Поглед към Китай

Китайските експерти виждат потенциал за сътрудничество с ЕС въпреки протекционистките тенденции

/Поглед.инфо/ Въпреки протекционистките тенденции в Европейския съюз и политизирането на търговските теми, дълбоката икономическа взаимозависимост между Китай и Европа ще гарантира продължаващото сътрудничество. Това заявиха китайски експерти, след като Брюксел засега отлага потенциална търговска конфронтация с Пекин след двудневна среща на върха в Брюксел, която е разкрила разделения в блока.

13133 прочитания
Китайските експерти виждат потенциал за сътрудничество с ЕС въпреки протекционистките тенденции

Лидерите на 27-те страни членки избраха диалога пред незабавните действия спрямо т.нар. „глобални макроикономически дисбаланси“. Те възложиха на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да продължи конструктивния диалог с основните икономически партньори, като същевременно развива инструменти за търговска защита и индустриална политика.

Според Фън Джунпин, директор на Института за европейски изследвания към Китайската академия за обществени науки, този ход не е изненадващ. Той очаква ЕС да продължи двойния си подход – намаляване на риска, но и запазване на Китай като незаменим партньор, целящ управление на конкуренцията, а не ескалация.

Дзиен Дзюнбо от университета „Фудан“ подчертава, че един от ключовите фактори, оформящи подхода на ЕС, е рационалната и твърда реакция на Китай спрямо настоящите търговски търкания чрез двустранни механизми за координация, насочени към управление на споровете и намаляване на напрежението. Китай последователно възприема рационален и твърд подход, стремейки се да разреши тези въпроси и да облекчи напрежението чрез двустранни механизми за координация, включително неотдавнашните консултации между висши търговски служители, отбелязва той.

Говорителят на китайското Министерство на търговията Хъ Ядун потвърди, че комуникацията остава нормална. Той посочи, че по време на скорошни срещи в Брюксел за подготовка на нов консултативен механизъм по търговски и инвестиционни въпроси, европейската страна е заявила, че търговската война не е цел на политиката ѝ спрямо Китай, и е изразила позитивна нагласа за конструктивен диалог.

Китайските експерти обаче предупреждават, че протекционистките мерки на ЕС, продиктувани от политически съображения, застрашават сътрудничеството в дългосрочен план. Според тях разглеждането на икономиката през политическа призма е погрешно и Европа трябва да се фокусира върху повишаване на собствената си конкурентоспособност чрез по-тесни връзки с китайския пазар, вместо да разчита на защитни бариери.

Още от Свят

В Астана бе представен петият том на „Управлението на Китай“ от Си Дзинпин
Поглед към Китай

В Астана бе представен петият том на „Управлението на Китай“ от Си Дзинпин

/Поглед.инфо/ На 15 юли в Астана се състоя представяне на петия том на книгата на китайския председател Си Дзинпин „Управлението на Китай“. В събитието участваха над 200 представители на издателства, медии, аналитични центрове, висши учебни заведения, компании и обществени организации от Китай и Казахстан.

15.07.2026 22:30
Близо половината от новорегистрираните автомобили в Китай са електромобили и хибриди
Поглед към Китай

Близо половината от новорегистрираните автомобили в Китай са електромобили и хибриди

/Поглед.инфо/ Автомобилите с нови енергийни източници са формирали 49,42% от всички новорегистрирани превозни средства в Китай през първата половина на 2026 г. Делът им се е увеличил с 4,45 процентни пункта спрямо същия период на миналата година.

15.07.2026 22:15
Службата по въпросите на Тайван критикува скорошните изказвания на Европейския парламент
Поглед към Китай

Службата по въпросите на Тайван критикува скорошните изказвания на Европейския парламент

/Поглед.инфо/ Наскоро Европейският парламент прие доклад относно геополитическата обстановка в Източна Азия, в който се заявява, че се „противопоставя на всякакви опити за едностранна промяна на статуквото чрез принуда“. Тайванските власти, отговарящи за външните работи, изразиха благодарност за тази позиция.

15.07.2026 22:00
БВП на Китай е нараснал с 4,7% през първото полугодие
Поглед към Китай

БВП на Китай е нараснал с 4,7% през първото полугодие

/Поглед.инфо/ Днес Пресслужбата на Държавния съвет на Китай проведе пресконференция, на която Националното статистическо управление представи основните икономически показатели за първата половина на годината.

15.07.2026 21:45
Кевин Кели: Изкуственият интелект има потенциал да реализира „индивидуално обучение“
Поглед към Китай

Кевин Кели: Изкуственият интелект има потенциал да реализира „индивидуално обучение“

/Поглед.инфо/ Кевин Кели, известен американски колумнист, интернет-експерт и футуролог, даде ексклузивно интервю за Китайската медийна група. Той сподели своята визия за ролята, която изкуственият интелект може да играе в бъдеще в областта на образованието.

15.07.2026 21:30
Завърши прокопаването на основната линия на Втория подводен тунел в залива Дзяоджоу
Поглед към Китай

Завърши прокопаването на основната линия на Втория подводен тунел в залива Дзяоджоу

/Поглед.инфо/ Вчера бе завършено прокопаването на северната линия на Втория подводен тунел в залива Дзяоджоу, който е най-големият по мащаб в света. С това приключи прокопаването на основната линия на съоръжението.

15.07.2026 21:15
ККП притежава отлични качества, несравними с други политически партии
Поглед към Китай

ККП притежава отлични качества, несравними с други политически партии

/Поглед.инфо/ В 14-ия брой на теоретичното списание на ККП „Циушъ“ („Търсене на истината“), който излезе на 16 юли, беше публикувана речта на Си Дзинпин на конгреса, отбелязващ 105-годишнината от създаването на Китайската комунистическата партия.

15.07.2026 21:00
Страните от Персийския залив ускоряват железопътната линия „Гълф“ за заобикаляне на Ормузкия проток
Близкия Изток

Страните от Персийския залив ускоряват железопътната линия „Гълф“ за заобикаляне на Ормузкия проток

/Поглед.инфо/ На фона на ескалиращия военен конфликт в Близкия изток и реалната заплаха от пълна блокада на Ормузкия проток, монархиите от Персийския залив спешно възраждат проекта за трансарабска железопътна магистрала „Gulf Railway“. Проектът с дължина над 2100 километра трябва да свърже Кувейт, Саудитска Арабия, Бахрейн, Катар, ОАЕ и Оман, осигурявайки сухопътен коридор до Индийския океан, който заобикаля опасните морски пътища. Анализираме възможностите това трасе да се превърне в южното арабско разширение на Международния транспортен коридор Север-Юг, свързвайки се през Ирак и Иран с Русия и Каспийския регион.

15.07.2026 19:37