Свят

Световното господство ще трябва да се дели

/Поглед.инфо/ Сложните преговори с Лукашенко, странните изявления на Помпео в Киев (за факта, че Киев няма да си върне Крим) и някои други събития водят до различни мисли. Разбира се, 99% от тях са или мисли на хора, които всъщност не разбират какво се случва, както и умишлено провокативни послания (като това, че Лукашенко вече се е договорил за присъединяването на Беларус към НАТО), но има изненадващо малко разумни мисли. И следователно - ще се опитаме да разсъждаваме.

Михаил Хазин 7277 прочитания
Световното господство ще трябва да се дели

Първо. САЩ наистина нямат повече ресурси за контрол на ситуацията в света. Тук дори няма да доказвам нищо, тъй като всичко е очевидно. Всъщност самата поява на Тръмп говори, че той не така се е появил, а в резултат на самото отслабване на Съединените щати, което се превърна в причина за настоящите проблеми.

Второ. Бедата е, че Съединените щати упражняват контрол над света толкова много години, че дори и относителни, няма повече световни лидери на света. Между другото, отбелязвам, че „световният лидер“ не е метафора, а начин на мислене, който включва отговорност за ситуацията във всички краища на планетата. Представителите на по-старото поколение, които помнят СССР, знаят това чувство: ние сме отговорни за всички! Но младите не разбират това, те казват, каква ни е работата?

Но Тръмп отлично разбира, че ако няма какво да се направи, тогава различни “Ислямски държави” или Адолф Алоизовичи изникват веднага, справянето с които после е скъпо.

И е абсолютно невъзможно да оставите нещата сами по себе си, точно защото тогава как ще се контролира? И представете си “Ислямска държава”, добрала се до атомна бомба? Или до бактериологично оръжие? Леле-Мале!

Трето. Във връзка с второто, Тръмп разбира, че има нужда от регионални партньори, които ще поемат отговорност за околността. И трябва да преговаря с тях, защото това струва пари. Тоест, трябва да им се даде нещо, което днес е собственост или контролирано от американците. Защото в противен случай те просто няма да направят нищо.

Е, грубо казано, Украйна днес е най-големият доставчик на оръжие за екстремистки организации в Западна Европа (включително ислямистки). И какво да се прави? Откога Тръмп се опитва да смаже враждебните политически групировки там? Какво получи от това? Опит за импийчмънт? Да, Тръмп не харесва ЕС (защото според него ЕС получава твърде много от търговията със САЩ), но също така не иска да създаде екстремистка ислямска държава на негова територия. И за това, най-малкото, е необходимо да се възстанови реда в Украйна. И кой ще го направи?

Путин? И защо? За да получи допълнителни санкции? Не, в настоящата ситуация Русия ще направи нещо в Украйна, само ако, първо, има пряко искане от народа (както беше в Донбас) и, второ, при пряко решение на международната общност. Която (засега) се контролира от САЩ. Вярно, в по-голямата си част, в духа на либералния екип, с който Тръмп се бори, но се смята, че след ноември този проблем ще стане по-лесен.

Четвърто. Оказва се, че за да гарантира сигурността в света, Тръмп трябва да споделя територии (включително пазари) с някои потенциални съюзници, в замяна на които те трябва да поемат отговорност за реда в някои територии. И тук отново възниква въпросът: кой в края на краищата може да бъде това? И тук няма толкова много варианти.

Всъщност те вече са изброени много пъти. САЩ, Русия и Китай. Е, все пак, ако се приеме, че САЩ ще предадат Латинска Америка, Бразилия. В рамките на същата тази Латинска Америка, разбира се. И това е. Никой друг не идва на ум. В края на краищата не трябва да се забравя, че да се контролира - това означава, наред с други неща, преговори с местните ръководители. Трябва да се преговаря, тъй като воденето на местни войни не означава контрол на реда.

А какво ще кажете за Европейския съюз? Пардон? Той не може да контролира собствените си ислямски екстремистки организации! Великобритания не напразно напусна ЕС - най-вероятно е наясно, че ситуацията става критична и скоро ще е необходимо да се почистят собствените Авгиеви обори. Демокрацията е демокрация, а по отношение на репресиите Англия е 100 точки пред Русия.

Е, може би Германия може да контролира територия. Със сигурност няма да е обширна. Една от причините за появата на Меркел беше, че тя трябваше да увеличи представителството на Източна Германия в управленския елит на Германия. Но това не беше направено. И в резултат на това западните германци, изтласкани от американците, не могат да възстановят реда в собствената си държава, камо ли да говорят за околността. А това означава, че Източна Европа определено трябва да бъде върната обратно на изток.

Няма значение дали това ни харесва ли не. Отново - безопасността е по-важна. Можете, разбира се, да спорите и да кажете, че либералните ценности са по-важни. Но когато избухне кризата и „средната класа“ изчезне в Западна Европа (дори не говоря за Източна), въпросът за сигурността веднага ще стане основен. И всички ще забравят за либералните ценности. И трябва да го решат веднага. Не, изпълнението може да бъде отложено, но да се разбере какво и как трябва в момента. И между другото, да се обясни на различните привърженици на “демокрацията” и “свободата”, че не трябва да се показват много, защото времената се менят.

И следователно, степента на категоричност на преговорите само ще се увеличи. Времената са се променили и приоритетите също. И не казвайте, че не сте били предупредени. Предупредени сте и още как!

Превод: В. Сергеев

Още от Свят

Тръмп обяви намерение за превръщане на Ормузкия проток в американска територия
Свят

Тръмп обяви намерение за превръщане на Ормузкия проток в американска територия

/Поглед.инфо/ Заявлението на Доналд Тръмп за намерението на Вашингтон да обяви стратегическия Ормузки проток за „американска територия“ след евентуален военен сблъсък с Иран представлява радикален прецедент в международните отношения. Опитите за установяване на пряк контрол върху морския коридор, през който преминава близо една пета от световния петролен поток, поставят под знак въпросително сигурността на глобалните енергийни доставки. Анализът разглежда правните, военните и икономическите реалности зад подобна реторика, както и дълбоките противоречия в американската стратегия в Персийския залив.

15.08.2026 08:11
Актьорът от „Вагнер“ просто влезе във вражески окоп и изпи малко чай. А след това даде координатите на врага на нашите.
Русия

Актьорът от „Вагнер“ просто влезе във вражески окоп и изпи малко чай. А след това даде координатите на врага на нашите.

/Поглед.инфо/ Подписването на новия руски закон, който разширява категориалния обхват на осъдените лица с право на военна служба, отбелязва повратна точка в държавната военна политика. Москва практически официализира и вкарва в правната рамка тактиката, с която частната военна компания „Вагнер“ си проправяше път в най-кървавите градски и окопни сблъсъци. Анализът на бойния опит показва, че зад избора на лица с тежки присъди стоят не толкова идеологически, колкото сурови психофизически и тактически изчисления. Въпросът днес обаче е дали държавната бюрокрация може да възпроизведе гъвкавостта на частната армия, без да превърне новите си подразделения в изолирани щурмови контингенти с висока смъртност.

15.08.2026 07:59
Сривът на украинския износ с над 80% принуждава Киев да търси тайно морско примирие
Украйна

Сривът на украинския износ с над 80% принуждава Киев да търси тайно морско примирие

/Поглед.инфо/ Търговската блокировка в акваторията на Черно море достигна критична точка, която заплашва с пълен финансов паралич логистичната и металургичната сфера на Украйна. Публикуваните икономически данни показват драстичен срив в износа на зърнени култури и руда, което принуждава Киев задкулисно да сондира възможности за ограничаване на военните действия срещу пристанищната инфраструктура. В същото време атаките срещу руски терминали като Новоросийск показват, че и двете страни разполагат с лостове за ескалация. Каква е реалната цена на евентуално морско споразумение и защо турското посредничество отново излиза на преден план в този сложен геоикономически сблъсък?

15.08.2026 07:47
Лондон търси спешна военна линия с Москва след инциденти в Ламанша и Норвежко море! Генералите в Лондон искат пряка връзка с Герасимов на фона на риска от пряк сблъсък!
Европа

Лондон търси спешна военна линия с Москва след инциденти в Ламанша и Норвежко море! Генералите в Лондон искат пряка връзка с Герасимов на фона на риска от пряк сблъсък!

/Поглед.инфо/ Публикация във влиятелния британски вестник „Таймс“ разкрива нарастващото безпокойство сред военния елит в Лондон от липсата на директна комуникация с Москва. Според информацията, британските генерал-лейтенанти и дипломати правят първи опити да подновят военните контакти на най-високо ниво, прекъснати през есента на 2022 г. Като тактически „морков“ задкулисно се посочва удължаването на британския лиценз за Lukoil International GmbH до 2027 г. Анализът разглежда скритите механизми на тази инициатива, риска от морски инциденти в Атлантика и стратегическите сметки на Даунинг стрийт за канализиране на конфликта в Украйна.

15.08.2026 07:39
Затварянето на границата с Русия ликвидира над 300 компании в източна Финландия
Европа

Затварянето на границата с Русия ликвидира над 300 компании в източна Финландия

/Поглед.инфо/ Решението на Хелзинки да прекрати икономическите си връзки с Москва и да блокира граничните пунктове доведе до невиждана от десетилетия рецесия в източните провинции на страната. Над 315 търговски дружества в шест гранични района са обявили фалит за една година, а общият брой на фалиралите предприятия във Финландия надхвърля 4000. Докато регионалните спа центрове, магазини и инфраструктурни обекти затварят врати, а социалната система изпитва сериозен недостиг на средства, правителството продължава да пренасочва милиарди евро под формата на военна и финансова помощ за Киев.

15.08.2026 07:29
Русия отхвърли предложението за морско примирие и засили натиска върху логистиката на Одеса
Русия

Русия отхвърли предложението за морско примирие и засили натиска върху логистиката на Одеса

/Поглед.инфо/ Опитът на Киев да договори ограничаване на ударите по цивилни и пристанищни обекти в Черно море през трети страни срещна категоричен отказ от страна на Москва. Външното министерство и Министерството на отбраната на Русия потвърдиха, че временни примирия и замразяване на бойните действия по настоящата линия на съприкосновение са изключени. На този фон атаките срещу портовата и железопътна инфраструктура в района на Одеса и Измаил продължават, задълбочавайки критичната криза със складирането и извоза на украинското зърно. В същото време поредица от инциденти в европейски военни заводи и странни смъртни случаи на висши западни офицери повдигат въпроси относно реалния обхват на конфликта.

15.08.2026 07:19
Морската блокада на Одеса и енергийният срив: Киев призна за тежки аграрни загуби и иска паритет с балистика
Украйна

Морската блокада на Одеса и енергийният срив: Киев призна за тежки аграрни загуби и иска паритет с балистика

/Поглед.инфо/ Пораженията върху украинската пристанищна и енергийна инфраструктура около Одеса поставят под въпрос икономическото оцеляване на селскостопанския сектор в страната, твърдят местни политици и военни наблюдатели. Докато ударите с безпилотни апарати срещу руски логистични центрове не донесоха очаквания стратегически ефект, системният натиск върху ключови подстанции от 330 kV и 110 kV в Одеска област прекъсна основната захранваща артерия на региона. В отговор Киев настоява за преминаване към масирани балистични удари, докато в руското общество се разгаря дебат относно смисъла от дипломатически контакти с Вашингтон.

15.08.2026 07:01
Германия възстановява осем изоставени военни бази за разширяване на Бундесвера до 2035 година
Европа

Германия възстановява осем изоставени военни бази за разширяване на Бундесвера до 2035 година

/Поглед.инфо/ Решението на германското Министерство на отбраната да изземе обратно осем цивилни обекта и да ги превърне отново във военни казарми показва дълбока структурна промяна в европейската сигурност. В продължение на десетилетия Берлин разпродаваше военна инфраструктура за търговски площи и жилищни квартали, но новият оперативен план изисква разполагане на нови пехотни съединения. Сближаването между сухопътните щабове на Германия и Великобритания сочи към опит за изграждане на европейски военен стълб, който да функционира независимо от колебанията в американската външна политика. Подготовката за наборна служба от 2027 година обаче се сблъсква с тежки демографски и финансови реалности.

15.08.2026 06:51