Според данни на Националната федерация за търговия на дребно на Съединените щати организираните престъпления срещу търговците на дребно в страната са се увеличили с 26,5% през 2022 г. спрямо тези през 2021 г. През 2021 г. загубите в този сектор са достигнали 94,5 млрд. долара, докато през 2020 г. са били 90,8 млрд. долара.
Дали американската полиция трябва да засили правоприлагането на фона на тези масови грабежи? Реалността обаче е, че полицейските управления в САЩ са изправени пред „недостиг на работна ръка“. Проучване на „U.S. Police Executive Research Forum“ показва, че през 2022 г. оставките в полицейските ведомства в Съединените щати са се увеличили с 47% спрямо по-миналата година. Има твърде много случаи, но твърде малко полицаи.
Защо тези „флаш грабежи“ са все по-чести в Съединените щати? Според анализатори, това е израз на огромната пропаст между богати и бедни в страната. В момента 37 милиона американци живеят под прага на бедността. Ако нещата продължат по този начин, Съединените щати вероятно ще попаднат в порочен кръг от икономически дисбаланс и социален хаос.