Лабораторен пробив в Осака: Синтезираха метал, който нарушава квантовите закони при абсолютната нула
/Поглед.инфо/ Международен изследователски екип, ръководен от Столичния университет в Осака, обяви успешния синтез на нов кристален материал – итербиево-цезиев фулерид ($Yb_2CsC_6_0$). Според публикуваните данни, съединението демонстрира стабилна метална проводимост при температури, близки на абсолютната нула (минус 270 градуса по Целзий), което директно противоречи на класическите модели за силно корелирани електронни системи. При тези криогенни условия стандартният преход на Мот изисква пълно локализиране на електроните и превръщането на проводника в изолатор. Изследователите твърдят, че чрез специфичното запълване на електронните обвивки и задействането на т.нар. връзка на Хунд, материалът запазва своя квантов поток. Пробивът премахва досегашната граница между d- и p-орбиталните системи и отваря нови индустриални перспективи за високотемпературната свръхпроводимост без енергийни загуби.
16.06.2026 17:29