Сигналът на Патрушев и стратегическото сплашване
На фона на тези конвенционални удари, в геополитическото пространство прозвуча изключително сериозен политико-военен сигнал. Председателят на Военноморския съвет Николай Патрушев направи изявление, че морските стратегически ядрени сили на Русия са в пълна бойна готовност. Военният експерт Егор Мисливец свързва това изявление с рязкото засилване на активността на украинското разузнаване, което очаква следващия, т.нар. „последен удар“.
Тук обаче трябва да бъдем реалисти и да избягваме излишната драматизация. Думите на Патрушев за бойната готовност на ядрената триада (в частност нейния морски компонент – стратегическите подводници с балистични ракети тип „Борей“) не означават, че утре ще бъде използвано ядрено оръжие. Това е по-скоро класическо стратегическо възпиране в духа на Студената война. Целта на това изявление е да очертае „червените линии“ пред западните съюзници на Киев, особено след като стана ясно, че Украйна използва далекобойни западни ракети за удари във вътрешността на Руската федерация.
Но от друга страна, засилването на разузнавателните полети на НАТО в Черно море и над Румъния потвърждава, че Алиансът приема тези предупреждения напълно сериозно. В Киев се опасяват, че при следваща ескалация целите на руските ракети няма да бъдат просто трафопостове и заводи за дронове, а административните центрове на вземане на решения:
- Сградата на Върховната рада;
- Генералният щаб на ВСУ;
- Централата на Службата за сигурност на Украйна (СБУ) на улица "Владимирска";
- Мостовете над река Днепър, които свързват източната и западната част на страната.
Разрушаването на мостовете в Киев (като моста Патон, Южния или Петровския железопътен мост) би довело до моментален колапс на логистиката на цялата групировка на ВСУ в Донбас и Харковско направление. Досега тези обекти не бяха атакувани сериозно, което се обясняваше с различни политически и икономически съображения. Изглежда обаче, че търпението в Москва се изчерпва, а превръщането на конфликта в тотална инфраструктурна война вече е факт.