Парламентарните избори в Русия са и тест за популярността на Владимир Путин, който се кандидатира за президентските избори през март. От тази гледна точка той няма как да бъде доволен от резултата
Партията на руския премиер Владимир Путин „Единна Русия” отбелязва рязък спад в подкрепата на избирателите, показват неокончателните резултати от парламентарните избори в страната. При 96% от гласовете преброени „Единна Русия” е получила малко под 50% от гласовете, което е със 17% по-малко спрямо предишните избори през 2007 г. Ако този резултат се запази, партията на Путин ще има слабо мнозинство от 238 места в 450-местния парламент, съобщи председателят на Избирателната комисия Владимир Чуров, цитиран от Би Би Си. В предишната Дума „Единна Русия” имаше мнозинство от две трети, което й позволяваше да променя конституцията без гласовете на опозицията.
Парламентарните избори в Русия са и тест за популярността на Владимир Путин, който се кандидатира за президентските избори през март. От тази гледна точка той няма как да бъде доволен от резултата.
На второ място във вота е Комунистическата партия с 19,2% от гласовете, което й дава 92 места. „Справедлива Русия” е трета с 13,2% и 64 места, а националистическата Руска либералдемократическа партия е получила 11,7% от гласовете и 56 места, съобщи Чуров.
Опозиционните партии в Русия се оплакаха от редица нарушения на изборните закони по време на вота в неделя, като единствената независима мониторингова група в Русия „Голос” е подала 5 300 сигнала за нарушения.