/Поглед.инфо/ Руските футболисти за пореден път направиха нещо невероятно, устройвайки на испанците „руска рулетка“. Мнението на световните медии съвпада, че на този турнир националният отбор на Русия, който досега се смяташе за „един от най-слабите“, сътвори чудо и стана автор на главната сензация на мондиала. Рязко промени мнението си и британската преса, която пише хвалебствия за геройската и печелившата тактика на руснаците.

Играта на руските футболисти на Световното първенство по футбол продължава да вълнува световната общественост. Отборът, който се смяташе за един от най-слабите в този мондиал, продължава да громи съперниците си. Това, че жертва на руските футболисти станаха испанците, които се смятаха за едни от фаворитите на първенството, буквално хвърли световните медии в смут.

Сега руските футболисти не се наричат различно от герои, които са поставили кръст на златния век на испанския футбол. Показателно в цялата тази история стана и това, че след неделното поражение на „Лужники“ Андрес Иниеста, един от лидерите на отбора, реши да напусне „Червената фурия“.

Американците виждат силата на руския отбор преди всичко в треньорската стратегия на Станислав Черчесов. Както пише New York Times, „Черчесов има доверие на своите момчета и те играха като герои“. Най-добрият играч на мача изданието нарече вратарят на московския ЦСКА Игор Акинфеев, който не само блестящо изигра всичките 120 минути, но и отрази два удара на испанците в серията дузпи. Освен това изданието се възхищава на нападателя Артьом Дзюба, който по време на мача успя да изравни. Не по-малко похвали заслужи и защитникът Сергей Игнашевич, станал лидер „на отбрана от петима защитници, която отново и отново спираше Испания“.

На играта на руския вратар обърна внимание и италианският La Gazzetta dello Sport, сравнявайки го с легендарния Лев Яшин. „Настоящият вратар Игор Акинфеев никога не се е разглеждал като негов достоен наследник. Но именно той изведе руснаците на четвъртфинал, след като отборът му не допусна нито една грешка за 120 минути и заслужи похвала за отличната си отбрана“, отбелязва изданието.

Както пише Business Insider, Русия, предвид нейното 70-то място в рейтинга на отборите, постигна най-сензационната победа в Световното първенство, побеждавайки Испания в серията дузпи. Испанският национален отбор се смяташе за един от фаворитите за излизане на финала след груповата фаза, бивайки най-силния отбор в своето разклонение на плейофите. Но Акинфеев със своето невероятно спасяване, отбивайки с крак последната дузпа, изпрати на четвъртфинал отбора на домакините.

Френският вестник L'Equipe нарече резултата от двубоя „край на испанската система“. Испанците си предаваха един на друг огромно количество пасове, но почти не създаваха остри моменти край вратите на съперника, докато „безжалостна Русия спокойно доведе нещата до дузпи“. „Испанците така и не успяха да открият пукнатина в руската стена. Пасове, пасове, само пасове, но нито една реална възможност да се забие гол“, констатира френското издание.

Британският Telegraph също отбеляза, че мачът е започнал с типичното испанско препредаване. Но той продължава първо 90, а след това 120 минути и към края, вече изглежда че на това велико поколение футболисти, останки на великия шампионски отбор от 2010 г., просто са му свършили свежите идеи. Те предават 1114 подавания през мача, но не успяват да забият повече голове от отбора на Русия, която отказва да бъде „запасована до смърт“, както много испански противници по-рано. Отборът на домакините със зъби и нокти сдържа 71% владението на топката от испанците, създавайки изтощителни условия и снижавайки броя на опитите на Испания да удря към вратите, което позволява да устои с резултат 1:1 и да използва своя шанс в дузпите, подчертава изданието.

Тази победа изпраща националния отбор на Русия по път, който малцина могат да предскажат, посочва Telegraph. В резултат в това разклонение на плейофа остава само един отбор, който някога е печелил Световно първенство: Англия, което създава възможност до финал да достигне някой нов отбор. „Още един силен отбор излита и това Световно първенство… не е ли истина, че се развива прекрасно“, обобщава изданието.

Британските медии, които обикновено се изказват доста критично по адрес на Русия и обръщат внимание преди всичко на националния отбор, този път не се скъпят на комплименти.

Както пише британския Daily Mail, руските футболисти „се съпротивляваха, изправяха се отново и отново“. Тази игра доказа правотата на думите на уругвайския футболист и треньор Оскар Табарес, че владеенето на топката е надценен фактор. Испанците владееха повече от 80% от времето, но Черчесов извърши „гениалната маневра“ заставяйки футболистите да играят до дузпите. „Испания изглеждаше просто смачкана от невъзможността да се справи с толкова среден съперник“, констатира Daily Mail.

Британският The Mirror също смята, че националният отбор на Русия е преборил испанците благодарение на Акинфеев. А испанците този път няма достатъчно „инстинкт на убийци“ и след геройствата на Акинфеев се отправиха да си стягат куфарите“.

Когато дойде времето, нервите сковаха стадион „Лужники“, 144 милиона руснаци и много други по целия свят гледаха как Игор Акинфеев лети на една страна, а топката на друга, отбелязва Guardian. Но само изглежда, че могат да го победят – по някакъв начин той, както и неговият екип, намират начин да победят. Неговият ляв крак замахва, за да отбие дузпата на Яго Асаса и да изведе домакините на Световното първенство на четвъртфинал. След това те започнаха да празнуват този най-невероятен и може би най-значим успех, който някога са постигали.

Казваше се, че това е най-лошият отбор в руската история. Но те все още са тук, на турнира. За техните опоненти говореха, че са най-добрият отбор в испанската история, но тях ги няма повече на шампионата. Това бе дълга, епична вечер, изтощението и нетърпението готвеха взрив. Да устоят, значеше да победят, както казваше някогашният испански министър-председател Хуан Негрин. И Русия тази вечер устоя.

Германската преса видя в случилата се приказка и „лудост“. Според германското издание

Bild, руските футболисти сътвориха „истинска сензация“ и донесоха „основната изненада на първенството“, нали се смятаха за „очевидни аутсайдери“.

Според германската NTV, Черчесов трябва да получи още приживе паметник. „Сборная изгони отбора на Испания от първенството и сега ще играе на четвъртфинал. Треньорът Черчесов получи нова титла: народен герой, вместо „мустаците на надеждата“, пише в материала.

Превод: Поглед.инфо