След ден на ожесточени боеве във и около либийската столица снощи конвой от бунтовници навлезе в центъра на Триполи.

Режимът на Муамар Кадафи пада. След ден на ожесточени боеве във и около либийската столица снощи конвой от бунтовници навлезе в центъра на Триполи. На Зеления площад силите на опозицията бяха посрещнати с еуфория от тълпи празнуващи хора, съобщи Би Би Си.

Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че режимът на Кадафи е достигнал повратната си точка, а от Великобритания призоваха либийския лидер да си отиде. Според някои съобщения бунтовниците са заловили сина на Кадафи Сейф ал Ислам, докато самият полковник се е зарекъл да продължи борбата. Прокурорът на Международния наказателен съд Луис Морено-Окампо потвърди, че е информиран за ареста. Припомняме, съдът в Хага обвини Сейф ал Ислам в измъчване и убийства на цивилни и издаде заповед за задържането му. Друг от синовете на Кадафи – Мохамад, в разговор по телефона с телевизия „Ал Джазира” съобщил, че къщата му е обградена от бунтовници. Чули се и изстрели, след което разговорът прекъснал.

Докато бунтовниците и поддръжниците им празнуваха на Зеления площад, преименуван от тях на „Площада на мъчениците”, в някои райони на столицата сблъсъците продължиха. Правителствените сили все още контролират части от града, включително зоните около комплекса „Баб ал Азизия” на Кадафи и в близост до хотела, където са отседнали чуждестранните журналисти. Местонахождението на либийския лидер не е известно. Смята се, че той има хиляди въоръжени поддръжници в Триполи, въпреки че според бунтовниците много от тях са се предали. Председателят на бунтовническия Национален преходен съвет Мохамед Абдул Джалил днес предупреди, че във и около столицата все още има зони на съпротива.