/Поглед.инфо/ Оттеглянето на САЩ от Договора за ракетите със среден и по-малък обсег (ДРСМО) не е изненада за никого, пишат световните медии, докато съюзниците съжаляват за решението на Вашингтон. Партньорите от НАТО дружно обвиняват Русия за разпадането на договора, все повече се страхуват от нова надпревара в ядреното въоръжаване и спорят за необходимостта от разполагане на американски ракети на територията на Европа.

Договорът за ликвидиране на ракетите със среден и по-малък обсег (ДРСМО) между САЩ и Съветския съюз, подписан на 8 декември 1987 г., забранява на участниците разработването и разполагането на ракети с обхват от 500 до 5500 км. През декември миналата година САЩ и техните съюзници обвиниха Русия в нарушаване на ДРСМО и й дадоха 60 дни за „поправяне“ - тоест, за унищожаване на ракетите 9М729 и свързаното с тях оборудване.

След изтичането на този срок държавният секретар на САЩ Майк Помпео обяви, че от 2 февруари Вашингтон прекратява договора, защото Москва отказа да изпълни поставените условия. „Нарушенията от страна на Русия излагат милиони европейци и американци на голяма опасност. Москва се опитва да направи така, че САЩ да изостанат от нея във военно отношение, отбеляза Майк Помпео в пряк ефир на телевизионния канал CNN. - Наш дълг е да покажем адекватен отговор. Когато се случват такива безсрамни нарушения на договора и се появява непосредствена заплаха за нашата сигурност, ние трябва да дадем отговор“.

Според условията на Договора за РСМО той може да бъде окончателно премахнат 6 месеца след обявяването на прекратяването му, благодарение на което „все още има малко пространство за маневриране, за да се спаси споразумението“, се надява немският телевизионен канал N-TV. В същото време в материала се уточнява: „крайно малко вероятно е Русия да направи отстъпки в този спор“, а и САЩ не се интересуват особено от запазването на договора в сегашния му вид. Бившият сътрудник на американското разузнаване Юджийн Румер също посочва липсата на стремеж да се спаси ДРСМО. "Нито администрацията на Тръмп, нито руското правителство изглежда се интересуват от поддържането на този договор", цитира думите му френският вестник Libération.

Това даде да се разбере и американския президент Доналд Тръмп, който намекна в беседа със журналисти, че Вашингтон е отворен за преговори, но вече по ново ракетно споразумение: "Надявам се, че ще успеем да съберем всички в една голяма и красива стая и да сключим нов договор, който ще бъде много по-добър". Ръководителят на Белия дом отделно подчерта, че „бих искал да видя това” - „но е необходимо всички да се придържат към него, защото има определена страна, която почти се преструва, че той не съществува”.

Според версията на европейските медии една от причините за решението на Тръмп е Китай. По този начин политологът Антоан Бондаз във френския вестник Le Figaro обяснява, че „повечето от балистичния китайски арсенал е съставен от ракети, които са забранени да се създават от американци и руснаци в рамките на договора, и този арсенал „позволява на Пекин да заплашва американските бази в Азиатско-Тихоокеанския регион“ и осигурява на Китай "стратегическо предимство в Азия". Същото мнение споделя и експертът по сигурността в New York Times Дейвид Сенгер, който твърди, че китайците ще се противопоставят на такова споразумение, "защото такива оръжия съставляват голяма част от техния арсенал" и, ако бъдат ограничени, ще се лишат от "почти всичко, което имат".

Решението на САЩ да се оттегли от ДРСМО "не беше изненада, като се имат предвид безплодните дипломатически усилия на САЩ да убеди Русия да спазва условията на споразумението", пише канадският La Presse Canadienne.

НАТО в този спор взе страната на САЩ и подчерта, че "напълно подкрепя решението на САЩ да се оттегли от ДРСМО", съобщава британският вестник The Daily Telegraph. Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг призова Русия да се върне към спазването на условията на споразумението и заяви за стремежа си да продължи преговорите с Москва. Той обърна внимание на факта, че НАТО "не възнамерява да разполага нови ядрени ракети, но трябва да сме сигурни, че ще продължим да имаме убедителни и ефективни средства за заплаха и отбрана", затова алиансът ще разглежда различни варианти.

Що се отнася до съюзниците на САЩ в НАТО, повечето се съгласиха, че Русия е нарушила условията на ДРСМО. В същото време те осъдиха оттеглянето на Вашингтон от договора.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви още в петък: "За нас е ясно, че Русия е нарушила този договор". При това тя говори за намерението да използва оставащия период от 6 месеца за по-нататъшни преговори с Русия. Немският министър на външните работи Хайко Маас след канцлера обвини руската страна за разпадането на договора и в същото време предупреди, че без споразумение, светът ще стане по-малко сигурен.

МВнР на Франция също заяви, че "Русия е разработила ракетния комплекс 9М729 в нарушение условията на договора", но Париж "ще продължи да поддържа сериозен диалог с Русия и тясно да взаимодейства със своите съюзници от НАТО". В същото време Франция „съжалява, че се оказа в ситуация, в която САЩ бяха принудени да обявят оттеглянето си от договора за ракети със среден и по-малък обсег, пише Challenges, позовавайки се на изявлението на външнополитическото ведомство на страната.

Канада също възложи отговорността "за неминуемия край на споразумението" върху Русия, отбелязвайки своето "разочарование" от факта, че действията на Москва "доведоха до такова решение от Съединените щати", съобщава La Presse Canadienne.

При това представители на политическите кръгове и международните медии разкритикуваха правителството на Доналд Тръмп за решението да се оттегли от договора.

В частност, бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт заяви в ефира на телевизионния канал CNN, че преди това са възниквали въпроси относно това дали Русия не нарушава условията на ДРСМО. "Но мисля, че би било по-добре да се опитаме да измислим как отново да съгласуваме определени части и да привлечем Русия да отговаря, каза тя. И мисля, че е важно не просто да продължаваме да излизаме от споразуменията. Мисля, че това не е най-добрият начин за действие за Америка". Тя аргументира позицията си с факта, че в резултат на това САЩ си създават "репутацията на държава, която не се придържа към договорите, които самата тя сключва".

На свой ред наблюдателят на Newsweek Уилям Лъмберс смята, че при излизането от ДРСМО, правителството на Тръмп предава наследството на Рейгън“, който, както припомня журналистът, се стремеше да постигне това, че един ден да не остане ядрено оръжие.

"Тръмп се специализира в излизането от големи международни споразумения", отбелязва испанският вестник La Vanguradia. "Американският президент разшири списъка на международните споразумения, от които излезе за две години в Белия дом". От гледна точка на изданието такива действия на Съединените щати "демонстрират отклонение от политиката на многостранните отношения и големи международни консенсуси", а също така говорят за това, че "Вашингтон сериозно залага на двустранните отношения, които ще ни позволят да наложим преди всичко интересите на доминиращата държава". По този начин, „всички тези маневри са изпълнението на голямото мото „Америка преди всичко, уверява испанският журналист.

Френският вестник Le Figaro предупреждава, че "в политически план, основният губещ от оттеглянето на САЩ от договора ще бъде Европа, за която това споразумение е символ на края на Студената война". Според версията на изданието, при новите обстоятелства „геополитическият дуел между Москва и Вашингтон навлиза в ядреното измерение, заплашвайки да подкопае архитектурата на разоръжаването, построена по време на Студената война“.

Наблюдателите от CNN Елиът Ейнджъл и Адам Смит даже смятат, че с напускането на ДРСМО САЩ не само излагат света на опасност, но и играят в полза на Путин”. В своята колонка на сайта на телевизионния канал те пишат, че нарушаването на споразумението не само ще развърже ръцете на руския президент и ще му позволи да обвинява Запада за всичко, но и ще причини щети на НАТО: далеч не всички в алианса споделят мнението, че американските ядрени ракети трябва да бъдат разположени в Европа. Следователно различията между страните-членки само отговарят на "дългосрочните геополитически цели на Путин".

Наистина съществуват разногласия по повод необходимостта от разполагане на нови ядрени ракети на територията на съюзниците на САЩ. Така Министърът на външните работи на Полша Яцек Чапутович поиска да бъдат разположени нови американски ядрени ракети в Европа. "В нашите европейски интереси е американските войски и ядрените ракети да бъдат разположени на континента", сподели дипломатът с журналисти от немското списание Der Spiegel, добавяйки, че Полша изобщо не го иска, но "всичко зависи от това как Русия ще се държи в бъдеще".

Напротив, ръководителят на МВнР на Гремания Хайко Маас изключи възможността за разполагане на американски ядрени ракети на територията на страната още преди обявяването на решението на Вашингтон. Според германския телевизионен канал Das Erste, сега дипломатът отново се изказа против разгорещени дискусии за ядрената надпревара в Европа: „Европа вече не е разделена, както в дните на Желязната завеса. Студената война свърши. Слава Богу“. След излизането на САЩ от ДРСМО, ръководителят на външнополитическото ведомство на Германия призовава целия свят да започне нова инициатива за разоръжаване на международно равнище, пише немският Frankfurter Allgemeine.

Междувременно дискусията, която Маас би искал да избегне, вече започна и активно набира обороти. АЩ се оттеглят от ДРСМО и отварят пътя за надпревара във въоръжаването с Русия, Китай и Иран", пише испанският вестник El Mundo. С прекратяването на ДРСМО "в ядрения щит, с който САЩ покриха Европа, се образуват дупки", а Москва ще може да "шантажира европейските държави" с помощта на новите си ракети, а "трансатлантическата сигурност ще се пропука", заяви за немския Süddeutsche Zeitung политологът и професорът от висшето училище на бундесвера в Мюнхен Карло Масала. Според него, да се изключи възможността за разполагане на американски ядрени ракети в Германия и Европа означава съзнателно да се отслаби позицията ни в преговорите с Москва.

Напротив, министърът на външните работи на Белгия Дидие Рейндерс, както и германският му колега, се концентрира върху опасността от нова надпревара във въоръжаването. "Новото разпространение на ядрени оръжия ще бъде опасно не само за Европейския съюз, но и за цяла Европа", цитира думите на Рейндерс белгийският вестник Le Soir. „Призракът на новата надпревара във въоръжаването и „ограничената ядрена война” в Европа се върнаха този петък, когато Съединените щати обявиха оттеглянето си от ДРСМО“, пише испанският El Mundo. "Духът на" ракетната криза" витае над двете супердържави от времето на Студената война", повтаря Le Figaro, докато германският телевизионен канал ZDF анонсира документален филм за "новата студена война" и предстоящата "надпревара в ядреното въоръжаване".

CNN говори за нарастващите страхове по повод началото на нова надпревара във въоръжаването - но този път безпокойството на репортерите е свързано с изявлението на руския президент. Владимир Путин обяви „огледален отговор“ на действията на САЩ: Русия спира изпълнението на задълженията си по Договора за РСМО и продължава да разработва ракети със среден обсег.

Превод: М.Желязкова