България

Проф. Ива Христова: До месец-месец и половина у нас ще се обърне тенденцията с доминиране на "Делта" варианта

/Поглед.инфо/ При нас британският вариант все още е доминиращ. "Делта" вариантът все още набира скорост. Към момента ситуацията в страната е спокойна, но до месец-месец и половина ще се обърне тенденцията с доминиране на "Делта" варианта.

13666 прочитания
Проф. Ива Христова: До месец-месец и половина у нас ще се обърне тенденцията с доминиране на "Делта" варианта

За това предупреди в "Денят започва" проф. Ива Христова – директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

"У нас все още не доминира "Делта" вариантът. При насочени изследвания, които прави Националният център, в болници от София, които имат такъв PCR, който насочва към евентуален вариант, именно при такива случаи се оказва до 1/3 от случаите на "Делта" вариант. Само че това не е извадка на цялата страна", уточни проф. Христова.

Тя обясни, че според последно проучване се оказва, че 1000 пъти е по-висок вирусният товар в горните дихателни пътища при заоразяване с "делта" вариант. А това води до други последици.

"Болните по-рано започват да предават вируса, т.е., още преди те самите да са осъзнали, че са болни. И отделно: предава се 50-60% по-лесно от "Алфа" варианта, който пък се предаваше 50-60% по-лесно от изходния вариант. Като ги съпоставим, оказва се, че два пъти и половина близо по-лесно се предава "Делта" вариантът", каза още директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.

Проф. Христова напомни, че ваксинираните и преболедувалите трябва да са спокойни, защото дори да има повторно боледуване то е безкрайно рядко и леко.

"С всеки следващ вариант, който става доминиращ у нас, се изтегля възрастовата група към по-младите. Това донякъде е факт, тъй като по-възрастовата група се ваксинира доста по-сериозно и доста по-сериозно се пази. Така че е въпрос и на индивидуален избор и на поведение", допълни тя.

По думите ѝ симптиматиката малко се е променила. При изходния вариант акцентът се е поставял на загубата на обоняние и вкус, докато сега с промяната във вариантите това е минало на заден план.

"На преден план излизат едни неспецифични възпаления на носа, на гърлото, с температура, но доста бързо прогресира надолу към засягане на долните дихателни пътища и развитие на интерстициална пневмония", обясни още проф. Христова.

Още от България

Проф. Нако Стефанов: Иран предупреди България – играем си с огъня на голяма война!
България

Проф. Нако Стефанов: Иран предупреди България – играем си с огъня на голяма война!

/Поглед.инфо/ В първата част на разговора ми с проф. Нако Стефанов поставяме въпроса, който българската политика предпочита да заобикаля: превръща ли се България от формален съюзник в реален участник в разрастващия се военен конфликт в Близкия изток? На фона на предупрежденията от Иран и решението за използване на авиобаза Безмер от американски сили проф. Стефанов предупреждава, че страната ни може да бъде въвлечена стъпка по стъпка в конфликт с непредвидими последици. Разговорът обаче стига много по-далеч от Безмер. Говорим за опасността от разширяване на войната, Ормузкия проток и Баб ел Мандеб, енергийните рискове за Европа, възможната нова ценова криза и все по-тънката граница между конвенционална и ядрена ескалация. Според проф. Стефанов България има друга възможност – политика на активен неутралитет и превръщането ѝ в „зона на мира“, вместо в територия, използвана в чужди военни стратегии.

23.07.2026 18:00
Въвличат ли България във войната в Близкия Изток?
България

Въвличат ли България във войната в Близкия Изток?

/Поглед.инфо/ Гласуваното решение от Народното събрание за разполагане на осем американски самолета-цистерни и 250 войници в авиобаза Безмер предизвика незабавна дипломатическа реакция от страна на Техеран. В официална нота посолството на Иран определя улесняването на американски военни операции като съучастие в агресия. Въпреки уверенията на Министерството на отбраната и МВнР, че пряка заплаха за страната няма, редица обществени и патриотични организации излязоха с обща декларация, настояваща за незабавното обявяване на България за зона на мира.

23.07.2026 16:27
Иван Таков: Вапцаров и неговите другари ни оставиха пример за вярност към принципите, дори когато времената са тежки
България

Иван Таков: Вапцаров и неговите другари ни оставиха пример за вярност към принципите, дори когато времената са тежки

/Поглед.инфо/ БСП преминава през труден период, но силата на една партия се измерва и със способността й да си направи честна равносметка, да се промени и отново да бъде необходима на обществото, каза председателят на БСП - София

23.07.2026 15:09
ПП АБВ: Вкарват ли България в чужда война през задната врата на авиобаза „Безмер“?
България

ПП АБВ: Вкарват ли България в чужда война през задната врата на авиобаза „Безмер“?

/Поглед.инфо/ Вкарването на България в чужди военни конфликти през тиловите вратнички на чужди геополитически интереси вече не е просто хипотеза, а реалност, маскирана като „партньорство“. Разкритията на ПП АБВ относно използването на авиобаза „Безмер“ за подкрепа на чужди военни операции разнищват опасния механизъм, по който българският суверенитет се заменя с васално подчинение. В същото време скандалните разминавания в показанията на медийни консултанти разкриват дълбоката криза на доверие в институциите и системното подвеждане на общественото мнение.

23.07.2026 13:39
„Масовите“ антиправителствени протести в София се провалиха: нямаше желаещи! Европа бавно, но неотклонно изтрезнява
България

„Масовите“ антиправителствени протести в София се провалиха: нямаше желаещи! Европа бавно, но неотклонно изтрезнява

/Поглед.инфо/ Политическият климат в Европа започва да се променя там, където доскоро почти никой не смееше да задава неудобни въпроси — за санкциите срещу Русия, цената на конфронтацията и границите на безусловната подкрепа за Украйна. България се оказва част от този процес, а политиката на Румен Радев предизвиква яростна съпротива сред неговите противници, но според автора се опира на значително по-дълбоки обществени нагласи. Дали отделните сигнали от София, Рим, Атина, Малта и Париж вече очертават началото на по-голяма европейска промяна?

21.07.2026 21:51
Д-р Станислав Бачев: Голямата война се разлива – България застава на два фронта срещу Русия и Иран
България

Д-р Станислав Бачев: Голямата война се разлива – България застава на два фронта срещу Русия и Иран

/Поглед.инфо/ България вече не може да се държи така, сякаш войната в Близкия изток е далечен конфликт, който гледаме по телевизията. В първата част от разговора ми с геополитическия анализатор д-р Станислав Бачев поставяме един от най-неудобните въпроси пред българското общество: ако наша територия и военна инфраструктура се използват за операции, свързани с войната срещу Иран, къде свършва съюзническата логистика и къде започва фактическото участие във война? Според д-р Бачев светът навлиза в нова и много по-опасна фаза на конфликта. Той анализира мащабното военно прегрупиране, ролята на американската авиация, стратегическото значение на Ормузкия проток и Баб ел Мандеб и риска от разширяване на бойните действия. Особено тежка е прогнозата му за евентуална сухопътна операция срещу Иран: подобен ход, смята той, може да се превърне в стратегическа катастрофа за САЩ. Но най-важният въпрос за нас остава България. Кой решава докъде страната ни ще бъде въвлечена? Какви рискове поемаме? И разполагаме ли изобщо със собствена национална стратегия, когато големите сили вече пренареждат картата на света? Разговор на Владимир Трифонов с д-р Станислав Бачев – първа част.

21.07.2026 18:00
„Ще имаме едно знаме, на което ще пише: "Свята и чиста република". За съжаление, български „елити“ показват,  че не познават тази мисъл на Левски
България

„Ще имаме едно знаме, на което ще пише: "Свята и чиста република". За съжаление, български „елити“ показват, че не познават тази мисъл на Левски

/Поглед.инфо/ 1. От творчеството на Васил Левски са достигнали до нас много малко писма, дописки, бележки в тефтерчето му. Както и документи на БРЦК, написани от него или с негово участие. На този фон е уморително за човек да вижда, прочита и чува как държавни и политически лица употребяват Васил Левски, без да си дават сметка, че не го знаят, познават и разбират. Че не са вникнали дълбоко в неговото малко по обем - стотина архивни единици, но безценно богатство от философия, идеи, стратегия, послания.

21.07.2026 06:27
Проф. Нина Дюлгерова: НАТО влиза в Черно море – България може да се окаже на фронтовата линия
България

Проф. Нина Дюлгерова: НАТО влиза в Черно море – България може да се окаже на фронтовата линия

/Поглед.инфо/ Черно море вече не е просто периферия на войната в Украйна. То се превръща в една от ключовите зони на голямото стратегическо противопоставяне между НАТО и Русия – пространство, в което се пресичат военни маршрути, енергийни интереси, контрол върху морските комуникации и амбициите на великите сили. В разговора ми с проф. Нина Дюлгерова поставяме въпроса какво всъщност стои зад идеите за засилено военно присъствие на НАТО в Черноморския регион, защо отново на преден план излиза Конвенцията от Монтрьо и възможно ли е чрез нови военноморски формати, бази и центрове да бъде търсен начин за заобикаляне на ограниченията, които вече близо век регулират достъпа на военни кораби до Черно море. И тук идва въпросът, който за България е далеч по-важен от бодрата брюкселска фразеология: ако Черно море бъде превърнато в зона на все по-пряко военно противопоставяне, къде точно се оказваме ние?

20.07.2026 18:19