/Поглед.инфо/ Китайският министър на търговията Уан Уънтао се срещна вчера в Пекин с Оливер Ципсе, председател на борда на директорите на BMW.

В съобщение на министерството за срещата се казва, че двамата са обменили мнения по редица теми, включително сътрудничеството на германския автомобилен производител с Китай и антисубсидийното разследване на Европейския съюз за вноса на китайски електромобили.

Министър Уан Уънтао е посочил, че „едностранните и протекционистки действия на някои страни донесоха значителна несигурност в световната икономика“. Той е подчертал, че Китай се надява да работи с европейската страна, за да се превърнат в стълб на многостранната търговска система, внасяйки сигурност и стабилност в света. „Китайският пазар остава ангажиран с отварянето и политиките на страната са последователни“, е казал Уан.

Същевременно министърът е заявил, че „правилното разрешаване на антисубсидийното разследване на ЕС за вноса на китайски електромобили е от голямо значение, тъй като ще изпрати ясен и положителен сигнал към света“. Китай се ангажира да търси решение на различията чрез диалог, е казал той, като е изразил надежда, че BMW ще продължи да играе активна роля в насърчаването на европейската страна да демонстрира политическа воля и да работи с Пекин за намиране на взаимно приемливи решения възможно по-скоро.

Оливер Ципсе е подчертал, че зелената трансформация на Европа не може да бъде постигната без сътрудничество с Китай. Компанията остава оптимист за икономическите перспективи на Китай и е уверена в развитието си на нейния пазар, като се ангажира да разшири инвестициите си и да ускори локализирането на производството, както и научноизследователската и развойна дейност, е посочил той.

Ципсе също така е заявил, че BMW се противопоставя твърдо на налагането от ЕС на допълнителни мита върху китайските електромобили и се надява, че двете страни ще съумеят да разрешат правилно различията си.