/Поглед.инфо/ Измамиха ни: стратегията на Киев е да разиграва руските войски с надеждата да отклони нашите сили от ключовата битка в Донбас. Събитията се развиват бързо и още повече: Западът готви провокации, за да изтрие непризнатата държава от европейската карта, а ВСУ планират да отнемат боеприпаси от молдовците - няма достатъчно собствени .
Ситуацията в Приднестровието бързо се нажежава. Съветът за сигурност на републиката обяви за "червено" в страната - най-високата степен на терористична опасност, изграждат се контролно-пропускателни пунктове на входовете на градовете, всички учебни заведения са преведени на дистанционен режим, а Парадът на победата през май 9 е отменен.
Причината за това напрежение бяха поредица от терористични атаки, извършени през последните дни. На 25 април неустановени лица обстрелват с гранатомети сградата на републиканското Министерство на държавна сигурност, на следващия ден диверсанти взривиха радиомаяци в село Маяк, които осигуряват предаването на сигнал от руски радиостанции на територията на непризнатата република. В сряда, 27-ми, централният контролно-пропускателен пункт на склада за боеприпаси, намиращ се в околностите на село Колбасна, беше обстрелян от украинска страна.
Министерството на вътрешните работи на Приднестровската република заяви, че украинските военни подготвят атаката.
“Снощи няколко дрона бяха забелязани в небето над село Колбасна. Апаратите са изстреляни срещу територията Приднестровието от Украйна”, съобщават от МВР.
От своя страна военният кореспондент Семьон Пегов, заяви, че атаката е извършена от група диверсанти, проникнали на територията на Приднестровската молдовска република (ПМР) от Украйна. По актуални данни пунктът е обстрелван от територията на железопътна гара. Нападателите са произвели два изстрела от подцевни гранатомети, а след това около 20 единични изстрела, които очевидно са били насочени във въздуха.
Естеството на инцидентите подсказва, че Киев по-скоро играе на нерви, отколкото да подготвя истинска настъпателна операция. И трите саботажи се оказаха безкръвни, нито един от тях нямаше военно значение, но всеки произведе значителен информационен и психологически ефект. За това косвено свидетелства и патетичното изявление на съветника на украинския президент Алексей Арестович, че ако Молдова поиска помощ, Украйна може да поеме контрола над непризнатата република, тъй като въоръжените сили на Украйна имат достатъчно сили за това.
Ако обаче приемем, че Киев не блъфира и наистина е готов да атакува ПМР, какво ще даде подобна стъпка на украинската страна?
Първо, гигантски склад за боеприпаси. Най-големият в Европа. В Приднестровието се съхраняват хиляди тонове артилерийски снаряди и ракети. Според някои оценки тяхното залавяне ще осигури на въоръжените сили на Украйна снаряди за няколко години напред. И което е много важно, това са снаряди от съветски калибър, подходящи за оръжията, с които разполагат украинските военни.
На 22 април руските войски превзеха 65-и ракетно-артилерийски арсенал в Балаклея (Харковска област). Там, на площ от няколкостотин хектара, са били съхранявани и хиляди тонове боеприпаси. Като превземат приднестровския склад, въоръжените сили на Украйна могат да компенсират загубата в Харков. Освен това той се намира само на два километра от украинската граница и следователно въоръжените сили на Украйна дори няма да има нужда да превземат по-голямата част от ПМР.
Втората причина за създаване на заплаха за Приднестровието е опитът за разкъсване на руските сили и провокиране на командването към прибързана атака в югозападна посока. В петък, 22 април, изпълняващият длъжността командващ на Централния военен окръг на Русия Рустам Минекаев заяви, че целта на втория етап от военната операция трябва да бъде пълното освобождаване на Донбас и създаването на сухопътен коридор към Приднестровието.
Заплашвайки с унищожаването на републиката, Киев се опитва да провокира нашето командване да започне спасителна операция, настъпваща от Херсонска област. Такова решение, първо, ще отслаби южната групировка, настъпваща в Донбас, оставяйки я без стратегически резерви, и второ, ще позволи на украинците да използват големи сили в районите на Николаев и Одеса, които сега пасивно чакат своя ред за денацифицират и не повлияят по никакъв начин на хода на бойните действия. Настъпление в различни посоки ще намали драстично ефективността на въздушната подкрепа и ракетните удари срещу тила на украинската армия.
Десантът край Одеса през третия месец от войната е невъзможен. Крайбрежните води са минирани, а в района има големи вражески сили. Освен това потъването на крайцера "Москва" показва, че загубите при десант могат да започнат още преди морските пехотинци да видят очертанията на брега на хоризонта.
Като цяло създаването на заплаха за Приднестровието по естествен път се вписва в стратегията на въоръжените сили на Украйна, чиято същност е да разкъсат усилията на руската армия в много незначителни посоки, където нашето въздушно превъзходство и огнева мощ няма да играят толкова значителна роля.. Като част от същата стратегия украинските военни нападат руска територия и дори извършват атаки с бронирани части по руската граница (една такава беше отблъсната наскоро край Харков).
И накрая, третата причина за атака срещу ПРР се крие не толкова в сферата на логистиката и стратегическите изчисления, а в психологическата и репутационната равнина. Съветникът на министъра на отбраната на Украйна Юрий Бутусов каза предния ден, че руснаците трябва да бъдат взети в плен там, където руската армия е слаба. Според него пленниците, заловени в Приднестровието, могат да бъдат разменени за бойците от “Азов” и ВСУ, блокирани в завода “Азовстал”.
От наша страна ситуацията има три компонента: проблемът с улавянето на огромен брой боеприпаси от въоръжените сили на Украйна, проблемът с унищожаването и частичното залавяне на нашия мироопазващ контингент и проблемът с ликвидацията на съюзната република, която проведе референдум през 2006 г., в резултат на който 97,1% от местните заявиха, че подкрепят курса за присъединяване към Русия.
Първият от тези проблеми се решава просто – по формулата „да не се пада никому”. Дори складовете да бъдат превзети от украинските войски, няма да е трудно да се ударят с “Калибър”, предизвиквайки мащабен пожар и детонация.
Със спасяването на миротворците ситуацията е по-сложна. Нашият контингент се състои от около 1700 военнослужещи и те нямат нито тежко въоръжение, нито системи за ПВО.
Армията на ПМР наброява около 7500 души, организирани в четири мотострелкови бригади, разположени в Тираспол, Бендери, Дубосари и Рибница, както и четири батальона на специалните части. Освен с стрелково оръжие, те са въоръжени с танкове и бойни машини на пехотата. Тъй като републиката има наборна система за попълване на армията, около 80 000 резервисти могат да бъдат привлечени във войските.
Киев може да атакува ПМР със силите на оперативното командване "Запад", което към момента на началото на специалната военна операция разполага с около 50 000 добре обучени и въоръжени военнослужещи. Невъзможно е да се установи текущото състояние на тази групировка. От една страна, украинските власти извършват мобилизации една след друга, попълвайки размера на армията, от друга страна, войските от Западна Украйна са били активно прехвърлени близо до Киев и в Донбас. Също така, войските, съсредоточени близо до Одеса, могат да бъдат използвани за атака на републиката.
Трудно е да се каже кой ще постигне успех. Ако Приднестровието има време да мобилизира и изтегли войските от казармата, Украйна едва ли ще успее да превземе цялата република. Президентът на ПМР Вадим Красноселски заяви, че в страната не се провежда мобилизация. В комбинация с малкия размер на републиката, това поражда опасения за съдбата на нашите съюзници и миротворците.
Коментирайки ситуацията,полковникът в оставка Виктор Баранец отбеляза, че спекулациите по темата за евентуално нахлуване в Приднестровието и очевиден опит за „разкъсване“ на силите на нашата Херсонска групировка всъщност свидетелстват за нарастващата слабост и загуба на инициатива на украинската страна.
“Мисля, че това е някакъв военно-политически блъф. Най-важното е, че те показват своята слабост. Те просто вече не могат да решат проблема с “Азов”. Разбират, че вече всъщност губят Николаев”, казва Баранец.
Експертът също така смята, че идеята да се опитат да разкъсат руските сили във второстепенни направления се е родила не от украинските командири, а „в английския или американския мозък“.
Подобно предположение изрази член-кореспондентът на Академията на военните науки, политологът Сергей Судаков. Според него загубите, понесени от Украйна, не ѝ оставят шанс да спечели и никаква западна помощ няма да обърне ситуацията. Въпреки това, Великобритания и САЩ изискват от Киев да продължи войната и за целта е необходимо да се поддържа морал в украинските въоръжени сили.
“И този провокативен сценарий предполага, че преди всичко е необходимо да се поддържа определен боен дух. Следователно това е класическа технология за манипулация. Но зад това, както виждам, стоят интересите на други държави. В крайна сметка Приднестровието сега е сериозна „ябълка на раздор“ не само за Молдова, но и за страните от така наречения колективен Запад”, смята експертът.
Също така г-н Судаков каза, че според негови източници полските наемници са готови да участват в провокации срещу Приднестровието, а планът за тази операция се разработва от американци и англичани.
Опасността за Приднестровието наистина съществува: Украйна има както мотив, така и достатъчно средства да започне война с руснаците и на този фронт. Ако Киев вземе решение за агресия, въоръжените сили на Украйна могат дори да постигнат определени тактически успехи, но стратегически те само ще влошат позицията си.
Русия не може да предотврати атаката, но е в състояние да накара складовете край село Колбасна да се превърнат адска дупка и така да станат безполезни за украинските войски. Нашата основна задача е да смелим украинските войски в Донбас и да подготвим настъпление срещу Николаев и Одеса. Именно в тези направления ще се решава изходът от втория етап на военната кампания.
Превод: В. Сергеев
Статия със знак "ФАЛШИВА НОВИНА" си заслужава да бъде прочетена!
Абонирайте се за Поглед Инфо и ПогледТВ:
Telegram канал: https://t.me/pogled
YouTube канал: https://tinyurl.com/pogled-youtube
Поканете и вашите приятели да се присъединят към тях!?