Ако бях кмет или ... какво искат столичани
/Поглед.инфо/ Преди 12 години, в навечерието на общинските избори, публикувах в органа на СБЖ в. „Поглед“ статия с горното заглавие. Текстът предизвика сериозен, макар и доста разнопосочен, отзвук сред публиката и професионалистите. По-младите го отхвърлиха като утопия, но архитектите от по-зрялото поколение видяха в него идеи за бъдещия облик на София, лансирани от такива именити дейци на градоустройството, като Иван Васильов, Никола Николов, Александър Баров, Атанас Агура, Христо Генчев и редица други. Всъщност, съдържанието на текста бе синтез на редица техни публикации за бъдещето на столицата, които съм събирал от края на 70-те години. Просто, отворих папката и извлекох ония идеи, които счетох, и днес считам, че отразяват визионерството на колосите на архитектурата; как те биха си представили облика на столицата към средата на 21 век.
17.09.2019 12:20