През август талибаните превзеха Афганистан с удивителна скорост, пише Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Афганистанската армия се предаде на „Талибан“ практически почти без бой. А западният военен алианс дори не успя да напусне страната и беше принуден да се евакуира спешно, сред хаос и суматоха. Бившият министър на финансите на Афганистан Халид Пайенда смята, че всичко това се е случило, защото в действителност срещу талибаните са се противопоставили не истински бойци, а "войници - призраци", които съществуват само на хартия.
По мнението на политика, официалната статистика е била завишена поне шест пъти. Всъщност броят на боеспособните военнослужещи не беше 300 хил., а най-много до 50 хил. И това се случи заради корупционните схеми, с помощта на които офицерите получавах пари от централното правителство в Кабул за несъществуващи войници.
Работеше по следния начин: военните ръководители в провинциите бяха попитани колко души имат те под оръжие и в зависимост от назованата цифра те получаваха средства за изплащане на заплати и храна. Естествено, броят на бойците беше значително надценен.
Освен това дезертьорите изобщо не се изваждаха от списъчния състав, както и загиналите, чиято смърт не беше точно известна. В същото време бившите командири отнемаха банковите карти на войниците и дори когато по посочените причини ги няма, продължаваха да теглят пари от тях.
Съмнения относно официалната статистика са възниквали и преди, продължава Deutsche Wirtschafts Nachrichten. В доклада си от 2016 г. специалният главен инспектор на САЩ за възстановяването на Афганистан пише, че нито американците, нито техните афганистански съюзници знаят реалния брой войници и полицаи, които са на разположение, и съответно не знаят истинските им оперативни способности.
Превод: ЕС