В изявлението се посочва, че Китай и САЩ „осъзнават, че климатичните промени оказват нарастващо влияние върху различни страни“. Двете страни ще се стремят към ефективно изпълнение на Парижкото споразумение и свързаните с него Климатичен пакт от Глазгоу и План за действие от Шарм ел-Шейх.
„Китай и САЩ разбират, че както техните собствени мерки, така и общите им действия ще играят важна роля за реализиране на различни цели, определени в Парижкото споразумение и за насърчаване на многостранността. Двете страни ще си сътрудничат и заедно с всички останали държави, подписали Парижкото споразумение ще работят за справяне с най-важните предизвикателства в името на живота и здравето на човечество и бъдещите поколения“, се казва още в изявлението.