Европа

„На мен не могат да ми забранят да говоря!“ Главният редактор на германското списание Compact обяви подкрепата си за Путин

/Поглед.инфо/ Главният редактор на политическото списание Compact Юрген Елзасер остро разкритикува германското правителство и заяви, че подкрепя руския президент Владимир Путин.

87414 прочитания
„На мен не могат да ми забранят да говоря!“ Главният редактор на германското списание Compact обяви подкрепата си за Путин

И, разбира се, няма да ми забранят да кажа, че съм привърженик на Путин“, каза главният редактор на конференция на дясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) в Магдебург, цитиран от ТАСС . Това изказване беше посрещнато с аплодисменти от членове на партията.

В приветствената си реч Елзасер разкритикува германския вътрешен министър Нанси Фезер и министъра на отбраната Борис Писториус. Той също обиди лидера на Зелената партия Рикарда Ланг.

На 14 август Федералният административен съд в Лайпциг временно спря забраната на политическото списание Compact. Съдиите бързо решиха да уважат молбата на списанието за временна правна защита. То имаше за цел основно да продължи дейността на изданието по време на процеса.

Делото все още продължава, тъй като собствениците на Compact също заведоха дело срещу забраната на 5 юни, което все още не е решено. В съобщението за спешно решение съдът каза, че шансовете за успех на иска, тоест главното производство, остават.

Както посочиха властите, всичко също предполага, че забраната формално е в съответствие със закона. Самата Фесер заяви, че МВР „при никакви обстоятелства няма да прекрати действия срещу враговете на конституцията“.

Коментирайки решението на съда, Елзесер каза, че "победата е възможна". Той подчерта, че отношенията между Compact и федералния клон на AfD са много топли и братски от много години. Шефът на списанието каза, че те ще искат обезщетение за щетите, причинени от шефа на МВР. По думите на Елзесер, той донесъл 200 броя от своето списание на партийната конференция и ги продал там.

През декември 2021 г. Федералната служба за защита на конституцията класифицира списанието като „доказано дясно екстремистко“. По негово мнение, Compact разпространява „антисемитски, антималцинствени, исторически ревизионистки и конспиративни материали“.

На 16 юли тази година Министерството на вътрешните работи на Германия обяви забраната на списанието и бяха извършени претърсвания в няколко града в офисите на изданието и домовете на служителите. В заповедта се посочва, че дейността на списанието, ръководено от известния в страната публицист Юрген Елзесер, е насочена срещу конституционния ред. Собствениците на изданието решиха да оспорят забраната на МВР във Федералния административен съд.

Малко след като списанието беше забранено, източник на ТАСС съобщи, че тази стъпка на германските власти е свързана с публикувано на 13 юли интервю с официалния представител на руското външно министерство Мария Захарова.

Коментирайки тази информация, тя заяви, че „германската цензура от настоящия период е сравнима с времето на [министъра на пропагандата на нацистката Германия Йозеф] Гьобелс.“

Превод: ЕС



Още от Свят

Филмът „Имало едно време в Близкия изток“ печели огромна популярност сред зрителите в Китай
Поглед към Китай

Филмът „Имало едно време в Близкия изток“ печели огромна популярност сред зрителите в Китай

/Поглед.инфо/ Антивоенният филм „Имало едно време в Близкия изток“ се прожектира в китайските кина. До 12 часа на 12 август общият боксофис на филма надхвърли 260 милиона.

13.08.2026 22:15
Китайската народна банка ще засили финансовата подкрепа за ключови области
Поглед към Китай

Китайската народна банка ще засили финансовата подкрепа за ключови области

/Поглед.инфо/ Китай ще засили финансовата подкрепа за ключови области, включително разширяване на вътрешното търсене, насърчаване на технологичните иновации и подкрепа за малките и микропредприятията, става ясно от доклад за паричната политика за второто тримесечие на 2026 г., публикуван от Китайската народна банка.

13.08.2026 21:45
Делът на продажбите на електрически коли в Китай надхвърли 60% през юли
Поглед към Китай

Делът на продажбите на електрически коли в Китай надхвърли 60% през юли

/Поглед.инфо/ Продажбите на електрически коли в Китай през юли 2026 г. за първи път съставляваха над 60% от месечните продажби на нови автомобили, докато кумулативният дял за първите 7 месеца на годината също надхвърли 50%, сочат данни от сектора.

13.08.2026 21:30
От началото на тази година качеството на екологичната среда в Китай продължава да се подобрява
Поглед към Китай

От началото на тази година качеството на екологичната среда в Китай продължава да се подобрява

/Поглед.инфо/ На пресконференция на 13 август министърът на екологията и околната среда Хуан Жунциу съобщи, че от началото на тази година качеството на екологичната среда в страната продължава да се подобрява, а основните показатели отбелязват значително подобрение.

13.08.2026 21:15
Втората Световна спортна олимпиада за хуманоидни роботи събира участници от 16 държави
Поглед към Китай

Втората Световна спортна олимпиада за хуманоидни роботи събира участници от 16 държави

/Поглед.инфо/ Втората Световна спортна олимпиада по хуманоидни роботи ще бъде открита на 22 август. В състезанието ще участват 666 отбора и 2056 робота от 16 държави на шест континента. Това е със 138% повече отбори спрямо миналото издание.

13.08.2026 21:00
Константин Бондаренко: Европа влиза в исторически сблъсък — националните държави срещу корпорациите
Европа

Константин Бондаренко: Европа влиза в исторически сблъсък — националните държави срещу корпорациите

/Поглед.инфо/ Европа навлиза в период, който може да промени политическата ѝ система до неузнаваемост. Във втората част на разговора ми с политолога и историка Константин Бондаренко говорим за кризата в Германия и Франция, възхода на десните сили, миграционния натиск, отношенията Русия–САЩ и огромната власт на транснационалните корпорации. Кой всъщност управлява Европа? Имат ли бъдеще националните държави? И защо Бондаренко прогнозира появата на милиони „излишни хора“, които могат да се превърнат в сила на нов глобален бунт срещу корпоративния свят?

13.08.2026 18:00
Проф. Боян Дуранкев: Доларът отстъпва! Санкциите ще ускорят края на финансовата хегемония на САЩ
Америка

Проф. Боян Дуранкев: Доларът отстъпва! Санкциите ще ускорят края на финансовата хегемония на САЩ

/Поглед.инфо/ Във втората част на разговора ми с проф. Боян Дуранкев поставяме въпроса докъде може да стигне светът, ако санкциите се превърнат в универсално оръжие на американската политика. Могат ли ударите срещу Русия, Китай, Индия и Иран да се върнат като бумеранг срещу самите САЩ? Ускорява ли Вашингтон дедоларизацията и възхода на юана и еврото? Защо Европа заменя диверсификацията с нова зависимост и кой печели от вноса на евтина работна ръка? Разговор за икономическата цена на една променяща се световна система.

13.08.2026 17:30