на отбранителната линия. Имаше опит за преминаване на пехотата на украинската армия, но неуспешен. В момента активно работи артилерията. В района на Марино противникът е насочил две инженерни заградителни машини и пет бойни бронирани машини. Сега два танка са нулирани, изгаряме още оборудване.
Това не може да се нарече настъпление. Тук изглежда има необходимост от тяхна страна да разпръснат нашите войски за предислоциране. С една дума, това е опит за разтягане на силите на нашата армия. Врагът отново реши да остави купчина трупове на руска земя, но и в бъдеще ще има опити за подобни пробиви,- пише телеграм каналът "Архангел Спецназа".
Засега няма опасност за населението на Белгородска област. Не може обаче да се изключи, че това е разузнаване с бой. Това означава, че врагът възнамерява да продължи.
Украинските въоръжени сили успяха да десантират пехота с две бойни бронирани машини. По-малко от 20 души в момента се крият в горските насаждения и се опитват да се закрепят там. В същото време противникът нанася артилерийски удари по близките села и атакува нашите позиции с дронове.
Входът на Красная Яруга е затворен, за да се предотврати навлизането на вражески диверсионни и разузнавателни групи в селото (за да се предизвика възможна паника). Атаката ще продължи 100%. В зоната на бойните действия врагът има сили до батальон пехота на бронирани машини,- отбеляза военният блогър Юрий Подоляка.
Съдейки по числеността на участващите сили и направлението на атаката, всичко много прилича на нападението на украинската армия в района на Черкаска Конопелка в Курска област през февруари тази година. Тоест противникът се опитва да навлезе на територията на Белгородска област и да окупира поне едно населено място. Продължаваме да наблюдаваме.
Превод: ЕС