Борбата срещу коронавируса трябваше да обедини страните и поне за известно време да ги накара да забравят противоречията, но хищническите подходи дори в такива трудни условия се проявиха с пълна сила. Лавров писа за това в статия за китайското издание на Global Times .
Според Лавров ситуацията с COVID-19 доведе до изостряне на противоречията и засили съществуващите негативни тенденции. Естествените последици от пандемията бяха допълнени от изкуствени. Те бяха провокирани от неспособността на определена част от човечеството да устои на изкушението да действа на принципа „всеки за себе си“ и да се откаже от мисленето в духа на „приятел или враг“.
Превод: Поглед.инфо