Авторски

Най-важното условие за преговори с Ердоган: Не се страхувайте от него

/Поглед.инфо/ Не го възприемайте като човека, който може да диктува условията, добави Бойко Маринков в Денят ON AIR

Бойко Маринков 6382 прочитания
Най-важното условие за преговори с Ердоган: Не се страхувайте от него

/Поглед.инфо/ Не го възприемайте като човека, който може да диктува условията, добави Бойко Маринков в Денят ON AIR

Не се страхувайте от турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Първото и най-важно условие при преговорите с него. Това коментира Бойко Маринков от Института по балканистика към БАН в Денят ON AIR.

"Не го възприемайте като човека, който може да диктува условията. Той не може да ги поставя. Той има една особена съдба и политика. Партията има една дълга история от около 15 години. Не това е човекът, който трябва да диктува условията", обясни Маринков.

От Института по балканистика правилно прогнозирахме още на 1 март в ЕП какво ще се случи пред посланиците на Европа, добави той.

"Не искам в никакъв случай българската публика да забравя усещането, че можем да се разминем от криза. Трябва да търсим решението, а не да бягаме от нея. Това е първият проблем. В българското национално съзнание има усещането, че можем да го заобиколим този проблем. Срещу нас ежегодно ще вървят между милион и милион и половина души, които търсят по-добър живот. Отворена е рамката с хора, които търсят по-добър живот", подчерта Маринков.

Мигрантската криза не е едногодишна или двугодишна, а дългогодишна, коментира експертът.

Маринков не вижда споразумение между държавите от ЕС и Турция. По думите му в момента се индикира една програма, в която обществените настроения трябва да покажат към какво има нетърпимост - след това да има споразумение между Съюза и Турция.

Написах първите си неща около сирийската криза през 2012г., коментира експертът. Той отбеляза, че още тогава са посочили, че трябва да бъдат туширани конфликтите между Сирия и Турция, които са много отдавна.

"Кюрдското движение в България се възприема като нещо единно, а то не е. Имаме кюрдско движение - в Сирия, Ирак и Турция. Разговарянето с един субект не е вярно. В момента се разговаря за сирийската криза само със сирийските кюрди. Те имат определени структури, организации, бойци, даже и определена история. Дайте да се обърнем и към тези хора", коментира Маринков.

Чуйте:

Проф. Дарина Григорова: Войната за историята, краят на стария Запад и бъдещето на България
Препоръчано събитие

Проф. Дарина Григорова: Войната за историята, краят на стария Запад и бъдещето на България

📍 СРЕЩА НА ЖИВО С ПРОФ. ДАРИНА ГРИГОРОВА

📅 03 юни 2026 г. (сряда)
🕖 19:00 ч.
📌 Студиото на Поглед.инфо, пл. „Славейков“ №4-А, ет.2


Поглед.инфо ви кани на специална среща-разговор с проф. Дарина Григорова – една от най-разпознаваемите, ярки и безкомпромисни фигури в българската историческа и геополитическа мисъл.

Това няма да бъде телевизионно интервю.
Няма да има предварително написани въпроси.
Няма да има забранени теми.

Ще говорим открито за войната в Украйна, Русия и Европа, кризата на Запада, подмяната на историята, бъдещето на България, разрушаването на националните държави и новия световен ред, който вече се изгражда пред очите ни.

Публиката ще има възможност да задава въпроси директно към проф. Дарина Григорова и да участва в жив разговор без цензура и без посредници.

Очаква ви среща с човек, който не повтаря опорни точки, а назовава процесите с истинските им имена.

Време, в което историята отново се превръща в оръжие.
Време, в което паметта се атакува, а обществата се управляват чрез страх, пропаганда и подмяна.
Време, в което България трябва да реши дали ще има собствен глас или ще остане територия без посока.

🎟 Местата са ограничени.

👉 Билети: https://epaygo.bg/1782956484 и на място

Очакваме ви на живо в студиото на Поглед.инфо.