/Поглед.инфо/ През изминалите години Унгария реализира значителни ползи от сътрудничеството си с Китай, заяви вчера в Ню Йорк външният министър на страната Петер Сиярто.

През 2020, 2023 и 2024 г. Китай е бил най-големият чуждестранен инвеститор в Унгария и вторият най-голям износител на стоки и продукти за тази страна, а обемът на двустранната търговия поддържа ниво от над 10 милиарда долара, посочи Сиярто.

През последното десетилетие китайските инвестиции в 54 проекта в Унгария са надминали 17 милиарда евро и са довели до създаването на около 40 000 работни места в страната, каза външният министър.

Сиярто коментира също налагането на допълнителни мита върху вноса на китайски електромобили в ЕС, определяйки го като „самоубийствена политика“, която вреди сериозно на европейската икономика.

„Сега, когато Унгария се превърна в кръстопът за инвестициите между Изтока и Запада, в интерес на Унгария е световното търговско сътрудничество да не се осъществява от „разделени групи“ или да се води „икономическа студена война“, а по-скоро чрез сътрудничество, основано на взаимно уважение“, посочи Сиярто.