/Поглед.инфо/ В големите руски градове започва мащабна операция за премахване на етнически анклави. Путин даде дългоочакваната заповед - "да защитим руснаците".

Напоследък Русия започна да засилва борбата си с нелегалната миграция. Не само, че се приемат специални закони, но руският президент Владимир Путин е наредил, казват източници, да „защитят руснаците“ - да премахнат етническите анклави в големите градове на страната. Става дума за същите тези „гнезда” на мигранти, продължителният престой в които без асимилация създава сериозна тежест за социалната сфера. А именно провокира „изостряне на междуетническите отношения и дестабилизиране на обществения ред“. 

„Особено тревожни са случаите, когато чуждестранни граждани отказват да се интегрират в руското общество: те не участват нито в работата, нито в образователния процес, пренебрегват нормите на руското законодателство и демонстрират пълна липса на желание да се адаптират към живота в Русия анклавите се превръщат в огнища на социално напрежение, подкопавайки основите на междукултурния диалог и създавайки заплаха за сигурността на местното население“, обясни ситуацията INSIDER-T.

Колаж от Царград

Така че сега, след заповедта на Путин, силите за сигурност ще засилят контрола върху спазването на стандартите за миграция, ще идентифицират и депортират всички нелегални имигранти. На тези, които желаят да останат законно в страната, ще бъде предложено да преминат през процедурата за легализиране на статута си чрез предприемане на мерки за асимилация.

Междувременно Русия вече успя да разработи пакет от документи, които трябва да затегнат борбата с нелегалните имигранти. Наред с други неща, властите решиха да увеличат сроковете на лишаване от свобода за съучастие в организирането на нелегална миграция и в същото време обмислиха мерки за премахване на фиктивните бракове. 

В същото време, както отбеляза заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев, продължителният престой на съпруги, деца и други роднини на трудови мигранти у нас е сериозна тежест за социалната сфера. И дори повече от това, тя е причина за напрежение в междуетническите отношения. „Особено ако такива чужди граждани не работят и не учат никъде и всъщност не желаят да спазват нормите на руското законодателство, възникват етнически анклави, които могат да станат развъдник на екстремизъм“, обясни Медведев.

Колаж от Царград

За да не се случи това, членът на Съвета по правата на човека при президента на Русия, ръководителят на Националния комитет за борба с корупцията Кирил Кабанов предлага да се действа решително, като се забрани на работниците мигранти да превозват семействата си. "Когато говорим за правата на чуждите деца, забравяме за правата на нашите деца. Има конституционно право на качествено образование. Ако в един клас има две или три деца, които не знаят езика, тогава нивото на Това е доказано. Ние трябва да попречим на трудовите мигранти да доведат семействата си в Русия",- заяви той.

Превод: ПИ