Свят

САЩ приеха за заплаха срещу себе си борбата на Русия срещу тероризма

/Поглед.инфо/ Русия и Китай представляват „заплаха“ за американските устои, а също така използват антитерористични програми, за да подкопаят ролята на САЩ, казва Вашингтон.

3516 прочитания
САЩ приеха за заплаха срещу себе си борбата на Русия срещу тероризма

Според заместник-ръководителя на Министерството на вътрешната сигурност на САЩ Дейвид Глауи „в основата на всички области на заплахи се крие засилването на враждебните действия от страна на държави като Китай, Русия и Иран".

Той подчерта, че сблъсъкът се осъществява „на държавно ниво“, заплаха за американските интереси и „глобални демократични принципи“. В същото време, както каза заместник-ръководителят на МВС, става дума за заплаха от „степента“, срещу която САЩ „не са се изправяли от много години“.

Глауи твърди, че противниците се стремят да „подкопаят, дестабилизират, дискредитират и навредят“ на САЩ. За това се прилагат „динамични, многопосочни стратегии“. „Не само физическата инфраструктура, но и целостта” на американското общество, както и „доверието в устоите му” са поставени на риск.

Действайки, Ръсел Травърс, ръководител на Националния център за борба с тероризма на САЩ, заяви, че „влиянието и присъствието на съперници на САЩ“ в ключовите региони за борба с екстремистите представлява заплаха за способността на американците да „управляват местни операции“.

Травърс отбеляза, че Русия и Китай „засилиха собствените си програми за сигурност, отбрана и борба с тероризма“. Твърди се, че тези програми се използват от Москва и Пекин за „кампания за подкопаване и замяна на ролята на САЩ в Африка, Азия и Близкия изток“.

Освен това той обвини съперниците на САЩ, че използват „наказателни, антидемократични стратегии за борба с тероризма, които могат да доведат до по-нататъшна радикализация и насилие“.

Пентагонът щеше да преразгледа всички свои военни доктрини във връзка с появата на потенциален противник с нови оръжейни системи. Противниците са Русия и Китай.

Превод: В.Сергеев

Още от Свят

Хъ Лифън проведе видеоконферентен разговор с министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт и търговския представител Джеймисън Гриър
Поглед към Китай

Хъ Лифън проведе видеоконферентен разговор с министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт и търговския представител Джеймисън Гриър

/Поглед.инфо/ На 30 юли вицепремиерът на Китай Хъ Лифън, който е ръководител на китайската страна по китайско-американските икономически и търговски въпроси, проведе видеоконферентен разговор с ръководителите на американската страна — министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт и търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър.

31.07.2026 21:00
Яков Кедми: Лавров каза истината! САЩ и Великобритания водят война срещу Русия
Свят

Яков Кедми: Лавров каза истината! САЩ и Великобритания водят война срещу Русия

/Поглед.инфо/ Владимир Трифонов разговаря с Яков Кедми – един от най-разпознаваемите експерти по международна сигурност – за думите на Сергей Лавров, които предизвикаха сериозен отзвук. Защо руският външен министър постави Великобритания и САЩ в една обща политическа рамка? Има ли шанс за реален дипломатически пробив или всички разговори са само печелене на време? Кедми коментира политиката на Доналд Тръмп, перспективите пред Украйна, ролята на Лондон, американските избори, военната логика на конфликта и защо според него Западът продължава да прави стратегически грешки. Разговор без дипломатически украси, с ясни оценки за войната, международните преговори и възможните сценарии през следващите месеци.

31.07.2026 18:30
Ген. Димитър Шивиков: Русия още не е воювала с пълната си мощ! Одеса е следващата цел!
Русия

Ген. Димитър Шивиков: Русия още не е воювала с пълната си мощ! Одеса е следващата цел!

/Поглед.инфо/ Владимир Трифонов разговаря с генерал Димитър Шивиков за реалната военна обстановка в Украйна, далеч от ежедневните медийни внушения и пропагандни клишета. Според него инфраструктурната война постепенно променя стратегическата картина, руските войски запазват инициативата по фронта, а битката за Славянско-Краматорската агломерация може да се окаже решаваща за следващия етап на конфликта. Ще се насочи ли Русия към Одеса? Има ли НАТО готовност за пряко въвличане във войната? Каква е ролята на западните оръжейни доставки и защо според ген. Шивиков информационната война започва да губи своята ефективност? Един разговор с остри оценки, прогнози и аргументи, които неизбежно ще предизвикат сериозен обществен дебат.

31.07.2026 18:00
Вашингтон затвори кранчето: Тръмп отказа ракети на Зеленски и въздушен чадър на Нетаняху
Свят

Вашингтон затвори кранчето: Тръмп отказа ракети на Зеленски и въздушен чадър на Нетаняху

/Поглед.инфо/ Посещението на Володимир Зеленски и Бенямин Нетаняху във Вашингтон разкри дълбоката криза в американския военнопромишлен комплекс и промяната в приоритетите на Белия дом. Въпреки опитите за медийно оформяне на визитата като дипломатически успех, фактическото състояние на арсеналите на Пентагона и новите геополитически реалности в Близкия изток показват, че Вашингтон вече не е в състояние да покрива едновременно финансовите и военните претенции на своите съюзници.

31.07.2026 17:15
Берлин купува оръжие, Париж броти стотинки: Френско-германският съюз влиза в клинична смърт
Свят

Берлин купува оръжие, Париж броти стотинки: Френско-германският съюз влиза в клинична смърт

/Поглед.инфо/ Френско-германският двигател на Европейския съюз е блокирал, а опитите да бъде рестартиран през съвместни ядрени учения само разкриват дълбочината на кризата. Докато Берлин налива десетки милиарди евра в превъоръжаване, парижкият политически елит осъзнава, че досегашният мълчалив пакт — френска военна сила срещу германски пари — вече не съществува. Подписването на споразумения като това с Меркосур и провалът на съвместни проекти като изтребителя FCAS показват, че германският икономически ордолиберализъм диктува правилата в Брюксел, превръщайки Франция във второстепенен играч.

31.07.2026 17:05
Руските сили напредват в Сумска област чрез овладяване на Могрица и Мала Слободка
Свят

Руските сили напредват в Сумска област чрез овладяване на Могрица и Мала Слободка

/Поглед.инфо/ Според разпространени военни анализи и съобщения от руското Министерство на отбраната, под контрола на руските въоръжени сили са преминали населените места Могрица и Мала Слободка в Сумска област, както и Юрченково в Харковска и Красноярско в ДНР. Изнесените данни показват, че контролът върху Могрица позволява ликвидиране на украинския териториален издатък към Курска област и осигурява възможност за съединяване на плацдармите край Юнаковка и Мирополие. Това създава предпоставки за засилване на огнения натиск върху логистичния възел в град Суми и прекъсване на основните транспортни артерии в района.

31.07.2026 16:50
Иън Прауд и Стив Джърми анализират военната стратегия на Русия в Донбас
Свят

Иън Прауд и Стив Джърми анализират военната стратегия на Русия в Донбас

/Поглед.инфо/ Анализът на бойните действия в Донбас през 2026 година продължава да разкрива дълбоко разминаване между медийната реторика и оперативната реалност на терен. Докато западните официални представители интерпретират постепенния напредък на руските войски като признак на изтощение, бившият британски дипломат Иън Прауд и пенсионираният комодор от Кралския флот Стив Джърми сочат към съвсем друг механизъм. Според техните оценки, методичният натиск в Покровското и Торецкото направление представлява прагматична стратегия за намаляване на собствените загуби и систематично унищожаване на личния състав и техниката на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). В настоящата разработка разглеждаме военните, икономическите и логистичните измерения на този процес.

31.07.2026 16:40
Соловьов изключва нова вълна на мобилизация в Русия поради логистични и инфраструктурни дефицити
Свят

Соловьов изключва нова вълна на мобилизация в Русия поради логистични и инфраструктурни дефицити

/Поглед.инфо/ Напрежението около мобилизационния капацитет на Руската федерация отново излезе на преден план след изказвания на телевизионния водещ Владимир Соловьов. Според разпространената информация, в Москва се изключва възможността за нова вълна на призив, като се изтъкват тежки логистични ограничения, недостиг на обучаващ персонал и проблеми с оборудването. Доколко обаче договорната система може да задоволи нуждите на фронта и тила, докато украинските удари с безпилотни апарати с малък обсег нанасят щети по критична тилова и търговска инфраструктура?

31.07.2026 16:30