Формула 1 е най-популярното състезание в света на автомобилните спортове, като ежегодно надпреварите привличат милиони зрители от цялото земно кълбо. Гонките по пистите предлагат емоция, която трудно бихте могли да срещнете другаде.

А ако искате да изпробвате и уменията си на познавачи, бихте могли да проверите коефициентите на бет365 букмейкър. Уверяваме ви, че са добри.

Знаете ли някои от най-интересните рекорди в историята на Формула 1?

Бразилецът Рубенс Барикело, например, е пилотът с най-много състезания в биографията си - цели 322. Холандецът Марк Ферстапен пък е пилотът, дебютирал на най-ранна възраст на стартовата решетка - той е едва на 17 години и 166 дни, когато за първи път участва в състезание от Формула 1. Но кой тогава е най-възрастният? Това е Луи Широн, който през 1958 година участва в Гран при на Монако на възраст от 58 години и 288 дни.

Великият Михаел Шумахер засега остава пилотът с най-много победи в историята на Формула 1 - 91. Скоро обаче германецът вероятно ще бъде задминат, тъй като настоящият световен шампион Люис Хамилтън е на втора позиция с 90 победи в своята кариера. Въпрос на време е британецът да излезе на челна позиция в този аспект.

Колкото до победите, постигнати в рамките на един сезон, тук водачи са двама германци - Михаел Шумахер и Себастиан Фетел. Съответно през 2004 и 2013 година, те приключват сезоните си с по 13 победи на пистата.

Фетел обаче е едноличен лидер по друг показател - най-много поредни победи. През сезон 2013 година, докато все още се състезава за Ред Бул, германецът печели в девет поредни състезания от календара. С по 7 поредни успеха могат да се похвалят Михаел Шумахер, Нико Розберг и Алберто Аскари.

Споменатият вече Макс Ферстапен е рекордьор и в друга категория - за най-млад победител в състезание. През 2016 година Ферстапен печели Гран при на Испания, докато е на възраст от едва 18 години и 228 дни. Втори в това отношение е Фетел, който записва първата си победа във Формула 1 на 21 години и 73 дни.

А кой тогава е най-възрастният победител в състезание? Това е италианецът Луиджи Фаджиоли, който през 1951 година триумфира в Гран при на Франция на 53 години и 22 дни.

Настоящият световен шампион Люис Хамилтън е лидер и по брой пол позишъни в историята на спорта. В 259 състезания до момента, британецът е бил 95 пъти на първо място в стартовата решетка. Втори в това отношение е Михаел Шумахер, който при 308 състезания е печелил 68 пъти пол позишън. Топ 5 се допълва от Айртон Сена, Себастиан Фетел и Джим Кларк и Ален Прост, които имат равен актив.

Стигаме и до най-важната статистика - брой световни титли. Тук лидер със седем титли продължава да е Михаел Шумахер, но настоящият световен шампион Люис Хамилтън следва със само една по-малко.