Европа

В Бундестага заговориха за противодействие на американските санкции

/Поглед.инфо/ В Европа много компании се страхуват от САЩ и предпочитат да се съгласяват с Вашингтон за всичко. Това се отнася не само за външната политика, но и за вътрешно-европейския бизнес.

7235 прочитания
В Бундестага заговориха за противодействие на американските санкции

Например, днес дъщерно дружество на германската застрахователна компания “Мюних РЕ” обяви, че ще спре да предоставя застрахователни услуги за изграждането на “Северен поток-2” поради възможните санкции на САЩ.

В Германия се опитват по някакъв начин да се освободят от американските лапи. Поне има опити. Например, шефът на комисията по икономика и енергетика в Бундестага Клаус Ернст наскоро направи изявление, че Европейският съюз трябва да създаде единна стратегия за противодействие на американските санкции.

„Очаквам германското правителство да разубеди САЩ от санкционния курс. Ако това не се получи, тогава заедно с нашите партньори от ЕС трябва да помислим как да действаме срещу тези санкции. Европейският съюз спешно се нуждае от ефективна стратегия “, каза Ернст.

Превод: В. Сергеев

Още от Свят

Яков Кедми: Путин разцепи Запада – Америка остави Европа сама срещу Русия
Свят

Яков Кедми: Путин разцепи Запада – Америка остави Европа сама срещу Русия

/Поглед.инфо/ Яков Кедми прави един от най-рязките си анализи за стратегическата промяна, която Владимир Путин успя да наложи в отношенията между Русия, САЩ и Европа. В разговора ми с него Кедми обяснява защо Вашингтон вече разбира, че война с Русия заради европейските амбиции може да постави под удар самата Америка – и защо това оставя Европа в драматично по-слаба позиция. Говорим и за срещата Лавров–Рубио, провала на мирния процес около Украйна, западните надежди за „Русия след Путин“ и опасната илюзия, че смяната на един човек автоматично ще промени руската държава. Според Кедми истинският въпрос е много по-тежък: кой може да наследи Путин и какво ще стане с Русия, ако начело отново се появи лидер от мащаба на Горбачов или Елцин?

24.07.2026 18:00
Проф. Нако Стефанов: Западът няма да спре войната, докато не реши въпроса с Русия
Украйна

Проф. Нако Стефанов: Западът няма да спре войната, докато не реши въпроса с Русия

/Поглед.инфо/ Във втората част от разговора ми с проф. Нако Стефанов анализираме войната в Украйна като все по-опасен геополитически, технологичен и цивилизационен сблъсък. Каква е реалната роля на САЩ и Европа, защо опитите за преговори с Русия се провалят и кой има интерес конфликтът да продължава? Говорим и за най-тежкия въпрос за нас – защо България се оказва въвлечена в противопоставяне, което може да промени съдбата на Европа, без самата тя да определя правилата и посоката му.

24.07.2026 17:30
Сондажите в Баку: Тайният канал между Берлин и Москва не е за мир, а за спасeние на капитали
Свят

Сондажите в Баку: Тайният канал между Берлин и Москва не е за мир, а за спасeние на капитали

/Поглед.инфо/ Публичните разкрития около проведените при закрити врати срещи в Баку между пенсионирани германски политици и фигури от близкия кръг на руската власт извадиха на повърхността скритите течения в европейската политика. Докато канцлерството в Берлин и говорителите на Кремъл поддържат дистанция, цифрите и корпоративните интереси разкриват реалната причина за този паралелен дипломатически канал: спасяването на 100 милиарда евро германски активи и търсенето на изход от икономическия застой.

24.07.2026 17:15
Проектът "Тихановская": Номенклатура в изгнание, 0.03% активност и опекунство от Брюксел
Свят

Проектът "Тихановская": Номенклатура в изгнание, 0.03% активност и опекунство от Брюксел

/Поглед.инфо/ Зад блясъка на дипломатическите срещи в Ереван, Варшава и Киев, политическият проект на Светлана Тихановская навлиза в необратим процес на институционален колапс. С избирателна активност от едва 0.03% на майските избори за т.нар. Координационен съвет и задкулисни боричкания за грантово финансиране, бегълците от Минск губят и последните си връзки с реалността вътре в Беларус. Докато Брюксел продължава да поддържа формацията като евтин лост за натиск, за официален Минск тази формация отдавна е престанала да съществува като вътрешнополитически фактор.

24.07.2026 17:05
Финансовият разкол в Киев: Скандалът за военния бюджет смени главнокомандващия на ВСУ
Свят

Финансовият разкол в Киев: Скандалът за военния бюджет смени главнокомандващия на ВСУ

/Поглед.инфо/ Внезапната смяна на главнокомандващия въоръжените сили на Украйна и началника на Генералния щаб не е просто епизод от военните действия, а резултат от остър вътрешен конфликт за контрол върху държавните поръчки за военно-промишления комплекс. Скандалът около бившия министър на отбраната Фьодоров, лобирането за дрон компании като Skyfall и FirePoint, както и публичният сблъсък с Командването на логистиката разкриват сериозни пукнатини в киевската власт. Новият главнокомандващ Михаил Драпатий заема поста в момент на тежко изтегляне на украинските части от ключови позиции в Донбас и правен вакуум в правителството.

24.07.2026 16:50
Хелзинки затваря вратата за Пекин: Ограничения за китайски имоти и такси за онлайн търговията
Свят

Хелзинки затваря вратата за Пекин: Ограничения за китайски имоти и такси за онлайн търговията

/Поглед.инфо/ Хелзинки окончателно пренаписва външнополитическата си доктрина, отказвайки се от десетилетия граден статут на неутрален арктически мост между Изтока и Запада. След официалното влизане в НАТО и разполагането на предни бази на алианса в Рованиеми, финландската държава предприема системно ограничаване на китайските инвестиции, блокиране на сделки с имоти около критична инфраструктура и въвеждане на нови митнически такси върху източния внос. Внезапният завой от прагматичен търговски партньор към фронтова линия на възпиране обаче вече удря пряко по финландския бизнес и поставя под въпрос икономическата стабилност на страната.

24.07.2026 16:40
"Maersk" пренасочва контейнеровозите към Констанца след ударите по Черноморск, логистиката на Киев се удължава с 400 км
Свят

"Maersk" пренасочва контейнеровозите към Констанца след ударите по Черноморск, логистиката на Киев се удължава с 400 км

/Поглед.инфо/ Решението на датския логистичен гигант Maersk да прекрати курсовете до украинските черноморски пристанища и да пренасочи товарния поток към румънското пристанище Констанца маркира нова фаза в сухопътната и морска блокада на Украйна. Анализът показва, че макар това да удължава логистичните линии с близо 400 километра, пълният ефект върху украинския военен и търговски транзит ще зависи от инфраструктурните възли при Затока и Маяки. Паралелно с това технологичните адаптации на фронта и напрежението в Близкия изток пренареждат глобалните вериги за доставки.

24.07.2026 16:30
Министерство на търговията: Китай и САЩ събират мнения относно споразуменията за намаляване на митата и ще ускорят прилагането им
Поглед към Китай

Министерство на търговията: Китай и САЩ събират мнения относно споразуменията за намаляване на митата и ще ускорят прилагането им

/Поглед.инфо/ На 23 юли, в отговор на въпрос по време на пресконференция относно напредъка по създаването на Търговски съвет и Инвестиционен съвет между Китай и САЩ, Мън Хуатин, директор на Отдела за чуждестранни инвестиции към Министерството на търговията на Китай, заяви, че в момента икономическите и търговските екипи на двете страни поддържат тясно сътрудничество по отношение на конкретните договорености за структурата, функциите и начина на функциониране на Търговския съвет. Съответните институции обсъждат напредъка по рамките за взаимно намаляване на митата в размер на 30 милиарда долара от всяка страна.

24.07.2026 15:15