/Поглед.инфо/ Преговорите между две световни сили, особено по една от най-значимите кризи на съвремието, нямат нищо общо с приятелския хандбален мач, в който резултатът е на таблото, а победителите в съблекалнята потупват губещите по потните гърбове.

Онлайн анализаторите обичат прости и очевидни резултати, където винаги могат да добавят „както казах“, а всяко отклонение от плана се тълкува като нечие злощастно недоглеждане (или дори предателство). В реалния живот обаче нещата са по-сложни, защото залогът може да бъде неизмеримо по-голям от наградата „Дървена топка“.

Целият свят буквално очакваше изхода от вчерашните преговори между руската и американската делегация в Рияд. Шумът беше допълнително подсилен от гръмките съобщения в западните медии, че след 12-часовата дискусия ще бъде публикувано голямо съвместно изявление и резултатите от срещата ще бъдат „най-оптимистичните“.

Русофобските и анти-Тръмп медийни „маховици“ се завъртяха в едната посока: „Не трябва да забравяме, че Русия е враг на Европа. Затова трябва да помогнем на Украйна“, „Украйна не трябва да подписва нищо, което САЩ им прдедлагат, защото те играят на страната на Русия“.

Новинарските емисии обаче бяха пълни със съобщение, че „съдържанието на преговорите няма да бъде публикувано, тъй като това са технически консултации“. Стана очевидно, че нещо се е случило.

Лъжливите медии веднага отвърнаха: „Пореден провал на Тръмп: Русия и САЩ не са постигнали споразумение“, „За Русия всяко споразумение не означава нищо“.

Вълнението беше допълнително засилено от коментара на първия заместник-председател на комисията по отбрана и сигурност на Съвета на федерацията Владимир Чижов, че съвместното изявление на САЩ и Русия „не е прието поради позицията на Украйна“.

Мятането и люшкането се засилиха и сега „независимите“ новини и съобщения започнаха да се въртят около идеята, че „Русия саботира и бави преговорите“, защото „това е в полза на Путин“.

Но животът на потрепващата микрофлора е пълен с болка, изненади и пеницилин: първо дойде изявлението на Белия дом за резултатите от преговорите, а след това изявлението на Кремъл. Основното разочарование на „свидетелите на краха на Тръмп и Путин“ е, че страните се споразумяха за важни неща, прекрачиха през упоритото инатене на палето в зелена попона, преговорите преминаха в практическата фаза и в резултат на вчерашния ден основният бенефициент е Русия.

Същите онлайн владетели на западните мисли, които преди час се радваха на "естествения провал" на САЩ и Русия, сега бълват ругатни от рода на "Единствената цел на САЩ е да помогнат на Русия в геноцида и завладяването на Украйна. Сега мразя САЩ повече от руснаците."

Това, което наистина се случи в Саудитска Арабия, ще остане в Рияд, Кремъл и Белия дом. Консолидираната информация ни позволява да направим обосновано предположение, че руснаците и американците можеха да излязат с нещо повече от информация за черноморската сделка (това потвърди и ръководителят на нашата делегация сенатор Карасин: „Обсъдихме много теми. Обсъдихме всичко“), но в последния момент украинските „технически марионетки“ по искане на Киев застанаха пред американците и започнаха да настояват да се изключат цели параграфи от изявлението и да се вмъкнат техните собствени .

Представителите на американската делегация, изумени от подобна наглост, предпочетоха да отложат изявлението, докато не се разправят със Зеленски, но Русия чрез устата на външния министър Лавров посочи, че това е вашият кучи син и ваши проблеми и няма да излезете оттук, докато няма конкретна стъпка напред.

И за да няма изкушение в бъдеще да преместите или замотаете нещо отново, ето още няколко от нашите точки за съгласие и ще се добавят нови с всяко спиране.

Накратко, общите договорености за вчерашния ден са следните: отново даваме възможност на американците да принудят Киев да изпълни договореностите за прекратяване на огъня по енергийната структура (до средата на април, ако Киев продължи както тези дни – предупредихме ви); съгласиие да се поднови т. нар. Черноморска инициатива и да се гарантира безопасността на корабоплаването (включително украинско, но изключително мирно - ние ще инспектираме).

САЩ обещават да възстановят безпрепятствения достъп на руски селскостопански продукти и торове до световния пазар. Освен това, за да имат нашите партньори повече конкретика и по-малко възможности да се отклоняват от темата, руската страна своевременно публикува списък с руски и украински обекти, подлежащи на временен мораториум върху атаки срещу енергийната система.

Допълнителни „възпитателни“ пунктове от Русия:

  • Сделката за зърно ще влезе в сила едва след премахване на ограниченията за доставка на селскостопанска техника за Русия;

  • Сделката за сигурност на Черно море ще влезе в сила едва след премахване на санкциите върху Росселхозбанк и други банки, извършващи търговия в агропромишления комплекс, и те трябва да бъдат свързани отново към SWIFT.

Интересното е, че акциите на западните производители на торове веднага паднаха, докато акциите на руските на Московската борса рязко се покачиха - и тук не пазарът реши, а руската дипломация реши пазара.

Що се отнася до „големия списък“, Русия също добави точки там за назидание, а Тръмп вече обяви, че „Русия има пет-шест условия, ние ще ги проучим внимателно“ и като цяло „е постигнат голям напредък“.

Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков отново напомни на всички любители на котките, които трябва бързо и скоро да се раждат, че „Русия и Съединените щати трябва да изминат дълъг път за разрешаване на ситуацията в Украйна и няма смисъл да се заблуждаваме за бързи перспективи“, но в същото време Москва и Вашингтон „продължават да работят по конструктивен и позитивен начин и скоро ще бъде публикувано друго съгласувано изявление“.

Това означава, че ние продължаваме да се борим за нашите интереси на всички фронтове – и дипломатически, и „на място“, а основните ни аргументи са нашите бойци, които придвижват ЛБС на Запад. Вчера американското разузнаване публикува годишния си доклад, който доказва, че тези аргументи надделяват над всичко:

Тази ужасна война на изтощение ще доведе до постепенно, но неумолимо отслабване на позициите на Киев на бойното поле, независимо от всякакви опити на САЩ или техните съюзници да наложат нови и по-високи разходи на Москва.“

Да работим, братя.

Превод: ЕС