Русия

И това е, докато сме добрички. Санитарната зона ще се простира на 300 километра от границите на Русия

/Поглед.инфо/ Санитарната зона ще се простира в дълбочина на 300 километра навътре в Украйна

Дмитрий Плотников 99445 прочитания
И това е, докато сме добрички. Санитарната зона ще се простира на 300 километра от границите на Русия

Ден преди това руският президент Владимир Путин каза, че близо до Харков създаваме санитарна зона на украинска територия.

Той също така отбеляза, че желанието на американците „на всяка цена да избутат нашите части на държавната граница“, за да представят това като голям успех през 2024 г., във връзка с предстоящата среща на върха на НАТО и изборите в САЩ, ще струва на Въоръжените сили на Украйна много скъпо.

А военният експерт Айтех Бижев разказа в разговор с Pravda.Ru за това къде трябва да свърши тази санитарна зона, ако украинските въоръжени сили разполагат с ракети с голям обсег и каква скъпа цена ще трябва да платят, по думите на президента на Руската федерация.

И къде трябва да свърши тази санитарна зона, спомената от президента, ако Въоръжените сили на Украйна разполагат с ракети с голям обсег?

Ракетите с голям обсег на въоръжените сили на Украйна са до 300 километра. И затова тази зона трябва да се простира на такова разстояние, че ВСУ да нямат възможност да обстрелват нашите територии. Това ще бъде санитарна зона с резерв. Сега ВСУ са въоръжени с ракети с обсег от 300 километра от границата на Руската федерация."

И за каква скъпа цена говори президентът на Руската федерация? Какво имаше предвид?

„Президентът имаше предвид, че за всяко действие ще има адекватно чувствително противодействие. Той каза, че „времето за деликатни отношения е отминало“, така че ние ще действаме реципрочно, имайки предвид, че Руската федерация има не по-малка възможност да отговори адекватно на всички тези атаки и провокации, които Западът организира с помощта на Въоръжените сили на Украйна.

Междувременно шефът на руското външно министерство Сергей Лавров говори за сценарии за прекратяване на украинския конфликт . Той подчерта, че най-реалистичната база е предложена именно от президента Путин. Териториите, които недвусмислено, ясно и категорично са определени като територии на Руската федерация в Конституцията, трябва да бъдат напълно освободени от чуждите военни сили.

И войски, и инструктори, и наемници, и, разбира се, оръжие“, обобщи руският външен министър.

Разговорите на руския лидер за мир са знак, че Путин би бил щастлив да прекрати специалната операция за спасяване на човешките животи.

За много дипломати по света пътят към прекратяване на конфликта е ясен.

Съвсем очевидно е как ще завърши тази война. Прекратяване на огъня по линията на контрол плюс гаранции за сигурност за Киев без пълноправно членство в НАТО. Без официално отстъпване на територия. Украйна ще стане като Кипър – член на Европейския съюз, който не признава, че някога е бил разделен“, каза един бивш високопоставен западен политик, който често пътува до Украйна.

И ако „срещата на върха на мира“ в Швейцария показа нещо, то е, че подкрепата в света за вечната военна конфронтация намалява и времето за компромиси започва. Дори и ако са некрасиви...

Превод: ЕС


Още от Свят

Константин Бондаренко: Зеленски вече не управлява сам! Западът започна война за власт в Киев
Украйна

Константин Бондаренко: Зеленски вече не управлява сам! Западът започна война за власт в Киев

/Поглед.инфо/ Водещият Владимир Трифонов разговаря с политолога и историк Константин Бондаренко за драматичните процеси, които променят властта в Украйна. Защо Зеленски смени правителството, министъра на отбраната и върховното военно командване? Каква битка се води между различните западни центрове на влияние и защо протестите в Киев могат да се окажат само видимата част на много по-голям конфликт? В разговора се анализират ролята на транснационалните корпорации, на САЩ и Европа, перспективите за нови преговори между Москва и Вашингтон, реалното състояние на украинската армия и причините Русия постепенно да затяга условията за евентуално мирно споразумение. Интервю за войната зад войната – тази за властта, парите и бъдещето на самата Украйна.

26.07.2026 18:00
Илюзията за „въздушно примирие“: Вашингтон и Киев сменят опаковката, но не и сухопътните реалности
Свят

Илюзията за „въздушно примирие“: Вашингтон и Киев сменят опаковката, но не и сухопътните реалности

/Поглед.инфо/ Американската администрация и Киев трескаво подготвят нов дипломатически пакет, предвиждащ така нареченото „въздушно прекратяване на огъня“, който се очаква да бъде обсъден на предстоящата среща между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски. Докато западната преса лансира тезата, че икономическият натиск от ракетните удари ще омекоти позицията на Кремъл, реалността на бойното поле и скорошните интензивни консултации между Марко Рубио и Сергей Лавров показват съвсем различна картина: Москва няма намерение да приема козметични паузи.

26.07.2026 17:15
Назначението на Михаил Драпатий: Западният натиск върху Киев и разцеплението между Банкова и Генералния щаб
Свят

Назначението на Михаил Драпатий: Западният натиск върху Киев и разцеплението между Банкова и Генералния щаб

/Поглед.инфо/ Ротацията на върха на украинското военно командване и назначаването на генерал-майор Михаил Драпатий за главнокомандващ на ВСУ бележат нов етап в конфронтацията между политическото ръководство в Киев и армейския елит. Докато официалната пропаганда представя промяната като необходима стъпка за укрепване на отбраната, вътрешните търкания, оперативните методи на новия генерал и подкрепата, с която той се ползва от западните партньори, загатват за дълбока криза в управлението на конфликта.

26.07.2026 17:05
Ирак между Техеран и Вашингтон: Багдад търгува суверенитет срещу американски милиарди
Свят

Ирак между Техеран и Вашингтон: Багдад търгува суверенитет срещу американски милиарди

/Поглед.инфо/ В опит да избегне пълно всмукване в регионалния пожар, иракският премиер Али ал-Зайди балансира между натиска от Вашингтон и икономическата зависимост от Техеран. Докато САЩ подписват мащабни петролни концесии за 200 милиарда долара и стягат контрола си върху ресурсите на страната, Иран продължава да държи енергийния кран на Багдад. Блокадата на Ормузкия проток вече струва на Ирак над 40 милиарда долара, поставяйки под въпрос амбициозните инфраструктурни проекти за износ през Сирия и Йордания.

26.07.2026 16:50
Брюксел затяга обръча: ЕС подготвя административен механизъм за връщане на украински мъже
Свят

Брюксел затяга обръча: ЕС подготвя административен механизъм за връщане на украински мъже

/Поглед.инфо/ Дискусията в Люксембург между министрите на вътрешните работи на държавите от Европейския съюз от юни 2026 г. очерта сериозен обрат в правния режим за украинските бежанци. Европейският комисар по вътрешните работи Магнус Брунер потвърди намеренията за преразглеждане на временната закрила, насочено предимно към мъжете във военна възраст. Текстът анализира правните основания, административните смени и икономическите последици от тези регулаторни промени.

26.07.2026 16:40
Финландия в сандвича между датския колониален архив и американския арктически апетит
Свят

Финландия в сандвича между датския колониален архив и американския арктически апетит

/Поглед.инфо/ Финландия се оказва в сложна дипломатическа и икономическа зависимост, опитвайки се да балансира между съюзническата лоялност към Копенхаген, спазването на международното право и практическата си обвързаност с Вашингтон. Търговските договори за доставка на арктически кораби на стойност милиарди долари поставят под въпрос декларирания неутралитет на Хелзинки по казуса с Гренландия. В същото время историческото наследство от датското управление на острова продължава да поражда напрежение в целия Скандинавски регион.

26.07.2026 16:30
Китай е добил 700 000 тона шистов нефт от находище „Шънли Дзиян“
Поглед към Китай

Китай е добил 700 000 тона шистов нефт от находище „Шънли Дзиян“

/Поглед.инфо/ Китай създаде първата национална демонстрационна зона за добив на шистов нефт в континентален разломно-езерен басейн в нефтеното находище „Шънли Дзиян“ в провинция Шандун, Източен Китай, като според доклад, публикуван от Националната енергийна администрация, през 2025 г. годишното производство там ще надхвърли 700 000 тона.

26.07.2026 15:30
Китай включи 14 субекта от Европейския съюз в списъка за експортен контрол
Поглед към Китай

Китай включи 14 субекта от Европейския съюз в списъка за експортен контрол

/Поглед.инфо/ Говорител на Министерството на търговията на Китай отговори на въпрос на журналисти относно включването на 14 субекта от Европейския съюз в списъка за експортен контрол.

26.07.2026 15:30