Да, няма съмнение, че Вежди Рашидов ще остане в историята. Жалко, че директорът на Парижкия Лувър му върна неговите шедьоври, които изпрати без да му бъдат поискани, та Лувърът се лиши от тях...Сега се разбра, че е направил втори подобен гаф – с изложбата на българските икони, които по негова вина щяха да бъда изложени в ислямската залата на Лувъра. Преди това изнуди държавата да му заплати наема, за личната му изложба в скъпа лондонска галерия. И това беше скандал. Но, разбира се, съвсем не го притесни и той продължи да шества из медиите.
В същия „стил” е и дейността на неговия наследник Боил Банов, прочул се с аферата „Ало- Банов!”. И той продължи тази „градивна дейност” на предшественика си. Да ръководи некомпетентно, да не се отчита, да не степенува нещата по важност, да води лоша кадрова политика, да продължава порочната практика с нагласените конкурси за ръководители на културните институти. Всъщност, тя води началото си отдавна, още от времето на Ламбо Данаилов и неговия заместник Иван Токаджиев, известен още като „агент Колев”. На последния, както и на Рашидов и Банов трябва да благодарим за това, че начело на националната ни филхармония, създадена от великия Саша Попов и водена от знаменити майстори на палката като Добрин Петков, Константин Илиев, Димитър Манолов и Емил Табаков, сега е един музикант със скромни възможности, при това с две съмнителни дипломи от частния НБУ, но достатъчно находчив, за да гради кариерата си върху имената на прочути чужди гост- музиканти. Така бяха проведени през последните години повечето от конкурсите за директори на опери, театри, оркестри / доколкото останаха след разрушителната „реформа” на ГЕРБ!/, както и на музеи, галерии, български институти зад граница...Почти всички бяха манипулирани от министрите, техните заместници и директорите на съответните дирекции в МК. И затова се писа и говори доста, но...глас в пустиня! Напоследък скандалите у нас текат като река, един след друг, та човек едва смогва да ги разбере и преосмисли...
Подобен скандал предизвика наскоро и изкуствоведката Яра Бубнова, протеже на министър Банов назначена след подобен манипулиран конкурс за директор на Националната галерия. Тя беше куратор / ръководител и селекционер/ на българското участие в последното Венецианско биенале на изкуствата. За целта похарчи половин милион от мизерния бюджет на българската култура / най- жалкият в ЕС – 0,5 %, докато преди 1989 беше осем пъти по- голям, колкото е в редица страни на Европа сега /. И какво беше това представяне?
Можете да го видите от снимките на италианския журналист Паоло Коделупи. Коментарът е излишен.

Инсталация с празни чаши от ИКЕА / закупени от магазина в София/ в Българския павилион на Венецианското биенале, която струва на държавата само 500 000 лева. Снимка: Паоло Коделупи

Още от "съвременното българско изобразително изкуство" в Българския павилион във Венеция за същите 500 000 лева. Снимка: Паоло Коделупи

Арт- инсталация е модерното название на подобните „изложби” . Тази е с телешки и хамбургски салам, експонирана в Националната художествена галерия с куратор Яра Бубнова

А това пък е самата Яра Игоревна Бубнова и закриването на нейната „Арт” изложба ...цената на която не можахме да научим...

И докато Министерството пръска хиляди и милиони за подобни глупости, десетки културни институти, като Русенска художествена галерия / една от големите у нас/ скоро съвсем ще се разруши!