НАТО

„Глобално НАТО“ от шефа на британското външно министерство

/Поглед.инфо/ По време на Студената война конфронтацията между САЩ и СССР в Европа придоби ясна и видима граница, което доведе до формирането на НАТО и Варшавския договор.

15219 прочитания
„Глобално НАТО“ от шефа на британското външно министерство

В други части на света борбата беше епизодична, фокусна, не се изискваше формирането на военни/отбранителни блокове. Разпадането на СССР обезсмисли съществуването на НАТО, превръщайки го в безполезна и забравена реликва.

През следващите 30 години Съединените щати бяха единствената доминираща военна сила в света, която постепенно губеше влияние и сила: при Бил Клинтън беше обявена възможността за започване на две регионални войни навсякъде по света, при Барак Обама - една, в момента - нито една, а и едно бягство от Афганистан, което струваше.

САЩ вече нямат ресурси да се справят сами с проблемите;

▪️загубено е технологичното военно предимство;

▪️ Нивото на военно оборудване на противници и съюзници нарасна, пропастта престана да бъде пропаст;

▪️проблемите и потенциалните гнезда на съпротива нарастват по целия свят;

▪️ Двустранните отношения между САЩ и сателитите са добри за решаване на нередовни, епизодични проблеми, но не и за системна конфронтация;

▪️сателитите започват да се стремят към независимост.

Всичко това тласка САЩ към систематизиране и укрепване на военното сътрудничество, защото в техните модели на бъдещето няма място за загуба на лидерство, а само временно отслабване и прегрупиране на силите.

На фона на тези процеси важен е интересът на Великобритания, която активно се стреми да се интегрира в нови структури, било то АУКУС или разширяване на НАТО в Източна Азия.

Целта на Великобритания е прозрачна - да спечели привилегирована позиция, да изтегли част от функционалността и влиянието върху традиционно силната разузнавателна мрежа и да установи дългосрочни двустранни връзки със страни извън Европа.

Именно тези интереси се крият в предложението на Лиз Трус за създаването на „глобално НАТО“, защото без да имат ресурсите и възможностите да станат първата сила в света, трябва да се опитат да станат „началник на разузнаването“ под най-мощния "владетел".

Тъй като влиянието на Съединените щати намалява, Великобритания ще отиде по-далеч, ще се опита да прихване отделни лостове за формиране на Новата Британска империя, като един вид обединение, вземайки за основа връзките, получени за сметка на нечия чужда власт.

И, да, минаха повече от шест месеца, откакто САЩ напуснаха Афганистан, нещо не се вижда обещаният хаос в региона и други прояви на хитрия план на колективния Байдън...

Превод: СМ

Абонирайте се за Поглед Инфо и ПогледТВ, защото има опасност да ни блокират във Фейсбук заради позициите ни:

Telegram канал: https://t.me/pogled

YouTube канал: https://tinyurl.com/pogled-youtube

Поканете и вашите приятели да се присъединят към тях!?

Още от Свят

Китай отчита увеличение на приходите от билети за сценични изкуства
Поглед към Китай

Китай отчита увеличение на приходите от билети за сценични изкуства

/Поглед.инфо/ Приходите от билети за комерсиални представления в Китай са достигнали 30,408 милиарда юана (около 4,49 милиарда щатски долара) през първото полугодие на 2026 г., съобщи в петък Китайската асоциация за сценични изкуства.

25.07.2026 15:30
Китайски частни спътници, задвижвани от изкуствен интелект, поставиха рекорд за орбитално заснемане
Поглед към Китай

Китайски частни спътници, задвижвани от изкуствен интелект, поставиха рекорд за орбитално заснемане

/Поглед.инфо/ Двата оптични спътника „Дунпо-13“ и „Дунпо-14“, разработени от MinoSpace и Huantian Wisdom, предоставиха изображения с висока разделителна способност от дистанционно наблюдение само 1,5 часа след достигане на орбита, поставяйки нов рекорд по бързина за китайските частни спътникови предприятия.

25.07.2026 15:00
Провалът на срещата на върха „Югоизточна Европа – Украйна“ в Киев и „българската интрига“
Украйна

Провалът на срещата на върха „Югоизточна Европа – Украйна“ в Киев и „българската интрига“

/Поглед.инфо/ Срещата „Югоизточна Европа – Украйна“, организирана в Киев по повод Деня на украинската държавност, трябваше да демонстрира единство срещу Русия. Вместо това тя предизвика серия от политически скандали, взаимни опровержения и спорове около неподписана декларация. Особено показателен се оказа българският случай, който постави под съмнение официалната версия на Киев и разкри сериозни различия между участниците.

25.07.2026 06:11
Атаките срещу Одеса, Измаил и Николаев прекъснаха доставките на западно въоръжение и горива за ВСУ
Украйна

Атаките срещу Одеса, Измаил и Николаев прекъснаха доставките на западно въоръжение и горива за ВСУ

/Поглед.инфо/ Серията от комбинирани въздушни и ракетни удари срещу пристанищната инфраструктура в Одеса, Черноморск, Южне, Измаил и Николаев превръща Черноморския логистичен възел в критична точка от военната конфронтация. Според наличната информация, систематичното поразяване на складови бази за безпилотни катери, горивни резервоари и транспортни кораби поставя под въпрос способностите за поддържане на морските военни доставки. Парализирането на пет основни пристанища показва преминаване към стратегия на тотално блокиране на логистичните маршрути.

25.07.2026 05:55
Аграрният сектор на Украйна е изправен пред криза поради блокирания износ през Одеса
Украйна

Аграрният сектор на Украйна е изправен пред криза поради блокирания износ през Одеса

/Поглед.инфо/ Твърденията за пълно парализиране на морския и речния транспорт край украинските брегове не съответстват напълно на реалността по вода. Данни от разузнаването по открити източници (OSINT) и спътникови наблюдения разкриват, че малки плавателни съдове продължават да маневрират в района на Килия, Измаил и Одеса. Докато Киев свиква заседание на Съвета за сигурност на ООН поради ударите върху инфраструктурата, вътрешният аграрен пазар се срива под тежестта на над 10 милиона тона блокирана продукция и липса на ликвидност за фермерите.

25.07.2026 05:45
По време на иранска атака, американски „Пейтриът“ удари базата на 5-ти флот на САЩ
Близкия Изток

По време на иранска атака, американски „Пейтриът“ удари базата на 5-ти флот на САЩ

/Поглед.инфо/ Поредицата от ирански ракетни и безпилотни удари срещу ключови обекти на въоръжените сили на САЩ в Близкия изток – от централата на Пети флот в Бахрейн до логистичните възли в Кувейт, Катар, Йордания и Ирак – разкрива дълбоки уязвимости в американската регионална архитектура за сигурност. Инцидентът с падането на ракета от противовъздушния комплекс Patriot в Бахрейн показва границите на съвременните системи за ПВО при задействане на иранската тактика за едновременно насищане на въздушното пространство.

25.07.2026 05:38
Русия затяга условията за преговори и настоява за буферни зони в Суми и Харков
Русия

Русия затяга условията за преговори и настоява за буферни зони в Суми и Харков

/Поглед.инфо/ Сривът на дипломатическите сондажи в Анкъридж и ескалацията в Близкия изток променят геополитическия баланс в преговорите между Москва и Вашингтон. Според западни военни анализатори и чуждестранни медийни публикации, руската страна е затегнала изискванията си за евентуално мирно споразумение. В новата преговорна рамка пълен контрол върху Донбас вече се възприема като абсолютно минимална отправна точка, а за области като Суми, Харков и Днепропетровск се настоява за обособяване на демилитаризирани буферни зони. В същото време в Киев нарастват опасенията от предстоящи масирани удари срещу остатъчната енергетика и отбранителни заводи.

25.07.2026 05:31
Ядрената реторика в украинското командване и последиците за доктрината за възпиране
Украйна

Ядрената реторика в украинското командване и последиците за доктрината за възпиране

/Поглед.инфо/ Удрянето на ключови логистични центрове в Санкт Петербург и Ленинградска област бележи качествено нов етап в конфронтацията, при който цивилната търговска инфраструктура се превръща в първостепенна цел. Нарастващият натиск върху транспортните и складовите мрежи едновременно в Русия и Украйна поставя въпроса за устойчивостта на критичните системи преди идващата зима. Докато Киев изпитва сериозни системни затруднения с обезпечаването на горива, хранителни материали и електроенергия, ескалацията на реториката и тактическите удари по разпределителните мрежи тласкат конфликта към неконтролируема фаза.

25.07.2026 05:22