/Поглед.инфо/ Франция, Германия и Обединеното кралство стартираха механизма за разплащане INSTEX, достъпен за всички членове на Европейския съюз, се казва в изявление на ЕС.

„Франция, Германия и Обединеното кралство информираха участниците, че INSTEX функционира и е достъпна за всички държави-членки на ЕС и че се извършват първите транзакции. Допълнителното сътрудничество с иранската съответна организация (STFI), което вече е установено, ще бъде ускорено. Потвърждава се, че някои държави-членки на ЕС се присъединяват към INSTEX като акционери на специалния механизъм, предназначен да улесни легитимния бизнес с Иран”, се казва в съобщението.

Също така в изявлението се отбелязва, че посочените страни работят по откриването на INSTEX за икономическите оператори от други страни.

Платежният механизъм на INSTEX беше регистриран през януари 2019 г. Решението да бъде създаден, за да взаимодейства с Иран, заобикаляйки санкциите на САЩ, бе взето след като САЩ излязоха от ядрената сделка.

Съединените щати заявиха, че могат да отговорят със санкции срещу INSTEX.

Превод: В.Сергеев