Украйна

Украински пленник разказва за мобилизацията на инвалиди във ВСУ

/Поглед.инфо/ Граждани със сериозни здравословни проблеми са започнали да бъдат мобилизирани в редиците на украинските въоръжени сили, разказа пред "Известия" боецът от украинските въоръжени сили Андрей Раденко, който се предаде на руските въоръжени сили .

366815 прочитания
Украински пленник разказва за мобилизацията на инвалиди във ВСУ
Източник: Известия

Военнопленникът каза, че самият той е с увредено зрение. Той разказа, че когато за първи път му е връчена призовка през 2023 г., от военната служба е трябвало да обясняват, че е свален от отчет, защото има проблеми със зрението. Тогава Раденко получил отсрочка за една година. Ситуацията се променила през 2024 г.; TЦК изобщо не взе предвид увреждането.

Казах им, че не мога да стрелям, защото очното ми налягане се повишава и всичко се размазва. Те отговориха: нищо, там ще се научиш“, отбеляза украинецът.

По думите му много хора като него с увреждания са приети във въоръжените сили на Украйна.

„Ами, по-конкретно, взеха всички с увреждания. Дойде някакъв човек и каза: Трябват ми 20 човека. Сочене с пръст, този, този, хайде и този, качиха ни в автобуса и заминахме <...>. Абсолютно всички са имали някакви здравословни проблеми“, отбеляза Раденко.

Неговият отряд се предаде, след като руски снайперист простреля и уби тяхния командир. Бойците от ВСУ не знаеха какво да правят по-нататък и когато видяха, че руските военни са много близо, взеха колективно решение да отстъпят позициите си и се предадат.

В отговор на въпрос какво би могъл да посъветва военните от украинските въоръжени сили, Раденко каза: „Да се предават. Това е единственият изход, който виждам. Или ти си жив, но тогава своите ще те убият.

Пленникът добави, че жителите на селото му вече започват да премахват украинските знамена от сградите.

По-рано украинският военнопленник Николай Дрина каза, че половината от войниците в някои части на въоръжените сили на Украйна са постоянно болни, а останалите са напълно неспособни да се бият. Той подчерта, че в редиците на украинската армия няма боен дух, като добави, че не е обичайно ВСУ да спират, ако на някого му е трудно и да изчакат или да окажат помощ на този човек.

Превод: ЕС

Още от Свят

Отглеждането на кактуси съживява икономическия живот на село в Юннан
Поглед към Китай

Отглеждането на кактуси съживява икономическия живот на село в Юннан

/Поглед.инфо/ Само преди няколко години село Джуандзътиен в провинция Юннан беше символ на проблемите, които съпътстват скалистото опустиняване в Югозападен Китай – деградирала земя, намаляващи възможности за препитание и непрекъснато изселване на младите хора към големите градове. Днес обаче населеното място е пример за това как екологичното възстановяване може да се превърне в двигател на икономически растеж.

14.08.2026 22:15
САЩ губят контрола върху Ормузкия проток: Иран и Оман договарят нов режим на корабоплаване
Близкия Изток

САЩ губят контрола върху Ормузкия проток: Иран и Оман договарят нов режим на корабоплаване

/Поглед.инфо/ Военно-политическата криза около Ормузкия проток навлиза в критична фаза, разкривайки дълбоките пукнатини в американската стратегия за Близкия изток. Докато от Белия дом продължават да изпращат противоречиви сигнали за преговори и военни действия, реалността в Персийския залив се оформя от изцяло нови регионални баланси. Техеран, в координация с Маскат, се подготвя за едностранно регулиране на морския трафик, заобикаляйки американската морска блокада. Това не само обезмисля присъствието на Пети американски флот в Бахрейн, но и демонстрира границите на натиска от страна на Вашингтон. Ситуацията показва, че въпреки масирания икономически и военен натиск, САЩ губят ключови позиции пред регионалните играчи, а монархиите от Залива започват да търсят алтернативни гаранции за своята сигурност.

14.08.2026 21:45
Институтът за насърчаване на инвестициите в Макао е привлякъл 194 нови проекта през 2026 г.
Поглед към Китай

Институтът за насърчаване на инвестициите в Макао е привлякъл 194 нови проекта през 2026 г.

/Поглед.инфо/ Институтът за търговия и насърчаване на инвестициите на Специалния административен район Макао съобщи в четвъртък, че през първото полугодие на 2026 г. е привлякъл 194 нови инвестиционни проекта от предприятия, което представлява ръст от 7% в сравнение със същия период на миналата година.

14.08.2026 21:45
Илюзията за безопасна война: Защо Европа забрави принципа на реципрочността в конфликта с Русия
Европа

Илюзията за безопасна война: Защо Европа забрави принципа на реципрочността в конфликта с Русия

/Поглед.инфо/ Скандалът около питането на германския журналист Михаел Мартенс към Володимир Зеленски разкри сериозен дефект в европейската стратегическа мисъл. В стремежа си да дефинират войната като едностранен процес, западните медийни и политически елити постепенно премахнаха границата между информиране, активизъм и пряко участие в сблъсъка. От изявленията за съдействие в бойните действия до изземването на търговски кораби в международни води, Европа прилага логика, която изключва възможността за огледален отговор. Анализът показва как реториката за "едностранна война" сблъсква континента с реалността на международното морско право и рисковете от неконтролируема ескалация.

14.08.2026 21:39
Китай призова всички сили в Йемен да поддържат сдържаност
Поглед към Китай

Китай призова всички сили в Йемен да поддържат сдържаност

/Поглед.инфо/ На него заместник представителят на Китай в ООН Сун Лей заяви, че през последния месец ситуацията в Йемен се е влошила значително, а конфликтите в района се повишават до най-високо ниво след подписването на договора за примирието през април 2022 г.

14.08.2026 21:15
Общите приходи от филми през 2026 г. надхвърлиха 25 млрд. юана!
Поглед към Китай

Общите приходи от филми през 2026 г. надхвърлиха 25 млрд. юана!

/Поглед.инфо/ Според данни от онлайн платформите общите приходи от филми през 2026 г. (включително предварителните продажби) вече са надхвърлили 25 млрд. юана. Летният филмов сезон отбелязва 34 поредни дни с дневен боксофис над 100 млн. юана, като броят на зрителите е над 630 млн., а прожекциите са на стойност над 93,74 млн. юана.

14.08.2026 21:00
Проведе се митинг в Тайван срещу въоръжаването на японските десни сили и намесата им в тайванския въпрос
Поглед към Китай

Проведе се митинг в Тайван срещу въоръжаването на японските десни сили и намесата им в тайванския въпрос

/Поглед.инфо/ На 14 август в Тайпе редица партии и организации в Тайван проведоха съвместна акция под мотото „Срещу възраждането на японския милитаризъм“, като категорично се противопоставиха на разширяването на въоръжените сили на японските десни сили и намесата им в тайванския въпрос, заявявайки, че възраждането на милитаризма е абсолютно недопустимо. Митингът се състоя пред офиса на „Асоциацията за обмен между Япония и Тайван“ в Тайпе.

14.08.2026 19:09