Иво Атанасов

Обратният ефект на "розовите" извинения

Като че ли свикнахме някои да бъдем вечно сочени с пръст, да се чувстваме виновни за щяло и нещяло и да се извиняваме за каквото трябва и за каквото не бива. И то не защото сме закоравели престъпници, а тъй като сме прегърнали идеята за един по-справедлив свят, която постигна много през десетилетията, но и натрупа немалко грехове по пътя на своето осъществяване.

Иво Атанасов 3779 прочитания
Обратният ефект на "розовите" извинения

Като че ли свикнахме някои да бъдем вечно сочени с пръст, да се чувстваме виновни за щяло и нещяло и да се извиняваме за каквото трябва и за каквото не бива. И то не защото сме закоравели престъпници, а тъй като сме прегърнали идеята за един по-справедлив свят, която постигна много през десетилетията, но и натрупа немалко грехове по пътя на своето осъществяване. Други пък си присвоиха правото да бъдат вечните съдници, а думите им да бъдат възприемани като истини от последна инстанция, и то не защото са отстоявали различна от нашата идея, чиято правота времето е доказало, а тъкмо обратното - защото вместо идея са имали интерес, чието реализиране са виждали не в последователността, а в лъкатушенето, не в принципите, а в тяхното нарушаване. Не в изстрадването на възприетата позиция, а в бягството от нея, когато вече не им е полезна.

Примерите са безбройни - от битовизмите в ежедневието до големите политически въпроси на епохата. Колкото пъти стане дума за разрушената ни икономика, десните обвиняват "другарите" за приватизираните и ликвидирани фабрики и заводи. Макар че три четвърти от дълготрайните материални активи на България бяха разпродадени от второто правителство на СДС. Когато обаче им кажеш да се обърнат към Костов, те отговарят, че няма да го сторят, защото Командира бил преподавател по политикономия, кандидат-член на БКП, автор на "Работническо дело" и назначен на власт през 1997 г. след пазарлък. С други думи, левите трябва да носим отговорност и за Костов, независимо че не ние, а десните са гласували за него. А може би сме длъжни и да поискаме прошка?

Ако не през час, то поне през ден някой настоява публично БСП да се извини за едно или друго. Като правоприемница на БКП тя стори това в свой официален документ още в началото на прехода. Извини се и за репресиите след 1944 г., и за "възродителния" процес, и за атентата през 1925 г. Същевременно нейното управление доведе до небивал напредък в икономическото развитие и в социалната сфера, до жизнен стандарт на населението, който периодът на демокрацията вече за четвърт век не може дори да доближи. Не се е чуло обаче някой да се извини за разгрома на земеделието и влошаването на изгодните ни отношения с арабския свят по времето на Филип Димитров. За унищожаването на индустрията ни при Костов. И за съсипващата здравеопазването ни реформа, пак при него. За ощетяващите страната ни операции с външния дълг при премиерстването на бившия цар. За влошените в пъти важни икономически и социални показатели при управлението на Борисов. За срива на образованието и науката, за масовата бедност.

На повечето от гласувалите за Филип Димитров и Костов, за Сакскобургготски и Борисов и през ум не им минава да се извиняват. Нито пък да се почувстват поне малко, ако не виновни, то поне отговорни, че с вота си, а някои и с участието си в управлението, са допринесли за разрухата на България. Те са убедени, че за всичко са виновни комунистите, каквото и да означава това в днешно време. Ако думите им се приемат на сериозно, ще излезе, че лявата идея е виновна както за построяването на социализма, така и за неговото разрушаване. Както за отхвърлянето на капитализма, така и за неговото възраждане. Тези противоположни твърдения няма как да са едновременно верни. Което означава, че социалистите не може да са отговорни за всичко.

БСП се извини за лагерите след 1944 г., но кой ще го стори за онези преди това? За убийството на Стамболов и Стамболийски? За "белия" терор през 1925 г.? За въвличането ни във Втората световна война на страната на хитлеристката коалиция? За отрязаните партизански глави и избитите деца на ятаци? За присъствието на откровени главорези сред имената на репресираните от комунистическата власт на мемориала пред НДК? За подпалването на Партийния дом и погрома върху парламента? За стотиците хиляди незаконни бюлетини в костинбродската печатница?

Вместо това, Паметникът на Съветската армия отново осъмна оцветен, този път в розово. Това било извинение за участието ни като член на Варшавския договор в нахлуването в Чехословакия преди 45 години. Сякаш социалистите не могат повече от десните да съжаляват за тази интервенция, осуетила шанса за вътрешна трансформация на системата, която да даде "човешко лице" на строя. Самото чешко посолство припомни, че България вече два пъти се е извинявала. И намекна, че "розовата" акция преследва вътрешнополитически ефекти.

Е, за това става дума. Извинението - и когато се дава, но и когато се изисква - има смисъл само като резултат от дълбоко осъзнат процес. Тогава то може да спои нацията или поне да свали нивата на омразата и противопоставянето. В противен случай се изражда в политическа атракция, постигаща точно обратния ефект.

Други текстове от автора на: www.ivoatanasov.info

Дума

Още от Иво Атанасов

Отворената рана на отвореното финансиране
Авторски

Отворената рана на отвореното финансиране

/Поглед.инфо/ Хах, защо бизнесът не протестира?! ГЕРБ и ДПС се разбраха партийната субсидия да се смачка до 1 лев на глас или изцяло да се премахне и да се премине към отворено финансиране, т.е. политическите формации да се издържат от фирмите. А бизнесът си трайка. Ако някой поиска да провери качеството на работата му, примерно по онези участъци от пътищата, където са станали тежки катастрофи, или да поиска главата на властник, обидил майките на деца с увреждания, веднага скача и заплашва, че ще изкара 20 000 души на протест. Но когато му кажат, че от утре трябва да финансира партиите, навежда глава. Вместо да реагира, че на всичките главоболия само това му липсва, че не му ли стигат другите разходи, та и партиите да издържа, че откъде накъде ще му вменяват и такива задължения, мълчи.

22.06.2019 10:35
Дори огнярят Рашо слага в джоба си самолетоинтелигентите
Авторски

Дори огнярят Рашо слага в джоба си самолетоинтелигентите

/Поглед.инфо/ Още от дете трайно място в паметта ми спечели Рашо, най-вероятно – Рангел, от кюстендилските крайгранични селца. Станеше ли дума за него, местните отсичаха: „А-а, он, Рашо, се провре между народо!” Казваха го завистливо, сякаш е някой големец. А той беше станал огняр в Перник. Години наред мяташе кюмюр в парния локомотив, докато не загина в жп катастрофа. Така приключи провирането му между народа. Не беше огняроинтелигент. Но не беше и загубен огняр, биваше го да отговаря на зевзеците. Когато го питаха как влакът взима завоите, ги уверяваше, че хвърля криви дърва в пещта.

14.06.2019 22:37
ЕС ще задръсти с реклама най-гледаното време
Авторски

ЕС ще задръсти с реклама най-гледаното време

/Поглед.инфо/ Ако се съди по сигналите до СЕМ, а и без статистика е ясно, зрителите се дразнят най-много от рекламите - и от съдържанието на част от тях, но най-вече от времетраенето. По закон те могат да бъдат не повече от 20% на час, което означава до 12 минути. Ако продължават по-дълго, регулаторът налага санкции, но дори и когато се побират в регламента, зрителите пак недоволстват, защото се прекъсват филми, концерти, театрални постановки. И като че ли нарочно - все на най-интересното място.

08.06.2019 07:04
Лобисти в Брюксел бройкат като гларуси на плажа
Авторски

Лобисти в Брюксел бройкат като гларуси на плажа

/Поглед.инфо/ Едва ли сме забравили гларусите от соцепохата. С доказателства от практиката си, че всяка, която пожелаят, е тяхна, стъпваха като истински господари на плажа. Погледите им опипваха най-вече чужденките с неповлияна все още от слънцето кожа, което беше знак, че току-що са пристигнали и не са нечий запазен периметър. Обикновено, особено спасителите, си разпределяха териториите и се задоволяваха с каквото им се е паднало. Случваше се и да спорят, но намираха начин да решат кой да бройка и кой да се оттегли. Обиден беше не само подходът им при съблазняването, но и лекотата, с която част от девойките се съгласяваха. Забравяха приятели, семейство, род и родина. Някои дори пристигаха следващата година на същия плаж с надеждата да срещнат същия ухажор. Но ако него го нямаше, не униваха - старите сценки се повтаряха с нови гларуси.

05.06.2019 10:41

Още от други автори

Защо мъжете-лидери на партии нямат куража да застанат в битката за президент срещу Илияна Йотова
Последни новини

Защо мъжете-лидери на партии нямат куража да застанат в битката за президент срещу Илияна Йотова

/Поглед.инфо/ Докато календарът отмерва седмиците до президентските избори на 25 октомври 2026 г., една тишина става все по-шумнина. Мъжете, които години наред се представят за лидери на политическите сили, не бързат да влязат в директна битка с Илияна Йотова. Някои отлагат, други отказват, трети търсят „единен кандидат“ или инициативен комитет. Причината не е само в рейтинга ѝ. Причината е в това, което тя знае за тях – и в това, което самите те сътвориха на българската политическа сцена.

24.08.2026 07:33
САЩ изоставят неолиберализма: Новият модел на Вашингтон е «техно-неокорпоративизъм»
Последни новини

САЩ изоставят неолиберализма: Новият модел на Вашингтон е «техно-неокорпоративизъм»

/Поглед.инфо/ Провалът на неолиберализма и ескалиращата технологична война с Китай тласкат САЩ към фундаментална трансформация на тяхната социално-икономическа система. Вашингтон изоставя догмите за свободния пазар, за да изгради модел на „техно-неокорпоративизъм“ — селективно сливане между държавната власт и гигантите на Дигиталния капитал в името на глобалното надмощие.

20.08.2026 08:14
Офшорният рай се пропуква: защо Китай направи ход, който Европа още не смее
Последни новини

Офшорният рай се пропуква: защо Китай направи ход, който Европа още не смее

/Поглед.инфо/ През юли 2026 г. Китай направи нещо, което доскоро изглеждаше политически трудно осъществимо даже за най-големите световни икономики. Пекин обяви, че започва облагане на активи и доходи, държани чрез офшорни тръстове от китайски данъчни резиденти, като по този начин атакува един от най-използваните инструменти за съхраняване и укриване на големи богатства извън обсега на данъчните власти.

18.08.2026 07:43
Преходът от свобода към допустимост
Последни новини

Преходът от свобода към допустимост

/Поглед.инфо/ Свободата вече не е необходимо да бъде забранявана със закон. Достатъчно е използването ѝ постепенно да стане твърде скъпо. Можеш да говориш, но рискуваш репутацията си. Можеш да не се съгласиш, но рискуваш професионалното си положение. Можеш да зададеш неудобния въпрос, но трябва да си готов да бъдеш обявен за „неприемлив“. Пред очите ни се променя самата логика на свободното общество. Границата вече не минава само между позволено и забранено, а между приемливо и неприемливо, правилно и неправилно, одобрено и подозрително. В този анализ става въпрос за една тиха трансформация, при която човекът запазва правата си, но постепенно започва сам да ограничава тяхното използване. Може ли свободата да изчезне, без някой официално да я забрани?

10.08.2026 09:50
Защо днешните леви се страхуват от Маркс и марксизма?
Последни новини

Защо днешните леви се страхуват от Маркс и марксизма?

/Поглед.иинфо/ Днешните леви в Европа, а още повече у нас – и то заедно и дори начело с ръководството и идеолозите на БСП, панически се страхуват, а и дори и ненавиждат Маркс и неговото велико социално-политическо учение, наречено марксизъм. Социалистите и част от комунистите дори са по-големи противници на марксизма от десните и неолибералите. Причините вероятно трябва да търсим в провала на социалистическата система и разпада на СССР. Или по-точно на невярното и повърхностно тълкуване причините за този провал и резултатите от т. нар. “студена война”. Те смятат, че именно марксизмът е виновен за тези резултати, аргументирайки се с икономическата и социалната мощ на капитализма и на държавите, които след Втората световна война бяха управлявани от социалдемократи.

06.08.2026 07:38
Изумителни данни. България е шампион по концентрация на европейските доходи в ръцете на най-богатия 1%, надминава и САЩ
Последни новини

Изумителни данни. България е шампион по концентрация на европейските доходи в ръцете на най-богатия 1%, надминава и САЩ

/Поглед.инфо/ Според най-новите данни от World Inequality Database (WID) и Our World in Data, България се превръща в най-драстичния пример в Европейския съюз за концентрация на националното богатство. Докато в Европа най-богатият 1% получава средно около 9% от доходите след данъци, у нас тази шепа хора прибира изумителните 18%. Анализът на проф. Боян Дуранкев показва как комбинацията от плосък данък, липса на необлагаем минимум, ниски налози върху дивидентите и срив в колективното договаряне превръщат страната в икономически капан и олигархичен експеримент.

05.08.2026 11:51
„Приобщаващ капитализъм“ – един от западните модели предлагащи излизане от системата на неолиберализма
Последни новини

„Приобщаващ капитализъм“ – един от западните модели предлагащи излизане от системата на неолиберализма

/Поглед.инфо/ Какво представлява моделът на «приобщаваш капитализъм», кой издига тази платформа и защо го прави? Кратко сравнение с практиката на фабианството и «социализма с китайски характеристики»

30.07.2026 08:40