Свят

Китай: Изгонихме американския миноносец от нашите води, а САЩ се превърнаха в „истински размирник“

/Поглед.инфо/ Представител на китайската армия заяви, че въоръжените сили на КНР са изгонили американския разрушител “Къртис Уилбър” от водите на Южнокитайско море. Той нарече САЩ "истински размирник".

6905 прочитания
Китай: Изгонихме американския миноносец от нашите води, а САЩ се превърнаха в „истински размирник“

Китайското външно министерство също изрази възмущение от грубото нарушаване на суверенитета на Китай и създаването на заплахи за националната сигурност, призовавайки САЩ да прекратят провокациите, посочвайки, че Китай ще продължи да предприема "решителни действия" за тяхното пресичане.

Американският миноносец "Къртис Уилбър" навлезе в тези води без разрешение, след което по следите му беше пуснат цял рояк китайски кораби и самолети.

САЩ на свой ред твърдят, че "незаконното" обявяване на китайския суверенитет в Южнокитайско море представлява заплаха за "свободата на корабоплаването, търговията и икономическите възможности". Между другото смазването и окупацията на Китай през XIX век е оправдано със “свободата на търговията", когато Пекин се опитва да забрани търговията с Великобритания с опиум, последвано от военното му поражение, унизителен мирен договор, който позволява търговията с наркотика и реалния геноцид, когато близо трета от населението е на страната се пристрастява.

Превод: В. Сергеев