/Поглед.инфо/ Ако американските ракети бъдат разположени в Европа, Русия ще бъде принудена да разположи ракети по такъв начин, че да покрият цяла Европа, заяви руският посланик в САЩ Анатолий Антонов.

Антонов, говорещ на събитие на „Стимсън Център“, отбеляза, че Москва е много загрижена, че след като САЩ се оттеглят от Договора за ракетите със среден и малък обсег, американските ракети могат да бъдат разположени в Европа. „Ще бъдем принудени да разположим нашите ракети и цялата територия на Европа ще бъде покрита. (...) И трябва да избягваме подобна ситуация“, заяви той..

ДРСМО, подчерта дипломатът, не засяга сигурността на територията на САЩ, а европейските страни ще бъдат губещите в тази ситуация.

Антонов също така заяви, че Русия би предпочела да разреши въпроса с бойците от терористичната организация „Ислямска държава“, заловени в Сирия. Така той отговори на призива на президента на САЩ Доналд Тръмп, адресиран към европейските страни, да „си приберат“ повече от 800 терористи от ИД, заловени в Сирия и да ги представят пред съда.

„Никой не иска да види тези хора у дома. Също така Руската федерация. Ние бихме искали да разрешим този въпрос на разстояние от нашата територия“, отбеляза той.

В понеделник председателят на комисията на Федерацията по отбрана и сигурност Виктор Бондарев заяви, че Русия, за разлика от Съединените щати, никога не е нарушавала изискванията на Договора за ракетите със среден и малък обхват, а Вашингтон е отговорен за спирането му.

Президентът Владимир Путин подписа указ за суспендирането от страна на Русия на изпълнението на Договора за премахване на ракетите със среден и малък обхват. Това е отговор на действията на САЩ, които в началото на февруари обявиха оттеглянето си от него.

* Подкрепете Поглед.инфо и ПогледТВ, за да ги има по-дълго време и да запазим тяхната независимост. /Прочетете долу/

Превод: В.Сергеев