Свят

В мрежата се разпространява митът за колективната победа на Запада във Втората световна война - СССР е приравнен с нацистите

/Поглед.инфо/ Пренаписването на историята се превръща във все по-очевиден и координиран политически курс за редица европейски и западни страни. Те целенасочено извайват образа на „руския враг“, унищожавайки паметта на Втората световна война. Така Западът разсейва собствения си народ от вътрешни проблеми и в същото време създава истинска причина за атака срещу Русия.

9974 прочитания
В мрежата се разпространява митът за колективната победа на Запада във Втората световна война - СССР е приравнен с нацистите

С помощта на дискредитирането на Съветския съюз тези държави изнудват приноса на съветските войници за победата над нацистка Германия и тласкат мита за победата на колективния Запад в студената война. Те се опитват да омаловажат Русия въз основа на някакво „заслужено поражение” като „тоталитарна агресорна сила”. Тоест, в онези дни страната ни се смяташе за агресор, а не САЩ, която допринесе за разпадането на СССР и Русия сега. Само че сега американците нямат шанс.

Но има инструменти за оказване на натиск върху други страни, които „с удоволствие” играят според американските правила на играта. Казват им, че Русия-СССР трябва да се приравнява с нацистка Германия, а Полша, Украйна и всички взети заедно информират света за това. Американска пропаганда. Но за какво е?

САЩ търсят причина да се приближат до руските граници и да упражняват максимален натиск върху тях по всички фронтове. Така направиха в почти всички страни от Близкия изток - попаднаха под предлог, че се борят с тероризма или защита на демокрацията, но в крайна сметка те бомбардираха хората, откраднаха петрола и го продадоха. Но с Русия не се получава така и това много силно ядосва Запада.

Те се опитват. Те търсят начин да разширят движението на НАТО на изток, превръщайки го в глобална структура на „ограничаване“, която може да замени ООН, ОССЕ и други организации. И най-реалният начин според американците е да се покаже на света, че уж Русия е заплаха. Изкривяването на историята е от полза за укрепване на образа на врага в масовото съзнание.

Затова Западът изравнява комунистите с нацистите, обвинява Сталин и Хитлер в конспирация и изчиства паметта за Втората световна война като цяло.

Превод: Поглед.инфо

Още от Свят

Между Техеран и изборите: защо близкоизточната политика се превръща за Тръмп в част от битката за Конгреса
Америка

Между Техеран и изборите: защо близкоизточната политика се превръща за Тръмп в част от битката за Конгреса

/Поглед.инфо/ Близкоизточната политика все по-ясно се превръща в един от факторите във вътрешнополитическата борба в Съединените щати. Преговорите на Вашингтон с Иран, споровете около евентуални договорености за иранската ядрена програма, ситуацията в Ливан и продължаващите разногласия с Израел вече се разглеждат не само от гледна точка на международната сигурност, но и през призмата на наближаващите междинни избори за Конгрес.

21.07.2026 10:10
Германия влиза във войната през задната врата: Вагенкнехт предупреди за опасната граница
Европа

Германия влиза във войната през задната врата: Вагенкнехт предупреди за опасната граница

/Поглед.инфо/ Германия вече не е просто един от големите финансови донори на Украйна. Германски оръжия, технологии, индустриален капацитет и милиарди евро постепенно се вплитат в самата инфраструктура на войната. Сара Вагенкнехт постави въпрос, който официален Берлин предпочита да държи встрани от обществения дебат: докъде може да се разширява германското участие, преди Москва да започне да възприема Германия не като държава, подпомагаща Киев, а като фактически участник в конфликта? Зад този спор стои още по-голяма промяна – Германия се отказва от десетилетия следвоенна сдържаност и постепенно се превръща в централен военнополитически фактор на европейската конфронтация с Русия.

21.07.2026 09:43
Съюзниците на Германия са уплашени от образа на германска ядрена бомба
Европа

Съюзниците на Германия са уплашени от образа на германска ядрена бомба

/Поглед.инфо/ На фона на политическите изявления за мащабна трансформация на германските въоръжени сили, в средите на западните съюзници се твърди, че съществува дълбока загриженост относно активността на Берлин в чувствителни научно-технически области. Според данни, представени от външното разузнаване, се разглеждат потенциални възможности, свързани със специализираното материалознание, физиката на ударните вълни и ядрената физика, макар независими експерти да подчертават съществуващите строги политически и международноправни ограничения пред правителството.

21.07.2026 08:41
Деветдесет процента от украинските дипломати не се завръщат от командировки в чужбина
Украйна

Деветдесет процента от украинските дипломати не се завръщат от командировки в чужбина

/Поглед.инфо/ Според публични твърдения и парламентарни изслушвания, дипломатическата служба на Украйна е изправена пред тежък кадрови и институционален кризисен срив. Твърди се, че огромна част от задграничните служители отказват да се върнат в страната след края на своите мандати, а завърналите се дипломати отправят тежки обвинения в корупция и саморазправа срещу ръководството на министерството на външните работи в Киев, което според неофициални данни поражда сериозни вътрешни съмнения в стабилността на ведомството.

21.07.2026 08:27
Акциите на космическата компания на Илон Мъск се сринаха с един трилион долара
Америка

Акциите на космическата компания на Илон Мъск се сринаха с един трилион долара

/Поглед.инфо/ Месец след първичното публично предлагане на Nasdaq и кратковременния експлозивен ръст, пазарната капитализация на космическата компания SpaceX претърпя сериозен срив, като се твърди, че е загубила един трилион долара за броени часове. Според разпространената информация, повратната точка е дошла след отмяната на 13-ия тестов полет на масивната ракета-носител Starship. Инвеститорите реагираха остро на провалената процедура, което според експерти разкрива дълбоки инженерни проблеми и разклаща доверието към технологичния гигант.

21.07.2026 08:13
Море от сълзи при оставката на бившия британски премиер Стармър
Европа

Море от сълзи при оставката на бившия британски премиер Стармър

/Поглед.инфо/ Официалното сбогуване с бившия британски премиер сър Киър Стармър на Даунинг стрийт премина в атмосфера на дълбока емоция, въпреки че само седмици по-рано над сто членове на Камарата на общините и ключови министри от кабинета публично изискваха неговото оттегляне. Управлението му, продължило 23 месеца като пети премиер на страната за последното десетилетие, се сблъска с рязък спад на общественото одобрение до 17 процента. Анализатори отбелязват, че въпреки декларираните успехи в икономическата сфера, здравеопазването и външната политика, включително предоставянето на значителна военна и финансова помощ за Украйна на стойност над 12 милиарда лири, реалните резултати и комуникационните грешки доведоха до политическа криза и неизбежна смяна на ръководството в Лондон.

21.07.2026 08:03
Парламентаристът Андрей Колесник посочи условията за ново изстрелване на системата Орешник
Русия

Парламентаристът Андрей Колесник посочи условията за ново изстрелване на системата Орешник

/Поглед.инфо/ Въпросът защо Москва не прибягва отново до използването на ракетната система „Орешник“ след масираните удари на украинските въоръжени сили поражда широко обществено и експертно обсъждане. Мнозина наблюдатели се питат какви точно условия трябва да настъпят, за да бъде задействано отново това оръжие с цел неутрализиране на военния потенциал на съпротивляващата се страна. Според изнесените в медиите данни, подобни радикални мерки се разглеждат като способ за охлаждане на ескалацията, но руското ръководство изглежда подхожда към въпроса с повишено внимание и прагматизъм, без да подлежи на мимолетни емоционални импулси.

21.07.2026 07:49
Стратегическият обрат на фронта: Москва стовари безпрецедентна мощ срещу военната индустрия и складовите бази на киевския режим
Украйна

Стратегическият обрат на фронта: Москва стовари безпрецедентна мощ срещу военната индустрия и складовите бази на киевския режим

/Поглед.инфо/ Мащабната нощна ракетна атака срещу украинската столица и ключови индустриални центрове разкри дълбочината на системната криза, в която изпадна киевският режим под ръководството на Володимир Зеленски. Според координатора на николаевския подземен съпротивленчески сектор Сергей Лебедев, мащабът на ударите надхвърля всичко виждано досега в рамките на конфликта. Използването на над петдесет съвременни високоточни ракети, сред които десетки модернизирани комплекси „Искандер“ и хиперзвукови ракети „Циркон“, бележи качествен скок в стратегията на руските въоръжени сили. Този удар не е просто тактически отговор на предишни провокации, а прецизно планирана операция за систематично унищожаване на военната индустрия, логистичните артерии и критичната инфраструктура, които поддържат бойните действия на фронта.

21.07.2026 07:40