България

България влиза в новия халифат на сунитските джихадисти

/Поглед.инфо/ И България влиза в новия халифат на сунитските джихадисти от „Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ) според карта, която показва териториите, които трябва да попаднат под "черния флаг", пише news.bg.

4883 прочитания
България влиза в новия халифат на сунитските джихадисти

Припомняме, джихадистката групировка „Ислямска държава в Ирак и Леванта" обяви сливането на контролирани от нея територии в Ирак и Сирия и създаването на ислямски халифат върху тях, в рамките на който ще действат законите на шериата.

Обявената от джихадистите държава се описва като „най-значимото развитие на международния джихадизъм от 9/11", според експерти.

Ислямистите представиха визията си за новия халифат. Те обявиха, че към халифата ще бъдат включени всички мюсюлмани по света в страните, в които живеят.

„Ислямска държава в Ирак и Леванта" има план до 2020 година да контролира Близкия Изток, Северна Африка, големи райони от Азия и част от Югоизточна Европа.

Испания, която е била управлявана от мюсюлманите до края на 15 век, ще бъде част от халифата, също и страните от Балканите и част от Източна Европа, включително Австрия.

Според картата, публикувана в интернет, в халифата на ИДИЛ влиза Македония и всички страни от бившата СФРЮ, както и България, Румъния, Албания и Гърция.

Още от България

Проф. Мария Пиргова: Преходът разруши държавата – сега България плаща цената
България

Проф. Мария Пиргова: Преходът разруши държавата – сега България плаща цената

/Поглед.инфо/ Здравейте! Аз съм Владимир Трифонов. В първата част на разговора ми с проф. Мария Пиргова поставяме най-важните въпроси пред новото управление. Достатъчна ли е смяната на политическите лица, ако липсва цялостен модел за възстановяване на държавността? Защо според проф. Пиргова българският преход не просто не изпълни обещанията си, а доведе до разрушаване на държавните институции, икономическата основа и социалната тъкан на страната? Какви рискове носи приемането на еврото, възможна ли е по-балансирана външна политика и какво очаква България в една все по-нестабилна международна среда? Разговор без политическа коректност, с фундаментален поглед към причините за кризата и възможните пътища пред България.

09.07.2026 18:30
Проф. Николай Цонков: България може да стане мост между Европа и Русия – ако има държава
България

Проф. Николай Цонков: България може да стане мост между Европа и Русия – ако има държава

/Поглед.инфо/ Във втората част от разговора ми с проф. Николай Цонков обсъждаме един от най-важните въпроси пред България – има ли страната ни собствена геостратегическа роля или окончателно се е примирила да изпълнява чужди решения. Говорим за отношенията между ЕС и Русия, Балканите, Близкия изток, Северна Африка, изкуствения интелект, АЕЦ „Белене“, транспортните коридори, икономическия суверенитет и опасностите от премахването на правото на вето в Европейския съюз. Ако България иска да бъде фактор, а не територия, стратегическото мислене вече не е избор, а необходимост.

07.07.2026 18:00
ПП АБВ изпрати поздравителни писма по повод 147 години дипломатически отношения между България и Русия
България

ПП АБВ изпрати поздравителни писма по повод 147 години дипломатически отношения между България и Русия

/Поглед.инфо/ ПП АБВ изпрати поздравителни писма по повод 147 години дипломатически отношения между България и Русия По повод 147-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Русия председателят на ПП АБВ Румен Петков изпрати официални поздравителни писма до ръководството на Всеруската политическа партия „Единна Русия“, до председателя на ЛДПР Леонид Слуцки и до извънредния и пълномощен посланик на Руската федерация в Република България Н. Пр. Елеонора Митрофанова.

07.07.2026 17:27
Доц. Григор Сарийски: Бюджетът е политически спектакъл, а истинската сметка тепърва идва!
България

Доц. Григор Сарийски: Бюджетът е политически спектакъл, а истинската сметка тепърва идва!

/Поглед.инфо/ В първата част на разговора ми с доц. Григор Сарийски поставяме под лупа бюджета на България и въпросите, които почти липсват в публичния дебат. Заедно анализираме какво наследство получава правителството, доколко критиките към бюджета са политически мотивирани, има ли реални възможности за ограничаване на дефицита и защо липсват дълбоки структурни реформи. Обсъждаме сивата икономика, данъчната политика, администрацията, военните разходи и риска Европа да бъде принудена да плаща все по-висока икономическа и социална цена за геополитическите конфликти. Това е разговор за числата зад политическите лозунги и за истинските процеси, които определят бъдещето на българската икономика.

05.07.2026 18:00
Ню Йорк, Ню Йорк
България

Ню Йорк, Ню Йорк

/Поглед.инфо/ „Ню Йорк, Ню Йорк“ - пее с удивително красивия си глас Франк Синатра. „Ако успея там, ще успея навсякъде“- пее в същия филм Лайза Минели. Поетичният тест подсказва, че ако човек успее в тази международна среда, значи може да е справи с всичко и навсякъде. Уникалният град е символ на върховно предизвикателство. Представен е като мястото, където се събират най-талантливите и амбициозни хора. В по-дълбок смисъл в този филм Ню Йорк не е само град, а метафора на мечтата. Хубавото на мечтите е, че те съществуват сами по себе си, не е нужно мечтата да се доказва. Лошото е, че понякога когато ги докоснеш те изчезват.

04.07.2026 06:38
Честито, госпожо Йотова! Заслужено признание от най-авторитетната научна институция на България
България

Честито, госпожо Йотова! Заслужено признание от най-авторитетната научна институция на България

/Поглед.инфо/ Българската академия на науките удостои Президента Илияна Йотова с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ – едно от най-високите отличия в българската академична общност. Това признание е оценка за нейната дългогодишна подкрепа към науката, образованието, културата и съхраняването на българската духовност и национална идентичност. Екипът на „Поглед.инфо“ поздравява Илияна Йотова за това заслужено отличие и ѝ пожелава здраве, сили и още много успехи в служба на България.

03.07.2026 20:54
Снежана Тодорова: Докога „Миротворец“ ще бълва мракобесие срещу свободата на мнението и словото?
България

Снежана Тодорова: Докога „Миротворец“ ще бълва мракобесие срещу свободата на мнението и словото?

/Поглед.инфо/ На 30 юни и 1 юли мрачно известният украински сайт „Миротворец“, за чието закриване Европейският парламент настоя още през 2021 г., добави към своя черен списък още трима български граждани, сред които съм и аз, Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти и председател на Координационния съвет „България-Русия“.

03.07.2026 10:51
Българският език трябва да стигне до детето преди да бъде изгубен
България

Българският език трябва да стигне до детето преди да бъде изгубен

/Поглед.инфо/ Валери Делибалтов: За бесарабските българи и за всички български исторически общности зад граница езиковата битка започва в ранното детство. Българският свят не свършва на държавната граница, но езикът ни в историческите общности зад граница е застрашен от тихо изчезване, ако държавата не премине от празничен патос към реална предучилищна политика. СНЦ „Гражданско движение Български свят“ предлага мащабна законова инициатива и национална програма за ранно езиково обучение, която да започне пилотно от Молдова и Украйна, за да стигне майчината реч до най-малките преди да бъде безвъзвратно изгубена.

03.07.2026 07:17