Америка

Как да търгуваме на фондовия пазар: уроци от семейство Пелоси

/Поглед.инфо/ Поредният скандал за търговия с вътрешна информация избухва в Америка И отново в центъра му е Пол Пелоси - пресметливият съпруг на председателя на Камарата на представителите и третото лице в йерархията на американските правителствени позиции Нанси Пелоси.

Малек Дудаков 10172 прочитания
Как да търгуваме на фондовия пазар: уроци от семейство Пелоси

Преди няколко месеца той успя „успешно“ да закупи акции на “Майкрософт” - преди те да скочат след сключването на многомилиарден договор с Пентагона за доставка на каски с добавена реалност за американските войници.

Но Пелоси не спря дотук и продължи да търгува успешно на борсата. Този път той купи акции на “Амазон”, който обяви месец по-късно, че е подписал договор с Пентагона за създаване на облачна услуга за пилоти на изтребители. Акциите на “Амазон” скочиха рязко и Пелоси отново събра много пари.

Освен това той заложи навреме за растежа на акциите и на други технологични гиганти, които конгресмените предложиха да накажат за монопол. Но окончателният проект на антимонополния законопроект се оказа много умерен и беззъб, за което съпругът на председателя на Камарата на представителите можеше да „предположи” предварително - очевидно интуицията му е помогнала.

За Америка подобни скандали вече стават традиционни. През март 2020 г. група сенатори, участници в закрити изслушвания за началото на пандемията, бяха уловени при прибързана продажба на акции точно преди срива на фондовите индекси. В същото време те продължиха да уверяват населението, че няма нужда да се страхуват от избухването на „китайския вирус“.

Хванатите за това "частни търговци" незабавно се изпращат в затвора. Но за политическия елит, както винаги, се прави изключение - там имат право да печелят от вътрешната информация, която получават.

През 2011 г. вече имаше напразен опит да се ограничат техните привилегии - когато мащабът на вътрешната търговия в Конгреса стана ясен. Тогава и Пелоси, и Джон Кери, които натрупаха състояние, търгувайки с акции на медицински застрахователи по време на приемането на реформите на Обама, попаднаха под ударите.

Сега подобни скандали се наслагват върху общата криза на недоверие на американското общество към елита във Вашингтон. И не улесняват живота нито на Байдън, нито на демократите в Конгреса, които много скоро ще трябва да защитят разклатеното си мнозинство на междинните избори.

Превод: В. Сергеев

Проф. Дарина Григорова: Войната за историята, краят на стария Запад и бъдещето на България
Препоръчано събитие

Проф. Дарина Григорова: Войната за историята, краят на стария Запад и бъдещето на България

📍 СРЕЩА НА ЖИВО С ПРОФ. ДАРИНА ГРИГОРОВА

📅 03 юни 2026 г. (сряда)
🕖 19:00 ч.
📌 Студиото на Поглед.инфо, пл. „Славейков“ №4-А, ет.2


Поглед.инфо ви кани на специална среща-разговор с проф. Дарина Григорова – една от най-разпознаваемите, ярки и безкомпромисни фигури в българската историческа и геополитическа мисъл.

Това няма да бъде телевизионно интервю.
Няма да има предварително написани въпроси.
Няма да има забранени теми.

Ще говорим открито за войната в Украйна, Русия и Европа, кризата на Запада, подмяната на историята, бъдещето на България, разрушаването на националните държави и новия световен ред, който вече се изгражда пред очите ни.

Публиката ще има възможност да задава въпроси директно към проф. Дарина Григорова и да участва в жив разговор без цензура и без посредници.

Очаква ви среща с човек, който не повтаря опорни точки, а назовава процесите с истинските им имена.

Време, в което историята отново се превръща в оръжие.
Време, в което паметта се атакува, а обществата се управляват чрез страх, пропаганда и подмяна.
Време, в което България трябва да реши дали ще има собствен глас или ще остане територия без посока.

🎟 Местата са ограничени.

👉 Билети: https://epaygo.bg/1782956484 и на място

Очакваме ви на живо в студиото на Поглед.инфо.